Rusky-Gazprom-stupnuje-napatie-pri-niektorych-dodavkach-plynu-do-Europy

Podľa listu skupiny Gazprom zo 14. júla, ktorý v pondelok videla agentúra Reuters, ruský Gazprom vyhlásil stav vyššej moci, čo sa týka dodávok zemného plynu do Európy, najmenej jednému veľkému zákazníkovi.

V liste sa uvádza, že Gazprom, ktorý má monopol na vývoz ruského plynu potrubím, nemôže splniť svoje záväzky týkajúce sa dodávok z dôvodu „mimoriadnych“ okolností, ktoré sú mimo jeho kontroly.

Uviedol, že opatrenie stavu vyššej moci (čo predstavuje klauzulu, na ktorú sa odvoláva, keď podnik zasiahne niečo, čo nemôže ovplyvniť) začalo platiť od 14. júna.

Zdroj zo sektora uviedol, že list sa týkal dodávok cez plynovod Nord Stream 1, ktorý predstavuje hlavnú zásobovaciu trasou do Nemecka a mimo neho.

Gazprom sa k tomu bezprostredne nevyjadril.

Opatrenie pravdepodobne vyeskaluje napätie medzi Ruskom a Západom v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu, ktorú Moskva nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“.

Európska únia, ktorá uvalila sankcie na Moskvu, má za cieľ prestať využívať ruské fosílne palivá do roku 2027, ale zatiaľ chce v dodávkach pokračovať, keďže sa zatiaľ len snaží o odklon v rámci dodávok energetických surovín z Ruska.

Dodávky ruského plynu cez hlavné trasy vrátane Ukrajiny a Bieloruska a cez Nord Stream 1 pod Baltským morom jednoznačne klesli.

Nord Stream 1, ktorý predstavuje hlavnú trasou pre dodávky ruského zemného plynu do EÚ, v súčasnosti ale prechádza pravidelnou údržbou. Trvať by mala do 21. júla a najmä Nemecko už dalo najavo, že má obavy, aby po údržbe začal plyn týmto potrubím vôbec znovu prúdiť.

List skupiny Gazpromu, ktorý je podľa agentúry Reuters datovaný na 14. júla a určený skupine Uniper (Uniper je najväčším dovozcom ruského plynu do Nemecka) môže ruskú firmu chrániť pred kompenzáciami za nedodanie suroviny, v termíne stanovenom zmluvou.

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár