Nastupte si do stroje času a pojeďte zpátky v čase do let:

1932: Stříbro se prodávalo přibližně za $0,25 za unci (průměrná roční cena dle Kitco.com). Za naši stodolarovou bankovku bysme nakoupili 400 uncí.

1962: Stříbro se prodávalo přibližně za $1,20 za unci. Za naši stodolarovou bankovku bysme nakoupili 83 uncí.

1982: Stříbro se prodávalo přibližně za $10,60 za unci. Za naši stodolarovou bankovku bysme nakoupili 9 uncí. (Začátkem roku 1980 stříbro dosáhlo zlomového bodu $50,00 za unci na jeden den a následně cena spadla).

2012: Stříbro se prodávalo přibližně za $31,00 za unci. Za naši stodolarovou bankovku bysme nakoupili 3 unce.

A dnes? Ceny stříbra jsou nestálé. Za naši stodolarovou bankovku bysme nakoupili možná 4 unce stříbra.

V průběhu posledních 100 let, během kterých jsme byli obdařeni Federální Rezervní bankou a masivními vládními výdaji, za naši stodolarovou bankovku si již nekoupíme 400 uncí skutečného fyzického stříbra; nyní si za ně koupíme jen 4 unce.

Co jsme se dozvěděli z našeho rychlého přehledu o historii ceny stříbra?

 • Ceny jsou nestálé – mohou jít výrazně výše a následně spadnout.
 • Se stodolarovkou v průměru nakoupíme méně stříbra v každém dalším desetiletí, protože měna má každé desetiletí menší hodnotu.

Co můžeme očekávat za cenu stříbra? Je zřejmé,  že:

 • Všechny papírové bankovky nakonec klesají na hodnotě k jejich skutečné hodnotě, která je přibližně nulová. Voltaire chápal tento pojem již před téměř třemi sty lety. Několik set nepodporovaných papírových bankovek se staly bezcennými za doby Voltaira.
 • Vlády a banky představují status quo (současný stav), takže jen velmi málo se změní bez krize nebo kolapsu. Vlády utrácejí více než činí jejich příjmy a půjčují si rozdíl, a tudíž se zvyšuje jak celkový dluh, tak i zásoba peněz v ekonomice.
 • Příjmy vlády USA, výdaje, oficální dluh (zaokrouhleno v miliardách dolarů):

 • Inflace a dluh jsou pevně zakotveny v našem měnovém systému. Neočekávejte, že se vládní výdaje nebo celkový dluh sníží, pokud nás tíží masivní finanční krize.
 • Oficiální dluh je zobrazen, ale nezahrnuje nekryté závazky ze sociálního zabezpečení, zdravotního a důchodového pojištění a tak dále. Celkový dluh včetně nekrytých závazků byl vypočítán v $100 – $200 bilionovém rozmezí a rapidně roste.
 • Stejně jako roste zásoba peněz v ekonomice a celkové zadlužení, průměrné ceny také rostou. Proto se cena stříbra zvýšila z pár centrů na mnoho dolarů za unci. Pět centů za kávu a $0,19 za benzín je pravěká historie.
 • Tento proces bude pokračovat dokud již už nebude moci dále – možná několik let, možná desetiletí. Nevsázejte na bezprostřední úpadek systému, který obohacuje banky a politickou elitu, zatímco se vládní moc zvyšuje.
 • Plán na snížení kupní síly nepodporovaných nekrytých bankovek.
 • Sázka na nevyhnutelnost vyšších cen stříbra a zlata – protože hodnota papírových bankovek klesá každým rokem.

Do budoucna:

Před 80ti lety jsme si za $100 koupili 400 uncí stříbra, zatímco dnes si za $100 koupíme pouze 4 unce. Jednoho dne si za $100 koupíme pouze jednu unci stříbra.

V závislosti na tom, jak rychle se zásoba peněz zvyšuje a jak rychle vyprchá důvěra v papírové peníze, dočkáme se dne, kdy si za 100 dolarů koupíme jednu unci stříbra. Hyperinflace se udála v mnoha zemích za posledních 100 let a mnoho dobrých analytiků se domnívá, že by se mohla znovu objevit v Evropě a Spojených státech. Pokud k hyperinflaci dojde, vaše stříbro a zlato bude mít větší hodnotu v nominální měně, a do jisté míry bude chránit kupní sílu. Bohužel, život v hyperinflační ekonomice bude nesmírně obtížný pro většinu lidí.

Připravte se zakoupením fyzického stříbra a zlata a jejich uchováním mimo bankovní systém.

Zdroj: Hodiny národního dluhu USA http://www.brillig.com/debt_clock/

V Obrázku: Dělám si pouze legraci. To byly naše ceny, když Obama nastoupil do úřadu.

Preložila: Zuzana Jandová

Zdroj: DeviantInvestor

Facebook komentár