Je to veľký rok pre zberateľstvo umenia, keď sa predali významné diela a padlo niekoľko aukčných rekordov.


Títo zberatelia, ktorí boli práve uvedení v top desiatke každoročného zoznamu ARTNews z 200 najväčších zberateľov na svete, sú skutočne na vrchole svojej hry.

Pozreli sme sa bližšie na zbierky Top 10 (v abecednom poradí). Kompletný zoznam nájdete na ARTNews.

 
Hélène a Bernard Arnault

Kto sú oni? Arnault je hlava LVMH, najväčší konglomerát luxusného tovaru na svete. Jeho hodnota sa odhaduje na 41 miliárd amerických dolárov. Hélène, jeho manželka, je pianistkou.

Čo je v jeho zbierke? Do roku 2003 bol Arnault vlastníkom aukčného domu umenia Phillips de pury & Company, a LVMH bolo už dlho patrónom umenia. Arnault je osobne známy pre jeho súčasnú kolekciu, ktorá obsahuje obrazy od nasledujúcich umelcov: Picasso, Yves Klein, Henry Moore a Andy Warhol.

V súčasnej dobe LVMH buduje v Paríži múzeum umenia navrhnuté Gehrym.

 

Debra a Leon Black


Kto sú oni? Leon Black, zakladateľ Apollo Global Management, ktorého hodnota sa odhaduje na 3,5 miliardy amerických dolárov. Jeho žena Debra je producentkou na Broadway.

Čo je v ich zbierke? V roku 2005, Black údajne zaplatil 27 miliónov dolárov za dielo od Constantina Brancusiho “Vták v priestore“, v tej dobe to bola rekordná platba za sochu.

Black sedí v dozornej rade Múzea moderného umenia a v marci daroval 48 miliónov dolárov Dartmouthu, jeho alme mater na výstavbu centra pre vizuálne umenie.

Edythe L. a Eli Broad

Kto sú oni? Broad je zakladateľom SunAmerica Inc. a KB Home. Je významným predstaviteľom dobročinnosti a jeho nadácie čítajú majetok cez 2 miliardy dolárov.

Čo majú vo svojej zbierke? Minulý rok vkročili na panenskú pôdu, keď Múzeum umenia v Los Angeles zamýšľalo umiestniť Broadovu rozsiahlu zbierku práve tam.

Vlastnia diela asi od 200 umelcov vrátane Jeff Koons, Jasper Johns, Andy Warhol, Jean Michel Basquiat, Roya Lichtensteina, Cindy Sherman a Joseph Beuys.

Pierre Chen

 
Kto je to? Chen je zakladateľ taiwanskej spoločnosti s elektronikou YAGEO.

Čo je v jeho zbierke? Chen je známy pre svoje zbierky moderného a súčasného umenia, na ktorých pracuje už od polovice 90-tych rokov. V roku 2008 zaplatil 3,8 miliónov dolárov za vzácny obraz „Luciana Freuda“ od Francisa Bacona, v tej dobe rekord za obraz takej veľkosti.

Jeho zbierka obsahuje diela Andy Warhola, Cy Twombly, Gerharda Richtera, rovnako ako diela súčasného umenia z Číny a Taiwanu.

Alexandra a Steven A. Cohen


Kto je on? Cohen je zakladateľom hedžových fondov SAC Capital Advisors, a má odhadované čisté imanie vo výške približne 9,3 miliardy dolárov.

Čo je v jeho zbierke? Cohen je známy pre utrácanie obrovských súm peňazí za diela umelcov veľkých mien. Cohen údajne utratil 137,5 milióna dolárov za „Ženy III“ od Willema de Kooninga (druhý najdrahší obraz vôbec kedy predaný), a bol VIP hosťom tohtoročného veľtrhu umenia v Basileji vo Švajčiarsku.

Jeho meno bolo spomenuté v súvislosti s potenciálnym kupcom „Výkriku“ od Edvarda Muncha, ktorý sa pred niekoľkými mesiacmi predával za 120 miliónov dolárov. Cohen má tiež niektoré podivné kúsky vo svojej zbierke, vrátane žraloka vo formaldehyde od Damiena Hirsta.

Jo Carole a Ronald S. Lauder

Kto sú oni? Lauder, ktorý je emeritným predsedom kozmetickej spoločnosti Estée Lauder, ktorej hodnota je odhadovaná na 3,3 miliardy dolárov. On a jeho manželka Jo Carole sú aktívni filantropisti.

Čo je v ich zbierke? Podľa Art News, zbierka Lauderovcov obsahuje umelecké diela z neskoršieho obdobia 19 storočia. a začiatku 20. storočia, najmä nemecké a rakúske, dekoratívne umenie, stredoveké umenie, zbrane a brnenia.

V roku 2006 Lauder kúpil Gustava Klimta „Portrét Adely Bloch-Bauerovej“za 135 miliónov dolárov, čo bola rekordná cena v tej dobe. Práca visí v Neue Gallerie, v umeleckom múzeu, ktoré otvoril v roku 2001 na Upper East Side v New Yorku.

Dimitri Mavromatis

Picasso portrét Dory maar

Kto je to? Mavromatis je grécky zberateľ umenia so sídlom v Paríži, ktorý získal svoj majetok prostredníctvom investičného bankovníctva a správy aktív.

Čo je v jeho zbierke? Má rozsiahlu zbierku povojnového a moderného umenia. V júni 2011 zaplatil približne 28 miliónov dolárov za jeden z najznámejších Picassových obrazov „Dora Maar“.

Philip S. Niarchos

 
Kto je to? Niarchos je najstarší syn gréckeho prepravného magnáta Stavrosa Niarchosa, o hodnote približne 2,5 miliardy dolárov.

Čo je v jeho zbierke? Niarchos zdedil po svojom zosnulom otcovi zbierku umenia, ktorá zahŕňa početné impresionistické a moderné diela. Medzi nimi je aj Picassov autoportrét „Yo, Picasso“, ktorý Stavros kúpil v roku 1989 za 47,8 milióna dolárov.
Verí sa, že by mohol byť anonymným kupcom Vincent van Goghovho autoportrétu „Self-portré“ v roku 1998 na aukcii Christie, ktorý sa predával za 71,5 milióna dolárov a obrazu Andyho Warhola „Red Marilyn“ v roku 1994 za 3,63 miliónov.

François Pinault

Kto je to? Zakladateľ luxusného konglomerátu PPR, ktorý vlastní Gucci a množstvo ďalších značiek. Jeho odhadovaná hodnota je 11,5 miliardy amerických dolárov.

Čo je v jeho zbierke? Pinault je vlastníkom Christie a je zanietený zberateľ: jeho diela sú vystavené v dvoch múzeách v Benátkach a údajne vlastní približne 2000 kusov, z ktorých mnohé sú podľa magazínu Slate získané priamo od umelcov ako sú Damien Hirst a Jeff Koons.

Svoje diela zobrazuje aj v dome v Paríži a pravdepodobne využije aj priestor na stenách nového mestského domu v Londýne za 32 miliónov dolárov, aby predviedol aj ďalšie kúsky zo svojej umeleckej zbierky.

Sheikh Al-Hamad bin Mayassa Bint Khalifa Al-Thani

Kto je to? Sheikh je dcérou emira Kataru a predsedníčka správnej rady úradu pre múzeá Kataru. V minulom roku, magazín Art+Aukcion ju nazval najmocnejšou osobou vo svete umenia.

Čo je v jej zbierke? Má na starosti nákup umenia pre Katar, najväčšieho svetového nákupcu moderného umenia. Podľa ArtInfo, Sheikh stojí za významnými akvizíciami ako Rothko a Warhol, a taktiež inými dielami v troch národných múzeách v Dohe.

Katar bol údajne kupujúci diela od Paula Cézannea „Hráči kariet“, za ktoré zaplatil viac ako 250 miliónov dolárov – doteraz najdrahšie umelecké dielo, aké sa kedy predalo

Zdroj: ArtNews

Preložila: Daša Bačinská

Facebook komentár