Niektoré architektonicky najimpozantnejšie stavby na celom svete sú v skutočnosti budovy, v ktorých pracujú tisícky ľudí každí deň.

Giganty ako Apple, Google a Facebook postavili pre svojich zamestnancov veľkolepé areály, no nie sú to jediné spoločnosti s pútavými korporátnymi stavbami.

Emporis, databáza stavebných projektov, nedávno zverejnila zoznam najimpozantnejších firemných stavieb na celom svete, zostavený odbornou komisiou.

Od BMW v Mníchove po ropný konglomerát Petronas v Malajzii, toto je 16 vizuálne najatraktívnejších korporánych sídiel.

The Bow v Kanade je sídlo kanadského producenta ropy a plynu EnCana. Polmesiacovito tvarovaná budova vzhliada na rieku Bow.

Budova BMW v Mníchove je vyrobená zo štyroch spojených trubíc, tak ako štvorvalcový motor.

BMW Welt je miestom odovzdávania nových áut v Mníchove. Budova má dvoj-kužeľovitý dizajn a nachádza sa vedľa budovy BMW.

Budova sídla Lloyd‘s v Londýne je taktiež známa ako „budova naruby“ kvôli všetkým exteriérovým schodiskám a výťahom.

Hearst Tower na Manhattan-e – sídlo Hearst Corporation – bola prvou budovou v New Yorku s LEED Gold Rating za energie.

Producent zemného plynu Gazprom sídli v súčasnosti v Moskovskej výškovke rovnakého mena, no v Petrohrade plánuje nový mrakodrap tvaru plameňa.

Tour CMA CGM v Marseille vo Francúzku bola postavená hviezdnym architektom Zaha Hadid-om a má vyzerať ako kormidlo lode pre Francúzku lodnú spoločnosť CMA CGM.

Sídlo Aldar v Al Raha Beach (Spojené Arabské Emiráty) je prvou zvislou budovou kruhovitého tvaru na Blízkom východe.

Táto veža je domovom Bank of China Hong Kong a bola prvou budovou mimo USA, ktorá prekonala 1.000 stopovú (305 metrovú) hranicu mrakodrapu.

Riviera TwinStar Square v Šanghaji má dve skláňajúce sa veže, v ktorých sídlia dve oddelené banky: Agricultural Bank of China a China Construction Bank.

Futuristická Jong-ro Tower je domovom pre investičnú  spoločnosť Samsung Securities a ponáka úžasnú vyhliadku na Seoul (Južná Kórea).

Globálny poskytovateľ finančných služieb ING Group sídli v Amsterdam-skom ING House, kvôli tvaru nazývaný aj „topánka“ alebo „Dustbuster“ (akumulátorový vysávač od firmy Black & Decker, pozn. prekladateľa).

Dvojičky Petronas Towers v Malajzii boli postavené na zakázku pre ropný konglomerát Petronas a sú prepojené mostom, ktorý sa týči vo výške 550 stôp (168 metrov) nad zemou.

General Motors Renaissance Center má päť osobitných veží, s centrálnou budovou, ktorej „penthause“ je domovom otočnej Detroit-skej reštaurácie „Coach Insignia.“

Inovatívna stavba Torre Mare Nostrum v Barcelone využíva dve horizontálne vyčnievajúce veže ako základ.

Budova adidas-u LACES je súčasťou korporátneho sídla „World of Sports“ v Bavorsku (Nemecko) a zaberá plochu o veľkosti ôsmich futbalových ihrísk.

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: Emporis.com

Facebook komentár