Ak sa Vám niečo páči poprosím kliknúť na “páči sa mi to”, alebo FB a Twitter “like” aby sme mali od Vás odozvu (a taktiež Nás to vedie k pokračovaniu Našej tzv neziskovej “práce”)…Čím viac klikov na na FB a Twitter “like”, tým nám pomôžete rozšíriť sa “ĎAKUJEME”

Dá sa povedať,  že šlo o komické načasovanie vyhlásenia prezidenta spojených štátov, ktoré  bolo úplne opačné k poslednému zasadnutiu Fedu. Jeden deň prezident vykreslil ružovú budúcnosť  zničeného národa a nasledujúci deň to Fed zalial silnou kyselinou ekonomickej reality a prisľúbil neuveriteľný zaväzok a to držať sadzby blízke nule ešte ďalšie dva roky! Zlato okamžite vyletelilo na $1710 za uncu.

Za posledných 6 mesiacov ceny zlata oscilovali a mnohým investorom sa stratili z dohľadu zásadné elementy podporujúce peňažný kov: západný svet sa naďalej utápa v dlhoch, a jednoduchá cesta pre vlády, ako sa popasovať s krízou, je tlačiť peniaze a držať úrokové miery dole. 

Začal som investovať  do zlata, keď som pred niekoľkými rokmi po prvýkrát predpokladal nevyhnutnú realitu globálnej dlhovej pasce. Stal som sa zlatým býkom, no ešte som celkom nerozumel, prečo sa zlato správa tak, ako sa správa. V tom čase som klasicky predpokladal, že zlato je zaistenie proti nevýraznej výkonnosti akciových trhov a celkovému finančnému tlaku. 

Tieto predpoklady potvrdili pravdivosť v danom čase, ale je potreba sa na to pozrieť  hlbšie, aby človek vedel, ktoré sú hlavné faktory vplývajúce na vývoj zlata – vzťah zlata k cenám akcií  a finančnému tlaku je viac-menej nepriamy vedľajší efekt. V skutočnosti, navzdory klasických predpokladov, cena zlata môže rásť počas bujarých akciových trhov a klesať počas obdobia finančného tlaku. Dajme predpoklady bokom: čo skutočne ovplyvňuje zlato, je hodnota nekrytej meny “fiat meny”.

Pozrime sa na hlavné  trendy za poslednú dekádu:

Trend 1: január 2003 až  december 2007 – akciový býčí trh

  • S&P 500 (americký akciový index) vzrástol o 69%
  • Zlato vzrástlo o 153%
  • Index amerického doláru (voči šiestim menám) poklesol o štvrtinu svojej hodnoty

Trend 2: január 2008 až marec 2009 – akciový medvedí trh

  • S&P 500 poklesol o 52%
  • Zlato vzrástlo o 9%. (Na vrchole finančnej krízy zlato pokleslo o 16%)
  • Index amerického doláru vzrástol o 18%

Trend 3: marec 2009 až  apríl 2011 – akciový býčí trh

  • S&P 500 vzrástol o 86%
  • Zlato vzrástlo o 66%
  • Index amerického doláru poklesol o 18%

Ako vidieť z trendu 1 a 3, zlato malo tendenciu fungovať dobre, keď americký  dolár nie.  Zlato je v skutočnosti tvrdá mena, a ako mena predstavuje zrkadlo pre iné meny. A tak ako politika nízkych úrokových sadzieb spôsobuje pokles hodnoty doláru a rast ceny zlata, tak spôsobuje aj rast akciových trhov. Technicky povedané, inflácia doviedla reálne úrokové miery tak nízko, že sú negatívne, a tlačí investorov preč od dolára smerom k iným aktívam. Mnohí investori už pochopili.

Skutočný zmätok vzniká, keď nastane finančná kríza. Ako je vidieť z trendu 2, zatiaľ čo S&P 500 poklesol o 52%, zlato získalo len 9%. V skutočnosti, v jednom momente na vrchole krízy (implózie Lehman Brothers) zlato pokleslo o 16%.

 

Opäť platí, že skutočný  vplyv na výkon zlata behom tohto príkladu mal americký dolár, ktorý vzrástol o 18%. V tej dobe, Spojené štáty americké sa zdali byť nejbezpečnějším domov v ekonomickom gete. Keď boli vypálené finančné strely, investori si uvedomili bezpečnosť amerického doláru a amerických štátných pokladničných poukážiek.

Zlato odráža silu doláru poklesom ceny. Cena zlata v eurách a kanadských dolároch klesla o mnoho menej.

Zdroj: Svetová rada pre zlato

Táto rola doláru, ako bezpečného útočišťa, nebude trvať večne. V skutočnosti, americký dolár stratil asi 95 % svojej kúpnej sily od roku 1900 do 2010. Keď 120 biliónov nekrytých záväzkov zaklope na dvere ministerstva financií Spojených štátov, agresívne zpeňaženie dlhu by mohlo nakoniec viesť k hyperinflačnej špirále.

Zatiaľ čo pokles ceny zlata behom finančnej krízy môže byť znepokojujúci pre investorov, mali by si pamätať jednu vec: čím väčšia finančná kríza, tím väčšia monetárna reakcia centrálnych bánk (tj. tlačenie peňazí). Reakcia Federálneho rezervného systému v novembri 2008 na krízu prudko vyniesla ceny zlata nahor vo všetkých menách zo svojich krízových miním.

Investori by mali očakávať,  že počas obdobia finančného tlaku, centrálné banky robia  viac prehlásení, ako sľuby Fedu o nulovej sazbe, ktoré napokon ženie cenu zlata späť nahor. Tak dlho, ako tento býčí trh zlata trvá, každý pokles ceny zlata spôsobený dočasnými výkyvmi amerického doláru je potenciálnou príležitosťou k nákupu. V skutočnosti, zlato momentálne vzrástlo cez 10% od nedávneho poklesu spôsobeného finančním tlakom v Európe.  

Zdroj: Plan B Economics

Preložila: Dáša Bačinská

Facebook komentár