“Stavitelia, ktorí predávajú byty do hodnoty okolo 100 milión amerických dolárov, im ponúkajú výhľad ako z vrtuľníku, na sviežu zeleň, rozsiahly horizont a anjelské mraky.

Do týchto špeciálnych nehnuteľností lákajú super-bohatých jednotlivcov, ktorí majú rozsiahle zahraničné aktíva. Obohacujú sa tým, že využívajú slabých územných pravidiel, čo navyšuje výstavbu na Manhattane do závratných výšin.”

To všetko poznamenal Max Frankel, ktorý bol výkonným predstaviteľom pre The Times od roku 1986 do roku 1994 a žije pol bloku od Central Parku, čím sám čelil určitým vplyvom týchto následkov.

Súvisiace: Kupca z Kataru chce minúť za luxusný byt až 250 miliónov dolárov

Položil si otázku, či by nemalo prísť niečo v podobe “užívateľského poplatku”, ktorý by mali platiť obyvatelia týchto tzv. “veží miliardárov.” Jednalo by sa o tzv. mesačnú “daň z výhľadu” ktorá by bola založená na tom, ako vysoko sa ich byt v danej veži nachádza. A podľa jeho “výpočtov” by sa mohlo jednať zhruba o tzv. ročnú daň na jednu budovu v hodnote 1 milióna amerických dolárov, ktoré by mesto mohlo použiť na verejné projekty, sociálne práce, parky, vzdelanie a cenovo dostupné bývanie.

Frankelov navrhnutý systém by vyzeral zhruba takto:

… Obyvateľom bude účtovaný tzv. mesačný poplatok v rozmedzí 10 až 15 americkým dolárom za mesiac pre jedno okno strednej veľkosti s jasným výhľadom na park alebo vodnaté plochy, ktoré by sú umiestnené na nižších úrovniach, ale možno až 25 dolárov za miesta, ktoré by boli vo výške okolo 300 metrov, s 5 dolárovým príplatkom za dvere, ktoré sa otvárajú na terasu. Obyvateľom, ktorí by mali okná do opačnej strany s “výhľadom na mesto” by mohla byť účtovaná polovičná cena.

Súvisiace: Urobte si výlet do nového bytu Cristiana Ronalda za $ 18,5 mil.

Poukazuje na to, že aj keď skupiny po celom meste už bojujú s výškovými obmedzeniami a prísnejšími zákonmi, čo sa týka stavieb, pozdĺž južného Central Parku sa tak nedialo. Tak prečo nevytvoriť niečo, k zlepšenie susedstva v štvrti zvanej Central Park Vista District, kde by vláda mesta mohla regulovať uložené poplatky. Aby sme boli spravodliví, Frankel si myslí, že daň by sa mala rozšíriť na obyvateľov pozdĺž parku, ktorí žijú v starších vežiach, ako je San Remo.

Nie každý však súhlasí s jeho veľkými plánmi. Expert na realitné údaje – Jonathan Miller diskutoval o tomto nápade tzv. “užívateľského poplatku” pre agentúru Bloomberg a povedal, že takí obyvatelia v podstate už platia vyššie poplatky prostredníctvom vyšších daní z majetku. Celá táto vec je v New York City “smiešnou” a ” nie sú zaručené žiadna stanoviská.”

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár