Padajuce_ceny_leteniek_su_u_konca_2017

Po niekoľko-ročnom poklese cien, vyššie ceny leteniek sú na obzore. S týmto vyjadrením prišla jedna z najväčších leteckých spoločnosti sveta – Delta Air Lines.

Druhá najväčšia americká letecká spoločnosť uviedla, že podľa jej očakávaní by kľúčová miera určujúca ceny leteniek, mala v medziročnom porovnaní vzrásť vo všetkých prvých troch mesiacov tohto roka (o 2%).

Táto kľúčová miera zhodne klesá u všetkých hlavných leteckých spoločností už niekoľko rokov. Delta počas týchto zverejnení, za minulý rok ohlásila pokles o 5%.

Ďalšie významné letecké spoločnosti takisto ohlásili nižšie ceny, hoci ich celoročné čísla zatiaľ nie sú k dispozícii. Prostredníctvom prvých deviatich mesiacoch roka 2016, popredná letecká spoločnosť American Airlines vykázala pokles taríf o 6%, United Continental o 7% a Southwest ohlásila pokles týchto taríf o 4%.

Súvisiace: Stávka Warrena Buffetta na letecké spoločnosti vyzerá pozitívne

Vedúci pracovníci vo všetkých hlavných leteckých spoločností uviedli, že chcú ukončiť pokles taríf a zvýšiť príjmy, ktoré získajú z každej míle, ktorú ich cestujúci preletí. Tieto štyri letecké spoločnosti kontrolujú zhruba 80% americkej leteckej dopravy.

Delta v prvom štvrťroku ohlásila pokles výnosov o 37%, z dôvodu nárastu výnosov kvôli nižším tarifám, poklesu výnosov a vyšším nákladom na pracovnú silu. Za kvartál sa jej podarilo zarobiť 622 miliónov dolárov, zatiaľ čo za celý rok až 4,4 miliardy dolárov.

K tomu prispeli aj nižšie náklady na palivo, ale nové pracovné zmluvy okolo platov a súvisiacich nákladov viedli k navýšeniu výdavkov. Mzdy naprieč celým leteckým priemyslom stúpali.

Dokonca začnú stúpať aj tarify, keďže Delta varovala z prísnejších ziskových marží v prvom štvrťroku, v dôsledku vyšších nákladov na pracovnú silu. Ale uviedla, že očakáva zlepšovanie zisku v druhej polovici roka.

Akcie spoločnosti Delta sa po týchto vyjadreniach pred riadnym obchodovaním mierne znížili, zatiaľ čo akcie ďalších leteckých spoločností American, United Continental a Southwest zostali nezmenené.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, BBC

Facebook komentár