Citigroup_a_Deutsche_Bank_opat_celia_obvineniam_z_kartelu_2018

Citigroup a Deutsche Bank v Austrálii čelia obvineniam z trestného činu po vyšetrovaní ich úlohy pri predaji akcií v jednej z najväčších bánk v krajine.

Austrálska komisia pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľov (ACCC) dnes vyhlásila, že očakáva, že štátny zástupca vída “trestné oznámenie z vytvorenia kartelu” kde obviní Citigroup, Deutsche Bank a austrálsku banku ANZ.

Regulátor uviedol, že obvinenia sa budú týkať obchodovania s akciami spoločnosti ANZ po tom, ako v auguste 2015 vydala 81 miliónov nových akcií v hodnote 2,5 miliardy austrálskych dolárov (1,9 miliardy dolárov) v dohode podporovanej bankami Citigroup a Deutsche Bank.

Citi a ANZ uviedli, že prokurátori im povedali, že majú v úmysle vzniesť obvinenia. Deutsche Bank uviedla, že očakáva, že bude obvinená.

Všetky tri banky trvali na tom, že neurobili nič zlé.

Banka Citigroup vo vyhlásení uviedla: “Obvinenia zahŕňajú oblasť aktivít na finančných trhoch, ktorými sa žiadny austrálsky súd zatiaľ nezaoberal, ani sa nezaoberali žiadnymi regulačnými usmerneniami, ktoré boli predtým publikované.”

Povedal, že “vytrvalo popiera” obvinenia a bude energicky brániť seba ako aj svojich zamestnancov.

Deutsche Bank uviedla, že proti obvineniam plánuje tiež bojovať.

Dodal: “Banka je presvedčená, že správa a jej zamestnanci konali zodpovedne a spôsobom, ktorý je v súlade s trhovými pravidlami.”

Austrálska banka ANZ verí, že “koná v súlade so zákonom” a má v úmysle brániť samú seba ako aj svojho riaditeľa – Ricka Moscatiho, ktorý bol spomenutý ACCC ako jeden z mnohých jednotlivcov, ktorí taktiež čelia obvineniam.

Úlohou celosvetových bánk pre ANZ bolo známe ako upisovanie (akcií).

Citigroup poznamenala: “Spoločnosť Citi a jej zamestnanci konali bezúhonne a bez akéhokoľvek zlého úmyslu pri plnení záväzkov vyplývajúcich z tejto dohody ohľadom emisie akcií.”

Súvisiace: Ako sa „arogantná“ Deutsche Bank stala tak slabou

Citigroup uviedla: “Tvrdenie ACCC … je, že spoloční upisovatelia dosiahli kartelovú dohodu, pokiaľ ide o odpredaj menej ako 1% kmeňových akcií spoločnosti ANZ.”

Obvinenia voči bankám prichádzajú v čase zvýšenej kontroly finančného priemyslu v Austrálii.

Kráľovská komisia (najvyššia forma verejného vyšetrovacieho orgánu v krajine), uskutočňuje sériu vypočutí v oblasti zneužitia finančných služieb v sektore finančných služieb.

Vyšetrovanie bolo založené na niekoľkých veľkých škandáloch v priemysle, vrátane údajnej manipulácie s úrokovými sadzbami a prania špinavých peňazí.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNN

Facebook komentár