Ray_Dalio_Ekonomika_nerastie_pretoze_svet_sa_zblaznil

Centrálne banky poskytujú lacné peniaze investorom, ktorí ich vkladajú do spoločností, ktoré sú často nerentabilné a neprispievajú k hospodárskemu rastu – s týmto vyjadrením prišiel miliardár a známy manažér hedžového fondu Ray Dalio.

Ďalej napísal: „Systém fungovania kapitalizmu pre väčšinu ľudí je zruinovaný.“

Zakladateľ najväčšieho hedžového fondu na svete – Bridgewater Associates, nedávno zverejnil príspevok na sociálnej sieti LinkedIn s názvom „Svet prešiel šialenstvom a systém je zrunovaný.“ Okrem obrovských množstiev hotovosti, ktorá je ponúkaná investorom za mimoriadne nízke ceny, Dalio tiež zaútočil na megalománsky dlh štátu a neprimeraný prístup k úverom, čo vedie k rozdielom v bohatstve.

Dalio napísal: „Veľké schodky verejných financií existujú a takmer určite sa výrazne zvýšia, čo si bude vyžadovať, aby vlády predali obrovské množstvá dlhu – sumy, ktoré nemôžu byť prirodzene absorbované bez zvýšenia úrokových sadzieb v čase, keďže zvýšenie úrokovej sadzby by bolo pre trhy a ekonomiky devastujúce, pretože svet je v poslednom období financovaný najmä dlhom.“

Americký federálny deficit bol vo fiškálnom roku 2019 na hodnote 984 miliárd dolárov. Ide o 26% nárast od roku 2018 a najväčší rozdiel za sedem rokov.

Jeho poznámky prichádzajú niekoľko dní po tom, ako Federálny rezervný systém tento rok už tretí krát vykonal zníženie úrokovej sadzby, aby podporil USA proti spomaleniu svetového hospodárstva a pokračujúcej obchodnej vojne medzi USA a Čínou. Dalio naznačuje, že v konečnom dôsledku príde k tomu, že centrálna banka bude kupovať tento dlh tlačením ešte väčšieho množstva peňazí.

Napísal: “Celá táto dynamika, v ktorej sa finančné prostriedky vyhadzujú z okna, bude pokračovať a pravdepodobne sa jej tempo navýši.”

Dalio taktiež poukázal na dôchodkové a zdravotné záväzky, ktorým hrozí, že nebudú splatené tak ako bolo naplánované.

Poznamenal: „Práve v súčasnosti veľa dôchodkových fondov, ktoré majú investície určené na splnenie svojich dôchodkových povinností, využívajú predpokladané výnosy, ktoré sú dohodnuté s ich regulačnými orgánmi. Zvyčajne sú oveľa vyššie (okolo 7%) ako tržné výnosy, ktoré sú zabudované do tvorby cien a ktoré pravdepodobne budú produkovať.“

Tvrdí, že existujú iba tri realizovateľné riešenia na získanie finančných prostriedkov potrebných na financovanie: tlačiť viac peňazí, znižovať dávky alebo, ako povedal v utorok pre agentúru CNBC, zvyšovaním daní.

Bez ohľadu na to, ktorou cestou sa krajina rozhodne smerovať, Dalio tvrdí, že všetky cesty povedú k zhoršeniu rozdielov v bohatstve.

Nakoniec napísal: „Ak tvorcovia politík nemôžu zmoentizovať tieto záväzky, potom bude oveľa horšia bitka medzi bohatými a chudobnými a o tom, koľko výdavkov by sa malo znížiť a koľko daní by sa malo zvýšiť,“ … “Výsledkom bude, že bohatí kapitalisti sa budú stále viac presúvať na miesta, kde sú medzery v bohatstve a konflikty sú menej závažné a vládni úradníci … sa budú stále viac snažiť nájsť spôsoby, ako ich chytiť.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár