Societe_Generale_ulozena_pokuta_860_milionov_dolarov_2018

Spoločnosť Société Générale zaplatí viac ako 860 miliónov dolárov v pokutách za podplácanie líbyjských úradníkov a manipuláciu s úverovými sadzbami.

Americký minister spravodlivosti uviedol, že medzi rokmi 2004 a 2009 francúzska banka zaplatila úplatky vo výške 90 miliónov dolárov líbyjskému maklérovi, ktorý potom podplácal líbyjských úradníkov. Schéma umožnila spoločnosti Société Générale dosiahnuť 13 investícií v líbyjských bankách a dosiahnuť zisk v hodnote 523 miliónov dolárov.

Okrem pokuty vo výške 585 miliónov dolárov za prípad zahraničného úplatkárstva spoločnosť Société Générale zaplatí 275 miliónov dolárov za manipuláciu s ponúkanou sadzbou v rámci inter-bankového systému v období od mája 2010 do októbra 2011. Mnohé pôžičky sú viazané na sadzbu známu ako Libor.

Podľa ministerstva spravodlivosti, banka podvodne naznačila, že je schopná požičať si peniaze za lepšie úrokové sadzby, než by reálne mohla, takže sa zdala byť finančne silnejšia a dôveryhodnejšia.

Minister spravodlivosti ďalej uviedol, že manipulačná schéma, ktorú nariadili vedúci pracovníci spoločnosti Société Générale, zmenila úrokové swapy, termínované kontrakty a ďalšie finančné produkty po celom svete. Oddelene, zamestnanci pracovali aj na manipulácií Libor-u pre japonský jen.

Toto je prvé koordinované uznesenie medzi americkými a francúzskymi orgánmi v prípade zahraničnej korupcie. Spojené štáty sa vzdávajú polovice z 585 miliónov dolárov, ktoré je dlžná parížska spoločnosť Société Générale. Banka tak druhú polovicu zaplatí francúzskej vláde.

Súvisiace: Citigroup a Deutsche Bank opäť čelia obvineniam z “kartelu”

Richard Donoghue, ktorý je americkým právnikom v Brooklyne, v štáte New Yorku v rámci oznámenia s ostatnými orgánmi činnými v trestnom konaní, poznamenal: “Dnešné oznámenie … posiela silnú správu finančným inštitúciám, ktoré sa podieľajú na korupcii a manipuláciách v rámci finančných trhoch, že budú niesť zodpovednosť.”

Spoločnosť Société Générale, ktorá je jednou z najväčších bánk v Európe, s pokutou súhlasila.

Frédéric Oudéa, generálny riaditeľ spoločnosti Société Générale uviedol: “Je nám ľúto týchto minulých priestupkov, ktoré sú v rozpore s našimi hodnotami a etickými normami, ktoré viedli k pochybeniam,” … “V uplynulých rokoch sme už z vlastnej iniciatívy podnikli rozsiahle kroky na posilnenie nášho celosvetového rámca pravidiel a kontroly s cieľom splniť najvyššie štandardy dodržiavania a etiky.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár