Čína uvádza, že ľudia v Tibete sú “šťastní a zdraví”, čo znamená, že smerovanie jej politiky v tomto regióne považuje za “vhodné” a nemieni ju meniť.

V dlhom politickom dokumente, podľa oficiálnej tlačovej agentúry Xinhua, Čína uviedla, že vláda Tibetu pod čínskou správou toho dosiahla veľa.

Čína tvrdí, že “mierovou cstou oslobodila” Tibet a v roku 1950 zaviedla demokratické reformy.

Ale napätie v tejto odľahlej oblasti dosahuje najvyššie úrovne – 120 Tibeťanov sa od roku 2009 podpálilo a to všetko na protest proti čínskej nadvláde.

Tibeťania žijúci v exile a skupiny zaoberajúce sa právami občanov uvádzajú, že Čína túto krajinu veľmi poškodzuje, či už kultúrne, nábožensky, vplyvom jazyka, alebo vývoja jej prostredia, čím hrubo porušuje ich práva.

V tejto správe politiky Číny dodala: „Dnešný Tibet sa ekonomicky rozvíja, je realizovaný politický pokrok, má prekvitajúcu kultúru, harmonickú spoločnosť a dobré životné prostredie a jeho ľudia sú šťastní a zdraví.”

Dodala: “Vývoj Tibetu nemožno oddeliť od tohto správneho smeru.“

“Na svete je veľa snahy, ktoré zámerne skresľujú minulosť a súčasnosť Tibetu kvôli ich ideologickej predpojatosti alebo z ohľadu na ich vlastné záujmy. Vytvorili mýtus “Shangri-La”, ktorý si želá, aby bol Tibet v jeho primitívnom stave navždy. “

Po nedávnej správe ohľadom politiky Číny v tomto regióne, v Ženeve protestovalo niekoľko aktivistov, aby členské štáty v novembri zablokovali voľbu tejto ázijskej veľmoci k Human Rights Council.

Štyria členovia protestujúcich študentov pre slobodný Tibet boli v tomto proteste zadržaní.

Čínsky hovorca ministerstva zahraničia Hua Chunying, povedal: “Sme ochotní spolupracovať s ostatnými stranami v duchu rovnosti a vzájomného rešpektu, s cieľom viesť dialóg o ľudských právach a spolupracovať pri presadzovaní ľudských práv v Číne.”

Čína je v súčasnosti jedným zo 47. Členov Rady Organizácie Spojených národov pre ľudské práva, ktoré si obmieňajú svoje členstvo.

Ženevské fórum by malo preskúmať Čínu, ako súčasť svojho pravidelného skúmania každého členského štátu Organizácie Spojených národov – počas každých štyroch rokov.

Zdroj: BBC, Reuters

Facebook komentár