Výrobca plynu Ruska – spoločnosť Gazprom podpísala dlho očakávaný kontrakt vývozu tejto komodity do Číny, keďže sa snaží diverzifikovať svoju pôsobnosť mimo trhov Európy.

To povedie k dokončeniu dohody do konca roka na to, aby mohla dodávať plyn do druhej najväčšej svetovej ekonomiky.

Gazprom sa už od roku 2006 snaží dostať na čínsky trh, ale obe strany neboli schopné dohodnúť na podmienkach – najmä čo sa týka cien.

Medzitým niektorí jej ruskí konkurenti už dosiahli dohodu, ohľadom dodávok plynu pre Čínu – dohodli sa na vybudovaní zariadení skvapalneného plynu a vykonávali lobing za obmedzenia, ktoré mali byť byť umiestnené na export monopolu Gazprom.

Taktiež čelí výzvam z Turkménska, ktorá sa práve dohodlo na strojnásobení vývozu plynu do Číny do roku 2020.

Rusko v roku 1968 začalo dodávať plyn do západnej Európy a Európska únia zostala pre Gazprom kľúčovým trhom, kde spoločnosť vytvára 55 percent svojho zisku tým, že pokryje štvrtinu potrieb plynu tohto regiónu.

Ale nedostatok finančnej hotovosti u európskych firiem stále častejšie vyzýva k ukončeniu svojej energetickej závislosti na Rusku, čo vedie k hľadaniu lacnejšieho paliva, ako je skvapalnený zemný plyn.

Vo štvrtok na okraj summitu G20 bola podpísaná zmluva medzi vedúcimi predstaviteľmi spoločnosti Gazprom a CNPC v prítomnosti prezidentov Vladimira Putina a Xi Jinping-a.

Gazprom vo vyhlásení uviedol: Základné pojmy tejto zmluvy “definovali veľkosť objemu, začatie dodávok a možnosti platieb,” ber alebo plať a ďalšie otázky. Ďalej neposkytol žiadne ďalšie podrobnosti.

Zdroj: FoxNews

Facebook komentár