Ray Dalio vpravo.

Ray Dalio vpravo.

Ray Dalio v svojej firme Bridgewater Associates investorom v roku 2020 vytvoril stratu 12,1 miliárd dolárov, čo je rok, kedy 20 najlepších svetových hedžových fondov dosiahlo najlepšie výsledky za posledné desaťročie, z dôvodu rýchleho oživenia akcií v priebehu jari.

Podľa najnovšieho rebríčka spoločnosti LCH Investments, ktorá je súčasťou skupiny Edmond de Rothschild, je Dalio od začiatku stále najvýkonnejším správcom hedžových fondov všetkých čias, s čistým ziskom na hodnote 46,5 miliárd dolárov.

Top 20 manažérov investorom v roku 2020 zarobilo 63,5 miliárd dolárov, čo je podľa spoločnosti LCH z historického hľadiska najlepšia návratnosť skupiny za posledných 10 rokov. To predstavuje polovicu zo 127 miliárd dolárov, ktoré priemysel ako celok vytvoril svojim investorom, čo predstavuje zníženie zo 178 miliárd dolárov v roku 2019.

Predseda spoločnosti LCH – Rick Sopher vo vyhlásení uviedol: „V roku 2020 najlepší manažéri z oblasti hedžových fondov dosiahli značné výnosy a zároveň obmedzili riziko poklesu, čo je presne to, čo majú robiť,“ … „Rok 2020 bol rokom hedžových fondov.“

Najúspešnejšie hedžové fondy masívne profitovali z prudkého odrazu v rámci akcií. Akciové trhy sa po marcovom krachu rýchlo zotavili, pretože centrálne banky, ako napríklad Federálny rezervný systém USA, prijali bezprecedentné opatrenia na podporu ekonomík.

Americký akciový index S&P 500 od svojho minima na konci marca dosiahol výnos na hodnote okolo 70%, a to vďaka technologickým „rastovým“ akciám ako Amazon, Netflix, Apple a Google.

Napriek najlepším ziskom za posledných desať rokov pre Top 20 správcov, podľa údajov agentúry Hedge Fund Research citovaných agentúrou Reuters, hedžové fondy v roku 2020
dosiahli priemernú návratnosť vo výške 11,6%. To bolo menej ako 16% návratnosť akciového indexu S&P 500.

Daliova spoločnosť Bridgewater utrpela rozsiahle straty po tom, čo si nedokázala adekvátne rozložiť vhodné investície počas poklesu a následného odrazu.

Dalio v septembri pre agentúru Bloomberg TV, poznamenal: „Nikdy v histórií sme nezaznamenali výrazný pokles, dosahovali sme len pozitívne roky, ale vedeli sme, že raz príde deň,“ … „Zmeškali sme prispôsobenie sa pandémii a to je realita.“

Napriek tomu má spoločnosť Bridgewater stále najväčší objem aktív v správe hedžového fondu s dostupnými údajmi, ktoré sú podľa výročnej správy LCH na úrovni 101,9 miliárd dolárov.

Renaissance Technologies tiež utrpela negatívny rok, čo spôsobilo, že vypadla z ročného zoznamu spoločnosti LCH – 20 najlepších správcov hedžových fondov všetkých čias.

Sopher nakoniec poznamenal: „Podmienky uprednostňovali človeka pred strojmi a je tak jasné, že takýto správca, akým je spoločnosť Renaissance Technologies vypadla z prvej dvadsiatky.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár