Dmitrij Rybolovlev.

Dmitrij Rybolovlev.

Monacké úrady obvinili ruského miliardára Dmitrija Rybolovleva z podieľania sa na trestnom čine zásahu do súkromia. Situácia vznikla v rámci jeho dlhotrvajúceho právneho sporu s Yvesom Bouvierom, ktorý je švajčiarskym obchodníkom s umením.

Rybolovlev je majiteľom futbalového klubu AS Monaco. Nedávno uverejnil oficiálne vyhlásenie, v ktorom uvádza, že bol obvinený súdnymi orgánmi štátu Monako. Tie vyšetrujú sťažnosť Tanie Rappovej, bulharskej obyvateľky Monaka, ktorá je zapojená do konfliktu týkajúceho sa umeleckých predmetov. Podľa tvrdení Rappovej došlo k hrubému porušeniu jej práva na súkromie.

Rappová vraví, že právnik Dmitrija Rybolovleva pomocou svojho mobilného telefónu nelegálne nahrával viaceré konverzácie, ktorých sa zúčastnila v rámci riešenia sporu o umení. Rybolovlev je presvedčený, že sa záležitosť vyjasní a bude zbavený akýchkoľvek obvinení. Vo svojom vyhlásení uvádza: „Nespravil som nič protizákonné. Všetky moje kroky v tomto konflikte viedli k jedinému cieľu. Snažil som sa odhaliť obrovský podvod na trhu s umením.“

Rybolovlev obvinil Bouviera z predražovania umeleckých diel, ktoré od neho kupoval počas desiatich rokov, údajne až o $1 miliardu. Yves Bouvier je známym správcom skladísk v Ženeve, Luxemburgu a Singapure, ktoré predstavujú zóny nepodliehajúce daniam, takzvané „freeporty“. Popiera, že by sa zúčastnil akéhokoľvek nezákonného konania.

Bouvier na oplátku obviňuje Tetianu Bershedovú, ktorá je Rybolovlevovou právničkou, z podplácania monackých úradov. To malo viesť k Bouvierovmu zatknutiu vo februári roku 2015, čo predstavovalo začiatok sporu o umení. Švajčiarske a monacké úrady v súčasnosti vyšetrujú Bershedovej rolu v konflikte.

Súvisiace:
Aktuálne je každý tretí obyvateľ tohto mesta milionárom
Prečo sú všetci v Monaku tak extrémne bohatými?

Philippe Narmino, ktorý je dnes už bývalým monackým ministrom spravodlivosti, odišiel minulý mesiac do predčasného dôchodku. Monacký prokurátor si totiž vyžiadal záznamy z mobilného telefónu Tetiany Bershedovej, medzi ktorými sa objavili priateľské textové správy medzi právničkou, Narminom a monackými štátnymi predstaviteľmi datované na začiatok roku 2015. Všetci spomenutí účastníci popreli akúkoľvek vinu.

Frank Michel, ktorý je Bouvierovým monackým právnikom, vraví: „Súhlasím s obvinením, ktoré vzniesol môj klient. Zdá sa mi byť absolútne opodstatnené.“

Rybolovlev zarobil väčšinu svojho $10 miliardového majetku v Rusku. Profitoval najmä z predaja spoločnosti Uralkali OJSC, ktorá je najväčším svetovým producentom uhličitanu draselného, známeho ako potaš. V roku 2011 kúpil futbalový klub AS Monaco.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Blooomberg, Reuters

Facebook komentár