Je vidno očakávania rozsiahleho navýšenia úrokových sadzieb.

Je vidno očakávania rozsiahleho navýšenia úrokových sadzieb.

Analytici z renomovanej banky JPMorgan Chase uviedli, že Federálny rezervný systém (FED) pravdepodobne do marca 2023 vykoná zvýšenie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov na každom z budúcich politických stretnutí, v snahe dostať prudko rastúcu infláciu pod kontrolu.

To by do marca budúceho roka znamenalo deväť po sebe nasledujúcich zvýšení sadzieb na hodnotu 2,25 %.

Prognóza prišla, keď spotrebiteľské ceny v USA v januári vykázali najväčší nárast za štyri desaťročia, čo vyvolalo obavy z prehriatej ekonomiky a prudkého výpredaja na akciovom trhu.

Viacerí predstavitelia Federálneho rezervného systému v posledných týždňoch naznačili možnosť rýchlejšieho sprísňovania politiky. V piatok Charles Evans, prezident Federálnej rezervnej banky v Chicagu, poznamenal, že Fed potrebuje „podstatnú úpravu“ svojej „nesprávnej“ menovej politiky vzhľadom na prudký nárast inflácie.

Termínový trh aktuálne oceňuje 64% pravdepodobnosť zvýšenia úrokových sadzieb o 25 bázických bodov na ďalšom marcovom zasadnutí Fedu a 36% pravdepodobnosťou ešte agresívnejšieho nárastu o 50 bázických bodov.

Po najnovších údajoch o inflácii analytici z banky JPMorgan upravili svoju predpoveď aj celosvetového indexu spotrebiteľských cien (CPI) za prvý štvrťrok na 5,7 %, čo je vyššia hodnota v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, čo je nárast oproti predchádzajúcej predpovedi rastu o 3,5 %.

Tím vedený hlavným analytikom Bruceom Kasmanom v poznámke ku klientom, uviedol: “V súčasnosti nevidíme spomalenie z takmer rekordného tempa z minulého štvrťroka.”

Hoci nedávne cenové tlaky v energetickom sektore pravdepodobne pominú, najnovšie údaje podľa Kasmana poukazujú na rozširujúcu sa infláciu a „spätnú väzbu medzi silným rastom, tlakmi na strane nákladov a správaním súkromného sektora.“

Ďalej napísal: “Myslíme si, že je vidno menšie riziko, že centrálne banky zmenia svoju stratégiu a vnímajú potrebu generovať pomalý rast (a zodpovedajúci vplyv na globálne finančné podmienky), čo je teraz najvýznamnejšou hrozbou pre inak zdravé celosvetové pozadie.”

JPMorgan nie je jedinou bankou na Wall Street, ktorá predpovedá agresívnejšie zvyšovanie sadzieb.

Banka Goldman Sachs v tomto roku predpovedá 7 nárastov úrokových sadzieb oproti predchádzajúcej predpovedi – 5 navýšení.

Bank of America taktiež pristúpila k zvýšeniu svojich prognóz a aktuálne očakáva sedem zvýšení v tomto roku, alebo jedno navýšenie v rámci každého stretnutia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Barrons

Facebook komentár