Abramovic-a-Deripaska-medzi-oligarchami-kde-sankcie-zasahuju-majetok-£15-miliard

Ministerka zahraničných vecí Liz Trussová dnes (štvrtok 10. marca) oznámila kompletné zmrazenie aktív a zákaz cestovania pre siedmich najbohatších a najvplyvnejších oligarchov Ruska, ktorých obchodné impériá, bohatstvo a kontakty sú úzko spojené s Kremľom.

V rámci popredného úsilia Británie ohľadom izolácie Putina a ľudí okolo neho, bude týmto oligarchom (ktorí majú kolektívny čistý majetok o objeme okolo 15 miliárd libier) v Británií zmrazený ich majetok, budú mať zakázané sem cestovať a nebudú môcť obchodovať so žiadnym britským občanom resp. spoločnosťou.

Medzi nových sankcionovaných oligarchov zo strany Británie patrí Roman Abramovič, majiteľ futbalového klubu Chelsea s hodnotou majetku viac ako 9 miliárd libier; popredný priemyselník Oleg Deripaska s majetkom 2 miliárd libier a generálny riaditeľ skupiny Rosneft Igor Sečin. Zároveň boli uvalené sankcie na ďalšiu skupinu ruských oligarchov blízkych Putinovi. Dnes sú sankcionovaní:

  • Roman Abramovič, majiteľ FC Chelsea a má podiely v oceliarskom gigante Evraz a Norilsk Nickel
  • Oleg Deripaska má podiely v En+ Group
  • Igor Sečin je generálnym riaditeľom skupiny Rosneft
  • Andrey Kostin je predsedom banky VTB
  • Alexej Miller je generálnym riaditeľom energetickej spoločnosti Gazprom
  • Nikolaj Tokarev je prezidentom ruskej štátnej spoločnosti, zaoberajúcej sa ropovodmi Transnefť
  • Dmitri Lebedev je predsedom predstavenstva Bank Rossiya

Premiér Boris Johnson uviedol:

Pre tých, ktorí podporovali Putinov brutálny útok na Ukrajinu, nemôžu existovať žiadne bezpečné útočiská.

Dnešné sankcie sú najnovším krokom v neochvejnej podpore Británie voči ukrajinskému ľudu. Budeme nemilosrdní v prenasledovaní tých, ktorí umožňujú zabíjanie civilistov, ničenie nemocníc a nezákonnú okupáciu suverénnych spojencov.

Ministerka zahraničných vecí Liz Trussová poznamenala:

Dnešné sankcie opäť ukazujú, že oligarchovia a kleptokrati nemajú v našej ekonomike, ale ani spoločnosti miesto. So svojimi blízkymi väzbami na Putina sa podieľajú na jeho agresii.

Na ich rukách je krv ukrajinského ľudu. Od hanby by mali skloniť hlavy.

Naša podpora Ukrajine je veľmi odhodlaná. V tejto misii sa nezastavíme, aby sme zvýšili tlak na Putinov režim a udusili prostriedky pre jeho brutálnu vojnovú mašinériu.

Tieto sankcie sú posledným krokom v reakcii Británie na Putinovu nezákonnú a nevyprovokovanú inváziu, ktorej cieľom je zabezpečiť, aby na Ukrajine zlyhal – ochromením ruskej ekonomiky, ktorá podporuje jeho vojnovú mašinériu.

Británia je v popredí tohto úsilia a uzavrela veľkú časť celých sektorov ruského hospodárstva, ako je obranný priemysel, finančné inštitúcie a sektor dopravy. Británia už od invázie uvalila sankcie na viac ako 200 najvýznamnejších a najhodnotnejších ruských jednotlivcov, subjektov a dcérskych spoločností, pričom viac ako 500 z nich je aktuálne zahrnutých do zoznamu sankcií Británie.

Zákon o hospodárskom zločine, ktorý nadobudne platnosť v priebehu budúceho týždňa, taktiež výrazne zjednoduší proces uvalenia sankcií, umožní Británií ľahšie sankcionovať jednotlivcov, zastaví oligarchov, ktorí sa Británií vyhrážajú žalobami o náhradu škody vo výške niekoľkých miliónov libier na náklady daňových poplatníkov. Británia bude pokračovať ďalej, rýchlejšie a hlbšie, aby Putinov režim za túto bezcitnú vojnu potrestala.

Británia bude aj naďalej viesť globálne snahy poskytnúť Ukrajine ekonomickú, diplomatickú, humanitárnu a obrannú podporu.

Vzhľadom na významný vplyv, ktorý by aktuálne sankcie mali na futbalový klub Chelsea, a potenciálny dopad, vláda dnes ráno zverejnila licenciu, ktorá oprávňuje klubu Chelsea pokračovať vo viacerých činnostiach súvisiacich s futbalom.

To zahŕňa povolenia pre klub, s cieľom pokračovať v hraní zápasov a iných aktivít súvisiacich s futbalom, ktoré zase ochránia Premier League, širšie zámery futbalových organizácií, verných fanúšikov a ďalšie kluby. Táto licencia povoľuje iba určité výslovne pomenované akcie, aby sa zabezpečilo, že určená osoba nebude schopná obísť sankcie určené Britániou. Licencia bude neustále kontrolovaná a budeme úzko spolupracovať s futbalovými organizáciami.

Pozadie

Zmrazenie aktív

Zmrazenie aktív bráni akémukoľvek občanovi Británie, alebo akémukoľvek podniku v krajine nakladať s akýmikoľvek finančnými prostriedkami alebo ekonomickými zdrojmi, ktoré vlastní, drží alebo kontroluje určená osoba a ktoré sa nachádzajú v Británií. Zabráni sa tým aj poskytovaniu finančných prostriedkov, alebo hospodárskych zdrojov určenej osobe, alebo v jej prospech.

Zákaz cestovania

Zákaz cestovania znamená, že určenej osobe musí byť odmietnuté povolenie na vstup alebo pobyt v Británií, pričom aj za predpokladu, že ide o vylúčenú osobu podľa časti 8B, zákona o prisťahovalectve z roku 1971.

Dopravné sankcie

Nedávno zavedené právomoci zakladajú trestný čin akéhokoľvek ruského lietadla lietať alebo pristávať v Británií a dávajú vláde právomoci odstrániť lietadlo patriace označeným ruským jednotlivcom a subjektom z registra lietadiel nachádzajúcom sa v Británií, a to aj v prípade, že sankcionovaná osoba nie je na palube. Ruské lode majú tiež zakázaný vstup do britských prístavov.

Sankcionovaní oligarchovia

Roman Abramovič má podiely v oceliarskom gigante Evraz, Norilsk Nickel a vlastní futbalový klub Chelsea FC. V roku 2005 predal 73% podiel v ruskej ropnej firme Sibneft, štátnemu plynárenskému titánovi Gazprom za 9,87 miliardy libier. Jeho čistý majetok sa odhaduje na 9,4 miliardy libier. Je jedným z mála oligarchov z 90. rokov, ktorí si za Putina udržali popredné miesto. Žiadny zo spojencov Británie ešte Abramoviča nesankcionoval.

Oleg Deripaska má podiely vo významnej ťažobnej a energetickej spoločnosti En+ Group, ktorá vlastní UC Rusal, jedného z najväčších svetových výrobcov hliníka. V Británií má portfólio nehnuteľností v hodnote niekoľkých miliónov libier. Jeho čistý majetok sa odhaduje na 2 miliardy libier. USA sankcionovali Deripasku už v roku 2018.

Igor Sečin je generálnym riaditeľom ruskej štátnej ropnej spoločnosti Rosneft a obzvlášť blízkym a vplyvným spojencom Putina. Na Sečina boli uvalené sankcie od USA a EÚ.

Andrey Kostin je predsedom druhej najväčšej banky v Rusku – VTB. Banka VTB bola sankcionovaná Britániou 24. februára 2022. Kostin je blízkym spolupracovníkom Putina a dlhodobo podporuje ciele Kremľa, prostredníctvom banky VTB. Jeho čistý majetok sa odhaduje na 379 miliónov libier. Na Kostina uvalili sankcie USA a EÚ.

Alexej Miller je generálnym riaditeľom energetickej spoločnosti Gazprom, vďaka čomu je jedným z najdôležitejších manažérov, ktorí podporujú ruskú vládu. Miller slúžil pod Putinom v 90. rokoch, keď bol Putin zástupcom starostu v Petrohrade. Miller čelí už sankciám od USA.

Nikolaj Tokarev je prezidentom ruskej štátnej spoločnosti zaoberajúcej sa ropovodom Transnefť. Prvýkrát sa stretol s Putinom, keď obaja v 80. rokoch slúžili ako dôstojníci KGB v Drážďanoch, vo východnom Nemecku. Odvtedy zostali v úzkom spojení. Tokarev bol sankcionovaný USA a EÚ.

Dmitri Lebedev je predsedom predstavenstva Bank Rossiya. Británia sankcionovala Bank Rossiya, ktorá je všeobecne považovaná za súkromnú banku Kremľa, 22. februára 2022. USA na Lebedeva uvalili sankcie v roku 2016.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: GOV.UK

Facebook komentár