Rusky_oligarcha_opusta_rady_svojho_sankcionovaneho_hlinikarskeho_gigantu

Ruský oligarcha Oleg Deripaska sa distancuje od svojej masívnej hliníkarskej spoločnosti, ktorá bola zapojenou do ochromujúcich amerických sankcií.

Rusal, ktorý je druhým najväčším producentom hliníka na svete, v piatok na Hongkongskej burze vyhlásil, že jej zakladateľ Deripaska odstúpil od svojej funkcie čestného člena správnej rady.

Toto rozhodnutie bolo prijaté s cieľom “chrániť záujmy spoločnosti a jej akcionárov.” Jeho odchod nasleduje po generálnom riaditeľovi spoločnosti a ďalších siedmych riaditeľov, čo bolo tiež ohlásené vo štvrtok.

Spoločnosť Rusal, ktorá produkuje 7% svetového hliníka bola v poslednom období pod silným tlakom po sankcií, uloženými USA, ktoré sa zamerali na množstvo oligarchov a vládnych činiteľov vrátane Deripasky.

Opatrenia boli navrhnuté s cieľom potrestať Moskvu za zasahovanie do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Pre spoločnosť Rusal to viedlo k obmedzeniam voči jej medzinárodným odberateľom hliníka a komoditných búrz, čím mali vykonať prerušenie vzťahov so spoločnosťou a spochybniť tak jej prežitie.

V dôsledku oznámenia o sankciách, akciová spoločnosť stratila zhruba dve tretiny svojej hodnoty.

Vláda USA doteraz objasnila, že sankcie by na Rusal mohli byť zrušené v závislosti od toho, ako veľmi je Deripaska ochotný oddeliť sa od spoločnosti.

Generálny riaditeľ VTB Bank, Andrey Kostin na medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade poznamenal: “Chápem, že [Deripaska] je naozaj pripravený … dohodnúť sa na týchto podmienkach v záujme spoločnosti a v prospech ľudí, ktorí v týchto spoločnostiach pracujú.”

Kostin uviedol, že spoločnosť VTB Bank prestala poskytovať úvery Deripaskovej spoločnosti, kým vláda USA nerozhodne o tom, či oligarcha urobil dostatok.

Ruský miliardár, ktorý má úzke väzby s prezidentom Vladimírom Putinom, minulý mesiac odsúhlasil zníženie svojho podielu v skupine EN + Group – holdingovej spoločnosti, ktorá kontroluje spoločnosť Rusal – na menej ako 50%. Ako aj odstúpil z rady EN +.

EN + a Rusal sú súčasťou zviazanej siete podnikateľských subjektov pod kontrolou Deripaskových spoločností. Spoločnosť EN +, ktorá sa v priebehu minulého roka stala verejnou, má 48,1% podiel v spoločnosti Rusal.

Rusal v súčasnosti podniká kroky na uvoľnenie svojich väzieb vo vzťahu k EN +. Všetkých sedem ruských riaditeľov, ktorých odchod bol oznamený vo štvrtok, boli nominovaní na miesta v rade spoločnosťou EN +.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Reuters

Facebook komentár