V poslednom článku v blogu Billa Gatesa sa diskutovalo o najnovšom projekte od nadácie filantropistov Billa a Melindy Gatesových: stroj, ktorý premení ľudský odpad na čistú vodu a elektrinu.

Táto voda bola pred piatimi minútami ľudským odpadom

Podľa Gatesa nemá najmenej 2 miliardy ľudí na celom svete prístup k adekvátnym hygienickým zariadeniam ako je kanalizácia pričom ľudský odpad navyše znečisťuje dodávky pitnej vody.

„Omniprocessor“ sa zameriava na riešenie tohto problému. Jeho vývoj je vedený inžinierskou firmou Janicki Bioenergy so sídlom v Seattli.
Stroj extrahuje vodu z tejto odpadovej vody, ktorá je napájaná alebo doručovaná priamo do zariadenia. Suchý odpad je potom spaľovaný na výrobu pary, ktorá poháňa celý stroj.

Gates verejne demonštroval svoj záväzok k tejto novej technológii tým, že priamo na kameru vypil pohár vody, ktorá len pár minút pred tým vstúpila do stroja ako výkaly. 

Súvisiace: Bill Gates: Do roku 2035 nebude žiadna chudobná krajina

Tu je detailnejšie vyobrazené, ako stroj pracuje:

Najskôr je ľudský odpad doručený do Omniprocesora.

Odpadová voda sa potom varí a je rozdelená na vodnú paru a suchý odpad.

Suchý odpad sa vypaľuje pri extrémne vysokej teplote čím riadi parný stroj, ktorý poháňa generátor

Elektrina vyprodukovaná generátorom je doručená do miestnej komunity


Voda vyparená z odpadovej vody sa filtruje produkujúc čistú pitnú vodu

Gates hovorí, že je to tak „dobré ako akákoľvek voda z fľaše“ a že by ju „šťastne pil každý deň“

Súvisiace: 7 fascinujúcich vecí, ktoré Billl Gates povedal v jednom zo známch Reddit rozhovorov


Pozrite si celé video Janicki Omniprocessoru:


Výsledkom je, že vyrobená energia postačí viac než dosť pre poháňanie celého procesu a dosiahnutie ziskov pre majiteľa Omniprocesoru je teda ľahké, čo tiež zaisťuje atraktívnu investíciu pre podnikateľov v rozvojovom svete.

Jediný prototyp je umiestnený južne od Seattlu ale už existujú plány pre pilotné projekty v Dakare a Senegale na rok 2015. Odtiaľ dúfajú v expanziu.

Gates si myslí, že Omniprocesor by mohol byť dobre využiteľný taktiež v Indii spolupracujúc s miestnymi podnikateľmi kde by sa plán mohol premeniť na realitu. Cena zatiaľ nie je stanovená (Gates hovorí, že táto príprava môže zabrať niekoľko rokov), ale v rovnakej veľkosti ako dvojposchodový autobus určite nepatrí do kategórie spotrebiteľskej technológie. Namiesto toho sa dúfa v záujem miestnych vlád a podnikateľov.

Gates skôr písal o svojich ašpiráciách na „znovuobjavenie toalety“, a ponúkol 400 tisíc dolárovovú cenu v roku 2012 tým, ktorí budú schopní vyriešiť problém kanalizácie inovatívnou cestou. Účastníci sa líšili od dezinfekcie ultrafialovým-pieskovým filtrom na „hydrotermálnu karbonizáciu“, ktorá premieňa výkaly na drevené uhlie až po víťazov prvej ceny z Kalifornie, ktorí vyvinuli toaletu na solárny pohon premieňajúci ľudský odpad a zároveň vytvárajúci vodík. 

„Kvôli chorobám zapríčeneným zlou kanalizáciou ročne zomiera okolo 700 tísíc detí“, hovorí Gates, „no tieto choroby tiež bránia oveľa viacerým, aby sa plne mentálne a fyzicky vyvinuli.“

„Západné toalety nie sú riešením pretože vyžadujú masívnu infraštruktúru kanalizácie, čo jednoducho v mnohých chudobných krajinách nie je možné. Preto sa naša nadácia pred pár rokmi podujala na nové riešenie tejto výzvy.“

Súvisiace: Smelý plán ako zachrániť svet pre Billa Gatesa a pápeža Františka

Jedným riešením bolo znovuobjavenie toalety ale namiesto toho sa Omniprocesor postavuje k problému inak a to revolúciou v čistení odpadových vôd.

„História filantropie je plná dobre mienených vynálezov, ktoré však nikdy nesplnili svoj sľub“ hovorí Gates ale súčasne je nadšený týmto projektom. „Procesor nielen že udrží ľudský odpad mimo pitnej vody, ale aj ho premení na komoditu s reálnou hodnotou na trhu. Je to koncový príklad starého výrazu: Odpad pre jedného je pokladom pre druhého.“

Miliardár a spoluzakladateľ Microsoftu sa zaviazal dať väčšinu zo svojho obrovského imania charite a stal sa známym pre svoju humanitárnu prácu v rozvojovom svete. 

Preložila: Lucia Lacova

Zdroj: GatesNotes

Facebook komentár