Ryanair-uz-ziadne-lety-za-10-eur-a-ceny-porastu

Generálny riaditeľ spoločnosti Ryanair, ktorá je najväčšou európskou leteckou spoločnosťou podľa počtu cestujúcich, tvrdí, že éra super lacnej leteckej dopravy sa skončila.

Michael O’Leary v dnešnom rozhovore pre BBC Radio 4 poznamenal: “Nemyslím si, že ešte príde k letom za 10 eur, pretože ceny ropy sú výrazne vyššie v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.”

Priemerná cena spoločnosti Ryanair minulý rok dosiahla hodnotu 40 eur, čo je približne 34 libier, ale O’Leary povedal, že aktuálne ju bude potrebné zvýšiť.

Ďalej poznamenal: „Myslíme si, že 40 eur sa musí v priebehu nasledujúcich piatich rokov priblížiť možno k 50 eurám. Takže priemerné cestovné z 35 libier v Spojenom kráľovstve sa zvýši možno na 42 alebo 43 libier.“

Ryanair je známy svojimi rýchlymi výpredajmi za nízke ceny, no podľa O’Learyho sa tieto ceny v súčasnej situácii považujú za neudržateľné.

„Niet pochýb o tom, že na dolnom konci trhu, naše skutočne lacné akciové cestovné za jedno euro, alebo 99 centov, dokonca aj 9,99 podľa môjho názoru je jasné, že tieto a podobné ceny ešte niekoľko rokov nebudú realitou.“

Ryanair však neplánuje razantné zvýšenie cien vo svojich ponukách.

O’Leary uviedol: “Ryanair bude mať stále k dispozícii milióny leteniek za 19,99, 24,99 a 29,99 eur,” … “To bude stále len zlomok vysokých cien, ktoré si British Airways a naši ostatní konkurenti účtujú už v súčasnosti.”

Podľa Johna Stricklanda, riaditeľa spoločnosti JLS Consulting, táto správa nie je začiatkom rozšírenejšieho ukončenia nízko-nákladového lietania, ako ho v súčasnosti poznáme.

„Relatívna cenová úroveň sa môže mierne zmeniť, v rámci dôsledkov vedúcich k týmto tarifám, ale keďže letecké spoločnosti, najmä nízko-nákladoví dopravcovia, generujú rastúce príjmy z doplnkových zdrojov (nie z leteniek), môžu stále využívať nízku cenu na prilákanie rezervácií a zároveň maximalizovať tieto a ďalšie príležitosti.“

Firma Ryanair odmietla svoju správu ďalej komentovať, keď bola následne dopytovaná.

Letecká spoločnosť uviedla, že v súčasnosti funguje ako obvykle a „nemá v pláne obmedziť počet cestujúcich“, keďže letiská a prepravné spoločnosti museli čeliť niekoľkým chaotickým mesiacom.

Letecké spoločnosti vrátane British Airways, easyJet, Lufthansaa KLM upravili svoje plány kvôli štrajkom a nedostatku zamestnancov.

Vyjadrenia O’Learyho ohľadom leteniek prichádzajú krátko po tom, čo spoločnosť Ryanair oznámila zisky za júnový štvrťrok, ktoré prekonali odhady.

Spoločnosť Ryanair je vo svojom prístupe opatrná, ako v nedávnom rozhovore poznamenal finančný riaditeľ Neil Sorahan.

Sorahan ďalej uviedol: „Zostávame opatrní, čo sa môže stať v rámci situácie na Ukrajine. Ak sa situácia na Ukrajine upokojí, potom si myslím, že po zvyšok roka budeme naďalej silne vidieť rozsiahle počty rezervácií zo strednej a východnej Európy.“

“Avšak existuje veľa neznámych s veľmi nestálymi cenami a myslím si, že je správne byť opatrný.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár