Rekordne_urovne_akcioveho_indexu_FTSE_100_vysvetlene_v_grafe_2017_top

Britský akciový index FTSE 100 si v polovici týždňa užil svoje 10. rekordnú zatváraciu úroveň za sebou.

Tento index veľkých spoločností v strede tohto týždňa uzavrel v zisku 0,23% alebo 16,78 bodov, na úrovni 7 292,25 bodov.

To znamená, že akciový index FTSE v ten deň nikdy nenachádzal na tak vysokých úrovniach a taktiež v predchádzajúce obchodné dni dosahoval podobnú sériu ziskov, čiže rekord za rekordom.

Môže to znieť celkom zaujímavo, ale víťazná séria akciového indexu FTSE, ktorá začala 28. decembra, bola do značnej miery nudná. Index v žiadnom z desiatich rekordných dní nikdy nezískal viac ako 1%.

Tieto úrovne sú súčasťou obrovskej rally indexu, odkedy Británia počas minulého roka (23. júna) zahlasovala za opustenie EÚ. Tým tak zo svojho minima dosiahnutého po referende (27. júna) získala už viac ako 22%.

To bolo veľkým privítaním najmä pre tých, ktorý podporovali situáciu Brexitu po hlasovaní, ako pozitívne znamenie pre Britániu. Avšak, za hnacou silou okolo nárastu nebol žiadny veľký nárast dôvery v britskú ekonomiku, ale namiesto toho sa jednalo o výrazný nárast, ktorý bol dosiahnutý najmä z dôvodu rozsiahleho prepadu hodnoty britskej libry.

Súvisiace:
HSBC: Kvôli Brexitu sa presunieme do Francúzska, Írska alebo Holandska”
Britský index ukončil rok 2016 s troma po sebe idúcimi historickými maximami

Všeobecne povedané, ak britská libra klesá, akciový index FTSE rastie. To je preto, že je naplnený baníkmi, ropnými firmami a farmaceutickými gigantmi, čím až 70% všetkých tržieb zo spoločností v indexe pochádza zo zahraničia, čo znamená, že slabá hodnota britskej libry z nich robí výhodnejšie spoločnosti.

Nižšie uvedený graf, z JP Morgan Asset Management jednoducho ilustruje vzájomný vzťah medzi rastúcim indexom FTSE a prepadajúcou librou za obdobie posledných 12 mesiacov (všimnite si, že os libry je obrátenou):

Rekordne_urovne_akcioveho_indexu_FTSE_100_vysvetlene_v_grafe_2017

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: JP Morgan Asset Management

Facebook komentár