Socha_Tutanchamona_predana_za_$6_milionov

3 300-ročná socha hlavy Tutanchamona sa predala na aukcii za takmer 6 miliónov dolárov, pričom sa výzvy egyptských orgánov, aby sa artefakt vrátil do svojej rodnej krajiny príliš nebrali.

Aukčný dom Christie’s poznamenal, že „vzácne, krásne a dôležité dielo“ vo štvrtkovej aukcií v Londýne dosiahlo cenu 4 746 250 libier (5 968 058 dolárov), kde ju kúpil nemenovaný kupujúci.

28-centimetrový artefakt, vytesaný z hnedého kremenca, zobrazuje starovekú egyptskú podobizeň Tutanchamóna, ktorý má na sebe korunu boha Amuna.

Christie’s zrealizovala aukciu aj napriek požiadavkám Egypta, pre vrátenie relikvie.

Mostafa Waziri, ktorý je generálnym tajomníkom Najvyššej rady pre pamiatky v Egypte, pred aukciu pre agentúru Reuters poznamenal: “Domnievame sa, že artefakt bol získaným z Egypta nelegálne … (Christie’s) neboli predložené žiadne dokumenty, ktoré by dokazovali opak.”

Údajne dodal, že Egypt bude kupujúceho tlačiť k tomu, aby socha bola vrátená.

Socha_Tutanchamona_predana_za_$6_milionov_2

Hovorca ministerstva starožitností Egypta nebol okamžite k dispozícii na pripomienky.

Christie’s okamžite na žiadosť o komentár neodpovedala, ale v tlačovej správe vo štvrtok aukčný dom poznamenal: „Uvedomujeme si, že historické objekty môžu vzbudiť komplexné diskusie o minulosti; našou úlohou je však naďalej pracovať na tom, aby sme naďalej poskytovali transparentný a legitímny trh, ktorý bude presadzovať najvyššie štandardy pri presune predmetov. “

Vyhlásenie pokračovalo: „Sme presvedčení, že je vo verejnom záujme, aby diela boli uložené do otvorených priestorov s možnosťou ich výskumu, ako aj vnímania a vychutnávania si diel vrámci celosvetového publika.“

Pred predajom bola pamiatka držaná ako súčasť nemeckej zbierky umenia z roku 1985. V minulosti ju vlastnil nemecký aristokrat Prinz Wilhelm von Thurn.

Tutanchamón, jeden z najslávnejších egyptských kráľov vládol deväť rokov a zomrel pred jeho 20. narodeninami. Jeho hrobka bola objavená v roku 1922, britským archeológom Howardom Carterom.

Začiatkom tohto roka britské úrady Egyptu už vrátili jeden staroveký artefakt, ktorý bol nezákonne prepašovaný z krajiny a zamieril do aukcie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár