Preco_sa_investori_zaujimaju_o_umenie_z_ulice_2017

Odmietanie vo forme nezákonného vandalizmu sa v galériách predáva za milióny dolárov – umenie z ulice prechádza hlavným prúdom a je pre investorov atraktívnym z jednoduchého dôvodu: na začiatku je vždy lacným.

Steve Lazarides, ktorý je predstavuje známeho umelca pod označením Banksy, keďže už prešiel do komerčného umeleckého priemyslu, nedávno povedal že umenie z ulice sa môže pochváliť vysokou návratnosťou investícií.

“Keď sa pozriem o desať rokov nazad a vezmem si jedno z tých umeleckých diel, ktoré som predal za 149,99 libier (192,10 dolárov), aktuálne ho viem predať za 300 000 až 400 000 libier (384 000 až 512 000 dolárov). Jedná sa o veľmi slušnú návratnosť svojej investície v priebehu desiatich rokov,” povedal Lazarides, ktorý aktuálne v Londýne vlastní galériu venovanú predaju umeleckého umenia s názvom Lazarides Rathbone.

Súvisiace: V Česku spúšťajú 1. celosvetovú platformu, kde možno v reálnom čase obchodovať s umením

Nárast ceny zo 149,99 dolárov na 400 000 predstavuje rast výnosu o hodnote viac ako 266 584 percent.

Umelecké hnutie pochádza z graffiti na múroch a verejnej dopravy, no umeleckí investori si našli cestu aj do tejto oblasti. Najznámejšie je, keď kúsok steny, kde britský umelec Banksy namaľoval “Dievča s balónom”, bolo vyčlenené a vydražené za viac ako 73 000 libier. Ceny nehnuteľností v budovách londýnskej oblasti Shoreditch, ktoré sú domovom takýchto ikonických umeleckých diel, aj vďaka tomu stúpali.

V priestoroch galérie umelci predávajú plátna, ďalšie obrazy a dokonca aj fotografie v tom, čo v rámci aktuálneho trhu je o rozsahu niekoľkých stoviek miliónov dolárov.

Lazarides poznamenal: “Tí najlepší ľudia robia v galérii, vytvárajú niečo iné ako to, čo robili na uliciach. Za posledných 15 rokov všetko, čo som videl až doteraz, poukazuje na naozaj rozsiahly dopyt.”

Banksy by mohol byť tvárou týchto predajov umenia (v miliónoch dolárov), ale Lazarides poukázal na to, že z ulíc sa stali aj slávnymi umelcami.

Ďalej uviedol: “Na umelcoch s menami ako Keith Haring a [Jean-Michel] Basquiat ľudia zabúdajú, že sa jedná o umelcov z oblasti graffiti a dokonca v súčasnosti predávajú svoje diela za desiatky miliónov dolárov.” Basquiat namaľoval dielo, ktoré sa začiatkom tohto roka predalo v rekordnej hodnote 110,5 milióna dolárov, na aukcii Sotheby’s v New Yorku.

Lazarides ďalej poznamenal: “Keď sme pred 15 až 20 rokmi začali, vyháňali nás z každej budovy. Dnes nás otvorene vítajú.”

Preco_sa_investori_zaujimaju_o_umenie_z_ulice_2017_1

„A tento trend je vidno aj inde,“ poznamenal Didier Jaba Mathieu, ktorý je kolumbijským umelcom z oblasti graffiti, ktorý sa podieľal na rôznych graffitových akciách po celom svete a len nedávno vystavil svoju prácu aj v Singapure.

Súvisiace: Bohatí investori sa hrnú do fondov umenia

Ďalej uviedol: “Štyridsať rokov späť, v 70-tych rokoch, ľudia hovorili: “Graffiti je trend.” Je to trend, ktorý je tu už 40 rokov a stále tu aj zostáva.”

Ale milovníci umenia sa obávajú, že komerčný aspekt by mohol ohroziť posolstvo umenia – a Mathieu povedal, že existuje zámerná značka pre celú oblasť.

Mathieu poznamenal: “Umenie z ulice je jednoduchšie označenie, keďže to znie lepšie ako graffiti, čo je spojené s inou, drzejšou formou,” … “Umenie z ulice poznajú investori, ale to, čo robia umelci z graffiti na uliciach – to je skutočná podstata umeleckej formy.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Fortune, NYTimes

Facebook komentár