Akcie_leteckych_spolocnosti_sa_za_menej_ako_rok_uz_viac_ako_zdvojnasobili

Jedná sa buď o hostinu, alebo hlad európskych leteckých spoločností.

Akcie spoločnosti Air France od januára vzrástli o 146%. Nemecký konkurent Deutsche Lufthansa v rovnakom období zaznamenal nárast akcií o 105%, zatiaľ čo majiteľ spoločnosti British Airways ktorý je vlastníkov firmy International Group získal 47%.

Úspech veľkých, etablovaných leteckých spoločností prichádza v čase, kedy sú menšie letecké spoločnosti rozdrvené.

Nízko-rozpočtový prepravca Air Berlin vyhlásil ochranu pred veriteľmi. Taliansky národný dopravca Alitalia podľahol neschopnosti zabezpečiť si ďalšie záchranné akcie a britská spoločnosť Monarch začiatkom tohto mesiaca zastavila jej operácie.

Súvisiace: Stávka Warrena Buffetta na letecké spoločnosti vyzerá pozitívne

Veľká britská letecká spoločnosť Flybe taktiež čelila problémom. Jej akcie počas včerajšieho obchodného dňa poklesli o 20%, ako prišla s varovaním na neočakávane vysoké náklady, čo povedie k zhoršeniu ziskov v prvej polovici roka.

Analytici tvrdia, že k týmto rozdielom vedú viaceré faktory, vrátane zlomyseľnej cenovej vojny vedenej nízko-nákladovými európskymi leteckými spoločnosťami, ako sú Ryanair a EasyJet, ktoré po dlhšie obdobie udržiavali nízke ceny leteniek, na krátke vzdialenosti.

Ken Odeluga, ktorý je analytikom v spoločnosti City Index uviedol: “Sme uprostred jednej z najrozsiahlejších cenových vojen pre oblasť leteniek, ktorú sme nevideli už niekoľko desaťročí,” … “Keďže ešte stále prebieha, vyzerá to tak že hlavní leteckí prepravcovia budú vyzerať atraktívnejšie.”

Nové a modernejšie lietadlá sú zároveň prospešné pre rast ich špecializácie: diaľkové lety.

Spoločnosť Air France uviedla, že počet cestujúcich na dlhších letoch sa počas prvých troch štvrťrokov roka 2017 zvýšil o 4%. Letecká spoločnosť zaznamenala dvojnásobný príjem z diaľkových letov, ako z jej kratších liniek.

Lufthansa a IAG neponúkajú až toľko podobných vymožeností, ale obe celkovo zaznamenali viac cestujúcich. Celkový objem ciest v spoločnosti Lufthansa za rovnaké časové obdobie vzrástol o 18% a v spoločnosti IAG išlo o nárast v hodnote viac ako o 3%.

Tretím faktorom je ich úspech: aliancie medzi veľkými prepravcami vedú k navyšovaniu ziskov.

Spoločnosť Air France KLM podpísala dohodu s tromi ďalšími celosvetovými leteckými spoločnosťami – Delta, China Eastern a Virgin Atlantic, čím vytvorili vlastnú super-leteckú spoločnosť s obrovským množstvom dlhých letov.

Lufthansa je súčasťou spoločnosti Star Alliance, ktorá ponúka lety cez Atlantik, prostredníctvom United Airlines.

Mark Simpson, ktorý je analytikom so zameraním na letecké spoločnosti vo firme Goodbody Stockbrokers povedal, že strata menších konkurentov pomôže zvyšným leteckým spoločnostiam. Podľa neho sú väčší prepravcovia aktuálne vo “účinnom kruhu” rastúcej ziskovosti.

Spoločnosť Lufthansa podpísala dohodu o kúpe častí spoločnosti Air Berlin a taktiež prejavil záujem o nákup aktív od spoločnosti Alitalia.

Napriek tomu existujú riziká, ktoré by tento “kruh” mohli narušiť.

Jedným z nich je Brexit. Ak Británia v marci 2019 opustí Európsku úniu, letecký priemysel by mohol čeliť vážnym prerušeniam, v rámci desiatok zrušených letov.

Súvisiace: Padajúce ceny leteniek sú u konca!

Útoky od francúzskych zamestnancov leteckých spoločností by európskym leteckým spoločnostiam taktiež mohli spôsobiť problémy. Štrajk na začiatku tohto mesiaca viedol k zrušeniu viac ako 1000 letov.

Turistov z európskych destinácií by zároveň mohol vydesiť aj terorizmus.

Séria smrteľných teroristických útokov v Paríži v roku 2016 viedla k rozsiahlemu pokles počtu návštevníkov v oblasti cestovného ruchu, pričom medzinárodné návštevy poklesli o takmer 9%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár