Obchodnik_s_ruskymi_topankami_ktoreho_podporuje_Prochorov_ziskal_viac_ako_100_milionov

Ruský obchodník s obuvou – Obuv Rossii, ktorého získal miliardár a majiteľ basketbalového tímu Brooklyn Nets, Michail Prokhorov, za osem mesiacov počas prvých veľkých prvotných verejných ponúk v krajine získal viac ako 100 miliónov dolárov.

Spoločnosť, ktorej meno označuje “Topánky Ruska”, bola ocenená na 15,8 miliárd rubľov (275 miliónov dolárov), pričom akcia v spodnej časti cenového pásma sa na konci minulého týždňa predávali za 140 rublov. Obuv Rossii poznamenal, že veľkosť ponuky bola o rozsahu 5,9 miliárd rubľov a môže dosiahnuť až 6,2 miliardy rubľov, vrátane možnosti nadmerných ponúk na upisovanie. Výkonný riaditeľ Anton Titov zostal kontrolným akcionárom a Prochorov si udržal 25-percentný podiel.

Ruské spoločnosti sa pomaly vracajú k podielu na tržbách, keďže sa ich ekonomika krajiny vracia k rastu, po medzinárodných sankciách a kolapse cien ropy v roku 2014, čo viedlo k najdlhšej recesii za dve desaťročia v tejto krajine. Komoditná spoločnosť En+ Group, miliardára Olega Deripasku sa v rámci počiatočnej verejnej ponuky akcií (IPO) chystá získať až 1,5 miliardy dolárov a nákladný prepravca Globaltruck Management začiatkom tohto mesiaca oznámil plány na predaj akcií v Moskve.

Výkonný riaditeľ spoločnosti BCS Global Markets – Alexey Kletenkov, ktorá riadi predaje akcií spolu so spoločnosťami Sberbank PJSC, Citigroup a Renaissance Capital poznamenal: “Medzinárodní investori, vrátane tých z Európy a Veľkej Británie, tvorili viac ako 70 percent IPO,” … “Keďže sa vďaka hospodárskemu zlepšeniu riziko znížilo, chuť po ruských aktívach sa vrátila.”

Generálny riaditeľ spoločnosti Moscow Exchange Alexander Afanasiev počas minulého týždňa poznamenal: “Tento predaj odhaľuje stereotyp, kedy ruské spoločnosti s hodnotou menej ako 500 miliónov dolárov nemôžu byť úspešnými pri ich uvedení na trh v rámci IPO pre medzinárodných investorov, povedal v piatok novinárom.”

Súvisiace: Suverénny fond Ruska: “Sme otvorení cudzím peniazom”

Anton Malkov, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Sberbank CIB uviedol: “V najbližších 12 až 18 mesiacoch môže plánovať IPO viac ruských spotrebiteľských spoločností.

Obuv Rossii sa stala prvým veľkým IPO (počiatočnou verejnou ponukou akcií) ruskej spoločnosti, keďže obchodník s detským tovarom, miliardára Vladimíra Evtushenkova – Detsky Mir vykonala predaj akcií vo februári.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár