Keď bol v roku 2007 predstavený iPhone, bol naštartovaný obrovský rozmach smartfónov, čím sa výrobcovia elektroniky vo všetkých tvaroch a veľkostí snažili nepretržite pracovať na uspokojení dopytu zákazníkov po novších, lepších a rýchlejších telefónoch.

Aktuálne sa nachádzame, len niečo málo cez deväť rokov od zavedenia prvého iPhone, avšak vyzerá to tak, že tento boom je u konca.

Dáta z analytickej spoločnosti IDC, ktoré boli vydané počas tohto týždňa naznačujú, že rast trhu smartphonov v roku 2016 zaznemena medziročný rast na úrovni 1,6%, pričom bude predaných 1,46 miliardy predaných smartphonov. V roku 2015 sa oproti roku 2014 jednalo ešte o solídny rast, vo výške 10,6%. Boom tak začína jednoznačne oslabovať.

Je to však ešte horšie. V rozvinutých regiónoch, ktoré zahŕňajú USA, Kanadu, Japonsko a západnú Európu, IDC odhaduje, že rast dosiahne dokonca negatívne úrovne. IDC odhaduje, že mierny rast bude pochádzať zo zvyšku sveta, z krajín, ktoré sú označované za “rozvíjajúce sa trhy.”

Súvisiace: Európsky startup predstaví “smartphone pre bohatých”

Spotrebitelia sú stále viac spokojní s ich existujúcimi smartphonmi, čo podľa IDC znamená, že menej ľudí bude chcieť vykonať nákup nových. Výrobcovia smartphonov sa snažia povzbudzovať ľudí, častými modernizáciámi. Je vidno prečo je spoločnosť Apple je tak veľmi zameranou na upgrade programov vo svojich iPhonoch.

Graf: Predaje smartphonov od roku 2008-2015

IDC však na obzore vidí aj svetlý bod, aj keď: Vďaka vzostupu zariadení virtuálnej reality, ako je Samsung Gear VR alebo Google Daydream, kde obe tieto platformy požadujú k funkčnosti telefóny, IDC odhaduje, že práve toto bude oblasť väčšieho dopytu pre smartphony (s väčšími obrazovkami), čo by taktiež mohlo urýchliť ďalšie navýšenie predajov v oblasti smartphonov.

Napriek tomu, aj keď je okrem iného vidno revolučný posun smartphonov, vyzerá to, že ich boom je do značnej miery u konca, ale dopyt zostane pevný a stabilný. Avšak objavili sa informácie, že Apple plánuje obrovský upgrade iPhonu pri príležitosti 10. výročia tohto zariadenia – v roku 2017. Tak snáď história sa bude opakovať.

V poslednej poznámke, nie je veľa prekvapení, ohľadom operačných systémov v predaných prístrojoch: Android je stále na vrchole, na ceste k podielu na trhu v roku 2016 na úrovni 85,3%, čím je najobľúbenejším operačným systémom na svete. Čo je naozaj prekvapujúce je, že telefóny bežiace na systéme Microsoft Windows oproti roku 2015 prepadli až o 75%, čo predstavuje 0,5% podiel na trhu. Au.

Zdroj: Yahoo, NYTimes

Facebook komentár