Jack Ma zo spoločnosti Alibaba.

Jack Ma zo spoločnosti Alibaba.

Čínske regulačné úrady udelili spoločnosti Alibaba pokutu v hodnote 18,23 miliárd juanov (2,8 miliardy dolárov) v rámci protimonopolného vyšetrovania technologického gigantu a uviedli, že zneužil svoju dominanciu na trhu.

Regulačné orgány v decembri spustili prešetrenie monopolných praktík spoločnosti. Firmám, ktoré jej prostredníctvom predávali tovar, bránila v používaní iných platforiem internetového predaja.

Čínska štátna správa pre reguláciu trhu (SAMR) vo svojom sobotňajšom vyhlásení uviedla, že internetový predajca porušuje protimonopolný zákon tým, že bráni voľnému obehu tovaru a porušuje obchodné záujmy predajcov.
Vláda uviedla, že stratégia „zvolenia len jednej možnosti“ a ako aj ďalších postupov umožnili spoločnosti Alibaba posilniť jej pozíciu na trhu a získať nespravodlivé konkurenčné výhody.

Okrem pokuty, ktorá predstavuje približne 4% výnosov spoločnosti z roku 2019, regulačné orgány uviedli, že Alibaba bude musieť po dobu troch rokov predkladať SAMR správy o kontrole a dodržiavanie predpisov.

Spoločnosť vo vyhlásení uviedla, že pokutu akceptuje a uhradí pokutu v súlade s rozhodnutím SAMR. Alibaba uviedla, že pri vyšetrovaní plne spolupracovala, uskutočnila vnútorné prešetrenie a už pristúpila k implementácií vylepšenia svojich vnútorných systémov.

Firma poznamenala: „Alibaba by nedosiahla rast bez solídnej vládnej regulácie a služieb a kritický dohľad, tolerancia a podpora zo všetkých našich volebných obvodov boli pre náš rozvoj kľúčové.“

Spoločnosť dodala, že v pondelok o 8:00 hongkongského času sa uskutoční konferenčný hovor, na ktorom sa bude diskutovať o pokute.

Toto oznámenie je posledným vývojom v postupe Číny proti technologickým spoločnostiam. Regulačné orgány sa čoraz viac obávajú sily čínskych technologických gigantov, najmä tých, ktorí pôsobia vo finančnom sektore, keďže by tento systém mohli poškodiť.

Súvisiace:
Peking vyšetruje „monopol“ spoločnosti Alibaba
Analýza: Čo Jacka Ma dostalo do problémov?

Veľká časť tejto zvýšenej kontroly sa zostrila okolo obchodného impéria miliardára Jacka Ma , ktorý založil spoločnosti Alibaba ale aj Ant Group.

Veľmi očakávaná počiatočná verejná ponuka (IPO) spoločnosti Ant bola v novembri náhle pozastavená krátko po tom, čo čínske regulačné orgány zverejnili nový návrh pravidiel týkajúcich sa online mikropôžičiek, čo je kľúčová súčasť podnikania spoločnosti. Čínska regulačná komisia pre cenné papiere tiež pred týmto oznámením predvolala na vypočutie Jacka Ma a ďalších predstaviteľov skupiny Ant.

Zdá sa, že sa Ma dostal pod paľbu kvôli komentárom, ktoré kritizovali čínskeho finančného regulátora, a uviedla, že finančný systém krajiny je „dedičstvom priemyselného veku“.

Po pozastavení IPO firmy Ant, Jack Ma sa vytratil z centra pozornosti a podporili sa špekulácie o jeho mieste pobytu. V januári sa tento excentrický miliardár objavil v krátkom videu ako súčasť jednej z iniciatív svojej charitatívnej nadácie.

Spoločnosť Ant sa odvtedy zaviazala s tým, že zamestnancom pomôže speňažiť nimi vlastnené akcie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár