Minulý mesiac som sa zúčastnil na Global Currency Expo sponzorovaného EverBank-ou. Zastrešujúcou myšlienkou bolo, podľa očakávania, že diverzifikovanie domácej meny je prioritou. Rozprával som sa s mnohými tradermi, ktorí tam boli po ruke a získal som širší pohľad, ktorý však mal naliehavý odkaz.

Odišiel som odtiaľ s pocitom, že potrebujem prehodnotiť svoju expozíciu voči doláru. Zamýšľali ste sa nad tým, čo by sa stalo s vašim portfóliom – a všetkými ďalšími oblasťami vášho života – ak by dolár padol?

Následky by boli rozsiahle, bolestivé  a neodvratné, ak nie ste riadne diverzifikovaní.

S touto myšlienkou v hlave, chcel by som vám priniesť hlavné myšlienky niektorých rečníkov spolu s ich investičnými odporúčaniami…mnoho z nich bolo uvedených ako „obchod desaťročia.“

Frank Trotter z vedenia EverBank uviedol, že americký dolár „zažije výrazný pokles v nasledujúcich 5 – 10 rokoch.“ Jeho päť favorizovaných mien pre daľšiu dekádu tvoria švédska koruna (o ktorej si myslí, že je lepšia ako švajčiarsky frank), nórska koruna, austrálsky a kanadský dolár, a prekvapivo brazílsky real.

Eric Roseman z Commodity Trend Alert varoval, že o 3-5 rokov príde potravinová kríza. Je presvedčený, že Čína sa stane čistým poľnohospodárskym importérom, čo bude mať vážne dôsledky pre celý svet. Jeho obchodom dekády je exchange-traded note na obilie, JJG.

Sean Hyman z World Currency Watch povedal, že jeho obchodom desaťročia je singapurský dolár (SGD). „Kúpte ho a zabudnite na to.“

Prezentoval aj Doug Casey; stanovil päť „istých vecí“ na nasledujúcich desať rokov:

  1. shortujte (kupujte na pokles) dlhopisy / stavte na rast úrokových sadzieb
  2. shortujte jen / kupujte „na dlho“ akcie japonských malých a stredných podnikov
  3. Požičané peniaze: „Je to excelentný spôsob ako shortovať dolár a získate daňovú úľavu
  4. Zlato: „Nie je lacné, ale stúpa. Kúpte ho a skladujte v zahraničí.“
  5. Akcie malých ťažobných spoločností

Pri prezentácii Rodney Johnsona, prezidenta HS Dent, zaznelo niekoľko hlasných povzdychov keď presviedčal, že obchodom desaťročia je americký dolár vs. euro. Je presvedčený, že prichádza deflácia a bude to mať negatívny dopad na protiinflačné investície. Predpovedal, že dolár sa odrazí a úrokové sadzby a ceny poklesnú. Aj keď je vždy zdravé zamyslieť sa nad svojimi predpokladmi, nepočul som žiadny argument na to aby som zmenil svoj názor na žalostnú budúcnosť dolára v dlhšom horizonte.  

Na počudovanie, väčšina prednášajúcich očakáva prechodné posilnenie dolára toto leto, nič to však nemení na ich presvedčení, že mena nakoniec bude smerovať do hrobu.

Ale zďaleka najdokonalejšiu a najpresvedčivejšiu prezentáciu mal Chuck Butler, prezident EverBank World Markets a menový analytik už 35 rokov. Ak sa niekto vyzná v menách, tak je to on. Zaznelo, že má pokročilejšie znalosti o menových trhoch ako väčšina ostatných dnešných bankárov.

Chuck rozvinul myšlienky proti americkému doláru so zničujúcim presvedčením. Pripomenul, že libra šterlingov bola svetovou rezervnou menou až do 2.svetovej vojny a my (USA) sme sa stali rezervnou menou preto, lebo sme financovali Anglicko keď nemohlo platiť svoje dlhy a muselo „zriediť“ svoju menu…Potrebovalo pomoc ostatných krajín na obsluhu svojho dlhu a malo predimenzovanú armádu. 

Znie vám to povedomo?

Ďalej poznamenal, že Čína, potichu a bez fanfár, začala uzatvárať swapy v roku 2009 (pozn.prekl.: menový swap – finančný nástroj, zjednodušene úložka jednej meny a výpožička druhej meny vo výmenným kurzom stanovenej protihodnote). Doteraz má podpísané dohody s väčšinou Ázie, Európskej únie, Kanadou, Ruskom, Brazíliou, Bieloruskom, Argentínou a čoskoro aj s Japonskom a Kóreou. A šíria sa zvesti, že pracujú aj na menových swapoch s arabskými krajinami. Chuck pripomína, že čínsky prezident nedávno verejne vyhlásil, že americký dolár je „produktom minulosti.“

Desivé následky tohto všetkého formuloval Chuck do priamočiareho varovania: „Americký dolár stratí svoj status rezervnej meny niekedy medzi rokom 2014 a 2020. Nebude to roztrubované, len sa to prosto stane.“

Pokračoval, že SDRs Medzinárodného menového fondu (Special Drawing Rights; pozn.prekl.: rezervy v držbe MMF dopĺňajúce rezervy národných bánk a vlád členských krajín, s cieľom podporiť kurz ich domácich mien) môžu byť použité ako prvé, ale nebude to nič znamenať, ak sa strata statusu dolára ako rezervnej meny stane „nezvratnou.“ Tiež cíti, že pravdepodobne bude nejaké posilnenie toto leto, ale toto nič nezmení na dlhodobom smerovaní.

Ak príde na to, pripraviť svoje investície na tieto udalosti, Chuck hovorí, že „94% investičnej návratnosti je založenej na výbere triedy aktív a na nízkej korelácii s inými aktívami.” V praxi to znamená vlastniť investíciu, ktorá nie je v korelácii s americkými akciami, a jednu ktorá nie je denominovaná v dolároch. Hovorí, že kľúčom diverzifikácie je aplikovať rovnakú logiku ako na akcie: „Nenakupujete len jedny akcie, tak prečo by ste vlastnili len jednu menu?

Obľubuje renminbi, ktoré môžete obchodovať cez CYB alebo CNY. Preferuje tiež singapurský dolár, nórsku korunu a švédsku korunu.

Úlohou víkendu bolo preskúmať svoje portfólio z pohľadu padajúcej meny. Nezáleží až tak na tom ako diverzifikované máte svoje akcie, ak sú všetky exponované voči rovnakej mene. Ak sa tento postoj ukáže ako správny – a ja inú cestu nevidím – potom americký dolár zakúsi zásadné zmeny, ktoré nahlodajú a nakoniec zničia každú investíciu krytú dolárom.

Takže, akú veľkú expozíciu máte voči doláru? A čo sa stane s vašim portfóliom ak zelené papieriky nájdu miesto svojho posledného odpočinku? Aj keď si myslíte, že sa nestanú prepychovým zeleným toaletným papierom, obozretnosť vám doporučuje aspoň zvážiť či nepripraviť svoje investície na dlhšie znehodnocovanie. Ešte predtým ako si ponesiete svoj investičný balík na dôchodok, môže vám dlhodobá devalvácia dolára spôsobiť to, že si zaň kúpite polovicu toho čo pred 10 rokmi. Čo na to potom povie vaša rodina?

Zlato a striebro sú jednými z najľahších spôsobov ako diverzifikovať preč z dolára, bez ohľadu na veľkosť vášho portfólia. Sú utajenými, osobnými a okamžitými ochrancami kúpnej sily. Správajte sa ako by na tom závisel váš finančný život, pretože neustále zneužívanie a poškodzovanie dolára sa neobíde bez následkov.

Zdroj: Casey Research

Facebook komentár