Facebook_dostal_maximalnu_pokutu_za_skandal_Cambridge_Analytica

Britské úrady udelili Facebook maximálnu možnú pokutou za škandál Cambridge Analytica. Ale tento trest si ani nevšimne.

Kancelária komisára pre informácie Veľkej Británie na konci tohto týždňa oznámila pokutu vo výške 500 000 libier (645 000 dolárov), pričom uviedla, že spoločnosť Facebook nedokázala zabezpečiť ochranu údajov používateľov a tento únik len pomaly obmedzovala.

Tento regulačný organ začal vyšetrovanie začiatkom tohto roka, keďže sa ukázalo, že spoločnosť Cambridge Analytica získala informácie od 87 miliónov používateľov Facebooku bez ich súhlasu.

Spoločnosť Facebook vo vyhlásení uviedla, že rozhodnutie prehodnocuje.

Spoločnosť zároveň dodala: “Hoci s niektorými závermi s úctou nesúhlasíme, už predtým sme povedali, že sme mali urobiť viac, aby sme fakty okolo škandálu Cambridge Analytica prešetrili a podnikli kroky už v roku 2015.”

Pokuta, ktorá je nižšia ako priemerná cena domu v Londýne, Facebooku jednoznačne neublíži. Komisár pre informácie však varoval, že budúce pokuty v rámci nového európskeho zákona o ochrane údajov budú oveľa vyššie.

Elizabeth Denhamová, britská komisárka pre informácie vo vyhlásení uviedla: “Pokuta by bola nevyhnutne podstatne vyššou v rámci GDPR.”

Súvisiace:
PR kríza Facebook: Najali si bývalého britského podpredsedu vlády
Tretina rastu tržieb z reklamy Facebooku pochádza z Instagramu

Odkedy GDPR nadobudol účinnosť v máji, európske kontrolné úrady získali právomoc pokutovať spoločnosti za vyššie porušenie ochrany údajov k úrovni 20 miliónov eur, alebo 4% z celoročných celosvetových tržieb.

Jonathan Compton, ktorý je advokátom na ochranu údajov a partner v advokátskej kancelárii DMH Stallard, uviedol, že maximálna sankcia, ktorej by spoločnosť Facebook mohla čeliť podľa zákona, je na úrovni 1,6 miliardy dolárov.

Nakoniec poznamenal: “Práve to by mohlo zvýšiť pozornosť vedúcich predstaviteľov spoločnosti Facebook.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár