Letecké spoločnosti vo veľkej miere vďaka prepadu cien ropy šetria na ich palive, ale tieto úspory nebudú prenesené na zákazníkov.

Ak ste zvedaví, prečo, stačí sa pozrieť na cestujúcich, ktoré sedia vedľa Vás. Americké letecké spoločnosti v roku 2014 zaznamenali obrovský dopyt po letenkách. Priemysel dosiahol rekordnú 83% obsadenosť svojich kresiel a objem platiacich cestujúcich, dosiahol viac než 800 miliónov míl, čo bol ďalší rekord.

Súvisiace: Ropný magnát prešiel o 9,3 miliardy dolárov za 6 mesiacov

Michael Boyd, ktorý je konzultantom pre leteckú spoločnosť poznamenal: “Predávajú sa všetky ich miesta v bežných cenách. Prečo by mali vykonávať znižovanie svojich tarifov?” … “Nedáva to žiadny obchodný zmysel, tak prečo by mali znížiť ceny, najmä v prípade, že na to nie je žiadny presvedčivý dôvod.”

Letecké palivo je zďaleka najväčšou nákladovou položkou každej leteckej spoločnosti a len v roku 2014 tieto náklady klesli o 50%. Ceny vstupeniek sa neznižovali podobným spôsobom. V skutočnosti sa cena letenky po novembri roka 2014 mierne zvýšila o 2,3%.

Hovorca spoločnosti Victoria Day poznamenal: “Ale náklady leteckých spoločností mimo pohonných hmôt, ako sú mzdy v minulom roku vzrástli, a ziskové marže leteckých spoločností sú stále oveľa tenšie, než má mnoho iných priemyselných odvetví.

“S nižších cien leteckého paliva ťažia zákazníci každým dňom, keďže letecké spoločnosti investujú vo veľkej miere do nových produktov a lietadiel, splácania dlhov, odmien pre zamestnancov a investorov.”

Investori s určitosťou mali prospech z nižších nákladov na palivo. Letecká spoločnosť Southwest Airlines v minulom roku patrila medzi najziskovejšie akcie v americkom indexe S&P 500, keďže rástla až o 124%. Akcie spoločnosti American Airlines sa vlani viac ako zdvojnásobili, potom, čo letecká spoločnosť sa dostala z konkurzu na konci roka 2013. Akcie ďalších spoločností ako United Continental a Delta Air Lines získal viac ako 70%.

Súvisiace: Najviac a najmenej nákladné spôsoby ako ťažiť ropu

Akcie spoločnosti Delta v utorok vyskočili, ako vykázala lepší než očakávaný zisk a investorom oznámila, že len v tomto roku na pohonných hmotách ušetrí 2 miliardy amerických dolárov. Vo štvrtok spoločnosť Southwest z rok 2014 vykázala rekordný zisk a uviedla, že na pohonných hmotách v prvom štvrťroku 2015 ušetrí 500 miliónov dolárov. United Continental premieta aj veľké úspory paliva do budúceho roka. Akcie oboch – Southwest a United Continental vo štvrtok vyskočili na začiatku obchodovania, po oznámení týchto správ.

Hlavné spoločnosti taktiež pre rok 2015 predpovedali nárast zisku o 50%. 

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár