New York City je plné neoficiálnych príbehov o bohatých ľuďoch presúvajúcich sa na Floridu z dôvodu nižších daní. New York Post v tomto roku napísal: “Jeden kamarát poznamenal, že 10. bohatých ľudí mu povedalo, že ho už začali opúšťať a ďalší sú z New Yorku znechutení, keďže kúpiil rezidenčné nehnuteľností na Floride za 1 miliardu amerických dolárov.”

Bývalý starosta Michael Bloomberg raz povedal, že “ak si myslíte, že je to správne, alebo nie, bohatí sa vedia sťahovať.”

Oni sa naozaj vedia presúvať. Ale údaje naznačujú, že veľa z nich sa presúva práve na Floridu.

Súvisiace: Tento daňový raj v roku 2013 dosiahol väčší tok investícii, ako India a Brazília

Nová správa konštatuje, že bohatí obyvatelia New York City ho opúšťajú vo väčšej miere, než ne-bohatý jednotlivci. Správa z Independent Budget Office zistila, že 1,8 percenta z tých, ktorí zarábajú viac ako 500 000 dolárov opustili toto mesto v roku 2012 a rovnakým tempom ho opúšťajú aj domácnosti s nižšími príjmami.

A čo viac, je zistené, že keď bohatí vykonávajú ich presun z New York City, najväčší počet presunu je do iných oblastí štátu New York. 42 percent domácností so zárobkom 500 000 dolárov alebo viac, ktorí sa presťahovali, sa presunuli v rámci štátu New York.

S 22. percentami skončilo na druhom mieste New Jersey, nasledovaný Connecticutom – na úrovni 12 percent. Kalifornia je na štvrtom mieste s 9 percentami. A Florida? Spoločne s Massachusetts je na šiestom mieste s 2 percentami.

Takže Newyorčania neodchádzajú vo veľkej miere kvôli daniam, skôr je pre ich dôležitá blízkosť k New Yorku, čo je pre nich ešte dôležitejšie ako dane pri určovaní, kde budú (bohatí jednotlivci) žiť.

Ale to neznamená, že dane sú irelevantné. New Jersey a Connecticut majú nižšie dane ako New York City. Niekto, kto opustí New York City a smeruje do New Jersey by mohol znížiť svoju daňovú povinnosť na 8,97 percenta, z hornej sadzby vo výške 12,96 percenta (8,82 percenta štátne dane a 3,876 percenta pre mestské dane). Presun do Connecticutu by viedol k daňovej sadzbe vo výške 6,7 percenta, čo znamená zníženie zaťaženia na takmer na polovicu.

Aj prechod z mesta do inej oblasti štátu New York im umožní dostať sa na úroveň okolo 3,86 percentnej dane z mestského príjmu.

Ďalšiou námietkou je tu to, že tieto údaje platia len do roku 2012.

Kathryn Wylde, prezidentka a generálna riaditeľka skupiny pre podporu podnikania – Partnership for New York City uviedla, že to bude veľkým problémom. Je pravdepodobné, že čísla roka 2013 vykážu nárast počtu (bohatých) sťahujúcich sa Newyorčanov, pretože v roku 2013 bol zvýšená daň z príjmov a bola rozšírená tzv “milionárska daň” New Yorku.

Zvýšenie Federálnych daní prinieslo kombinované federálne, štátne a miestne poplatky pre top obyvateľov New Yorku na 54 percent. Jedná sa teda o označenie “bodu zvratu”, pretože ľudia nemajú radi, ak by mali platiť viac ako polovicu svojich príjmov na daniach. (Aj keď miestne dane si možno odpočítať od federálnych, takže len veľmi málo ľudí, ak vôbec v skutočnosti zaplatí 54 percent.)

Súvisiace: Bohatí Číňania na zabezpečenie bohatstva smerujú svoj záujem do zahraničia

Ďalej uviedli: “Keď sa dostanú na niečo cez polovicu, riskujú skutočnú stratu.” Dodali, že keď Londýn navýšil jeho hornú sadzbu dane na viac než 50 percent, začalo to na jeho financie vplývať negatívne.

Samozrejme, že nebudeme vedieť, či bol dosiahnutý bod zvratu, kým nebudú oznámené dáta z roku 2013. Pre túto chvíľu sa zdá, obavy z migrácie milionárov z New Yorku na Floridu sa nedejú.

Zdroj: Bloomberg, NYTimes

Facebook komentár