Cina-pokutuje-technologicke-spolocnosti-vratane-Alibaba-Baidu-a-JD-com

Čínsky regulátor trhu v dnešnom dni uviedol, že pokutuje spoločnosti vrátane Alibaba, Baidu a JD.com za to, že od roku 2012 úradom neoznámili až 43 obchodov, pričom uviedol, že porušili protimonopolnú legislatívu.

Podnikom zapojeným do týchto prípadov by bola uložená pokuta 500 000 jüanov (78 000 dolárov), čo je maximum podľa čínskeho antimonopolného zákona, vytvoreného z roku 2008.

Alibaba, Baidu, JD.com a Geely okamžite nereagovali na žiadosti o komentár.

Čína sprísnila svoju kontrolu nad internetovými platformami, zmenil svoj kedysi zvolený prístup benevolentný prístup (známy, ako laissez-faire) a poznamenala, že bude riešiť riziká zo zneužitia trhovej sily na potlačenie hospodárskej súťaže, zneužitia údajov spotrebiteľov a porušenie práv spotrebiteľov.

Najskoršou uvedenou dohodou bola akvizícia z roku 2012 zahŕňajúca Baidu a jej partnera a poslednou bola dohoda z roku 2021 medzi Baidu a čínskou automobilkou Zhejiang Geely Holdings o vytvorení spoločnosti na výrobu nových elektromobilov.

Súvisiace:
Čína zakazuje deťom hrať online videohry počas týždňa
Po zásahu proti Didi Čína prešetruje ďalšie technologické giganty

Medzi ďalšie dohody uvádzané Štátnou správou trhového dozoru patrila akvizícia spoločnosti Alibaba z roku 2014 čínskej firmy na digitálne mapovanie a navigáciu AutoNavi a jej kúpa 44 % podielu v spoločnosti Ele.me počas roka 2018, aby sa stala najväčším akcionárom doručovacej služby potravín.

Regulátor uviedol, že obchody však nemali vplyv na vylúčenie alebo obmedzenie hospodárskej súťaže.

V decembri minulého roka udelila spoločnosti Alibaba a Tencent, ktorá podporuje firma China Literature a Shenzhen Hive Box pokutu 500 000 jüanov za to, že riadne nenahlásili minulé obchody protimonopolnej kontrole, čo bolo vôbec prvýkrát v histórií.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár