JPMorgan_dostala_pokutu_za_zamestnavanie_deti_cinskej_elity_2016

JPMorgan Chase nevhodne zamestnávala “nekvalifikovaných” synov alebo dcéry čínskej vládnucej elity, aby získala prístup k lukratívnemu podnikaniu, cez kľúčových jednotlivcov pracujúcich pre rozhodovacie orgány v krajine.

Regulátory banke JPMorgan udelil pokuty, v hodnote 264 miliónov amerických dolárov a uviedli, že banka svojimi taktikami vo výbere zamestnancov na pozície a stáže (v Číne) “porušila pravidlá, okolo vplyvu na vládnych úradníkov”.

Tento výsledok nadväzuje na trojročné vyšetrovanie banky JPMorgan a predstavuje jeden z prvých veľkých zásahov proti veľkým americkým bankám, v rámci zákona okolo korupčných praktík. Známy zákon ako FCPA spoločnostiam zakazuje realizáciu platieb, alebo darovanie “hodnotných produktov alebo služieb” pre zahraničných úradníkov.

Súvisiace: Kde chcú byť zamestnaní investiční bankári? Európa vs. USA

Andrew Ceresney, ktorý pracuje pre Komisiu pre cenné papiere (SEC) vo svojom vyhlásení uviedol: “Zaoberali sme sa systémovou schémou okolo úplatkárstva banky JPMorgan tým, že najímali synov a dcér vládnych úradníkov, ktorí boli väčšinou pre danú pozíciu nekvalifikovanými a predstavovali pre ne rozporuplné zásluhy.”

Táto prax deťom vládnucej triedy v Číne poskytovala možnosti okolo zamestnania sa a stáží u JPMorgan za tak bežné, že banka dokonca mala formálny program známy ako “synovia a dcéry.” Súčasťou programu boli tabuľky, ktoré dokonca dokumentovali, ako často tieto pracovné miesta boli premenené na obchodné príležitosti.

Asistentka amerického generálneho prokurátora – Leslie Caldwellová poznamenala: “Takzvaný program synovia a dcéry nebol nič viac, než podplácanie pod iným názvom,” … “Jedná sa prostú a jednoduchú korupciu.”

V priebehu siedmich rokov, JPMorgan najala zhruba 100 stážistov a zamestnancov na plný úväzok, v rámci žiadostí, od cudzích vládnych činiteľov. Vďaka tomu banka JPMorgan získala prístup k podnikaniu v hodnote viac ako 100 miliónov dolárov.

Objem pokút pre JPMorgan v hodnote 264 miliónov dolárov je rozdelený medzi niekoľko vládnych agentúr. Banka súhlasila, že SEC zaplatí viac ako 130 miliónov miliónov dolárov, 72 miliónov dolárov Ministerstvu spravodlivosti a 62 miliónov dolárov pre Federálny rezervný systém.

Cez “nehorázne” údajne konania pre orgány USA nebolo ohlásené žiadne trestné oznámenie voči samotnej banke JPMorgan, ani žiadnych jednotlivých zamestnancov banky.

Vo vyhlásení JPMorgan poznamenala, že tento “neprijateľný” program najímania bol zastavený v roku 2013. Banka uviedla, že proti zúčastneným osobám “vykonala akciu” a od tej doby vykonali zlepšenie svojich náborových postupov.

JPMorgan vo svojom podaní takisto uviedla, že aj naďalej bude spolupracovať s inými súvisiacimi prešetreniami, ktoré ďalej “pokračujú”. SEC uviedla, že túto záležitosť bude aj naďalej vyšetrovať.

Úrady tvrdia, že zamestnaní pracovníci tak získali protihodnotu, kde tieto opatrenia boli výslovne vykonané s úmyslom získať povolenia pre jej podnikania.

Úrady uviedli, že na konci roka 2009, vysoko postavený bankár JPMorgan v Ázii mal vykonať nájom zamestnancov, čo výrazne ovplyvnilo úlohu JPMorgan v nadchádzajúcej verejnej emisií akcií (IPO) u jedného čínskeho štátneho podniku. JPMorgan potom strávila niekoľko mesiacov, aby sa snažila umiestniť kandidáta v divízií investičného bankovníctva v New Yorku, napriek tomu, že si uvedomili, že nebol kvalifikovaným.

Toto obvinenie prichádza v období, kedy generálny riaditeľ banky JPMorgan – Jamie Dimon dostal od Trumpa ponuku na post ministra financií v Trumpovej administratíve.

Taktiež sa jedná o najnovšiu negatívnu správu pre Wall Street a veľké banky. Začiatkom tohto roka banka Wells Fargo Američanov pobúrila tým, že vyhodili 5300 zamestnancov, za vytvorenie okolo 2 miliónov falošných účtov. Tento škandál narušil povesť Wells Fargo a viedol k náhlemu odchodu dlhoročného generálneho riaditeľa (CEO) Johna Stumpfa.

Súvisiace: Pracovné miesta z Wall Street sa presúvajú do Bombaja!

JPMorgan samotná, bola v uplynulých rokoch taktiež v ťažkostiach. V roku 2013, JPMorgan zaplatila pokuty v hodnote 5,1 miliardy dolárov za pochybenia spojenými s Fannie Mae a Freddie Mac, čo malo viesť k bubline okolo trhu nehnuteľností. JPMorgan bola taktiež zasiahnutá pokutou za nesprávny dohľad, v hodnote 1 miliardy dolárov

Regulátory by po celom svete sa starajú o bezohľadnosť. Tieto kroky medzi bankármi však celému priemyslu spôsobujú problém okolo dôveryhodnosti.

Prezident New Yorkského Fedu – William Dudley nedávno varoval: “Hlboko zakorenené kultúrne a etické problémy narušili dôveryhodnosť tohto odvetvia.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Fortune

Facebook komentár