Velke_zviera_v_reklame_Velke_technologicke_spolocnosti_nam_budu_coskoro_platit_za_zdielanie_nasich_osobnych_udajov

Prezident jednej z najväčších reklamných firiem sveta verí, že výrazné zmeny v mediálnom prostredí čoskoro spotrebiteľovi umožnia získať podiel na bohatstve veľkých technologických spoločností.

Maurice Levy, ktorý je jedným generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva francúzskeho reklamného gigantu – Public Groupe o hodnote 15 miliárd dolárov predpovedá, že vo vzťahu sociálnych médií a ich užívateľov bude zanedlho robiť prostredníka určitá tretia strana. Bude efektívne zhromažďovať príjmy spoločností (sociálne médiá) a následne distribuovať istú čiastku z tejto sumy užívateľom sociálnych médií.

Karen Tso z CNBC sa na parížskom summite VivaTech vyjadrila: „Už teraz sa objavujú hlasy, ktoré hovoria o monetizácií“.

Levy situáciu komentoval nasledovne: “Viem, že niektoré vlády nie sú tomu naklonené, ale keď si spotrebiteľ povie, že vy máte všetko to bohatstvo z informácií, ktoré odo mňa získavate a jediná vec, ktorú mám ja je len bezplatná služba. Takže vy odo mňa dostávate omnoho viac a možno by som preto aj ja mal dostať podiel z týchto príjmov.“ Dodal ešte, “som absolútne presvedčený, že presne tak to bude v budúcnosti“.

Levy ale zároveň nemenuje žiadnych zákonodarcov, ktorí by boli proti takémuto kroku. Tvrdí, že niektoré vlády by boli pravdepodobne opatrné pri vyberaní príjmov z technologických firiem, keďže odvetvie už teraz čelí prísnej kontrole v oblasti daní a regulácie.

Práve ľudia, ktorí používajú sociálne siete ako Facebook získavajú prístup k bezplatnej službe výmenou za to, že spoločnosť používa ich údaje k lepšiemu zacieleniu reklamy. Tento model bol ale nedávno spochybnený, pretože sa ukázalo, že súkromné údaje 87 miliónov užívateľov Facebooku mohli byť zdieľané s Cambridge Analytica, v súčasnosti zrušenou konzultačnou firmou, ktorá bola obvinená z „psychografického“ profilovania voličov pre svojich politických klientov.

Súvisiace: Facebook po škandále Cambridge Analytica dokonca získal

Levy ďalej vyjadril: „Z môjho pohľadu, z reklamného hľadiska, budeme v budúcnosti svedkami množstva zmien“. Tento propagačný guru spomína novú Európsku legislatívu s názvom GDPR (General Data Protection Regulation), ktorá je platná od polovice mája tohto roku. Táto legislatíva núti firmy, aby viac dbali na požívanie a zdieľanie osobných údajov užívateľov, a zároveň umožňuje užívateľom na vyžiadanie vymazať všetky informácie, ktoré má o nich daná spoločnosť uložené.

Levy dodáva, že všadeprítomné diskusie o GDPR iba zvyšujú obavy ľudí o zneužití ich osobných údajov. Levy na záver poznamenal: „Čím viac hovoríme o používaní osobných údajov, tým viac ľudí si bude hovoriť niečo ako „Hej, a kde sú moje peniaze, ty používaš všetky informácie o mne, tak ja chcem podiel z tvojho zisku.“

Preložila: Eva Medzihorská

 

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár