Grécko má bohatú starobylú históriu a krásy stredo-moria, ale v poslednej dobe bolo centrom správ, z dôvodu svojho ekonomického rozruchu.

Kým viac ako 60% gréckych voličov zamietlo návrh záchranných podmienok, počas posledného referenda a krajina sa začína vo veľkej miere deliť na tých ktorí hlasovali “áno” a tí, ktorí boli za “nie”.

Napriek tomu, väčšina Grékov má veľa spoločného. Tu je 12 vecí, ktoré nemusíte vedieť o väčšine Grékov.

Súvisiace: Koľko Grécko dlhuje medzinárodným veriteľom


Hlasovanie v Grécku bolo pre každého staršieho ako 18. rokov povinné, ale v posledných voľbách bola volebná účasť na úrovni len 64% registrovaných voličov.

Zdroj: PBS, Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD)


Gréci majú veľmi radi svoju krajinu, keďže 71% z nich má priaznivý pohľad na ich rodnú krajinu; väčšími vlastencami sú len Nemci a Briti. 61 % Grékov si taktiež myslí, že sú najviac pracovitými občanmi v Európe.

Zdroj: Pew Research Center


Priemerná dĺžka života pre priemerného Gréka je 81 rokov, v porovnaní so zhruba 79 rokmi v USA.

Zdroj: Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD)


Grécko je jednou z mála krajín, kde ľudia majú v obľube Rusko. Iba dve krajiny v prieskume mali priaznivý pohľad na Rusko: Grécko (63%) a Južná Kórea (53%).

Zdroj: Pew Research Center


Gréci taktiež milujú Čínu. Medzi ôsmimi krajinami EÚ ktoré boli oslovené v prieskume, iba Grécko malo väčšinový priaznivý pohľad aj Čínu.

Súvisiace: Grécko strávilo až 90 z posledných 192 rokov vo finančnej kríze

Zdroj: Pew Research Center


Avšak Gréci nemajú radi nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. V roku 2012, až 57% Grékov si myslelo, že vykonáva naozaj veľmi nevhodnú prácu.

Zdroj: Pew Research Center


Grécki muži v rozsahu 19-45 rokov musia podľa gréckeho práva odslúžiť najmenej deväť mesiacov vojenskej služby.

Zdroj: Veľvyslanectvo USA v Aténach


Zatiaľ čo väčšina Grékov nefajčí, je to skôr menšia väčšina: 60% Grékov počas týždňa nevyfajčí žiadnu cigaretu, zatiaľ čo počas siedmich dní až 80% Američanov nevyfajčí ani jednu cigaretu.

Zdroj: WHO, KTO


Na stupnici od 1 do 10, Gréci označili ich životnú spokojnosť na úrovni 4,8 bodu, čo bolo najnižšie skóre medzi sledovanými krajinami Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Zdroj: Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD)


Gréci sú frustrovaní z EÚ, ale euro majú v obľube. V roku 2014 až 84% Grékov uviedlo, že EÚ nemala pochopenie pre potreby svojich občanov, ale že ten istý rok až 69% Grékov uviedlo, že si chce udržať euro a nechcú sa vrátiť k drachme.

Súvisiace: Prečo chcú Gréci zostať v Eurozóne?

Zdroj: Pew Research


Strednú školu úspešne dokončilo šesťdesiat deväť percent gréckych mužov a 68% gréckych žien.

Zdroj: Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD)


Stav gréckeho zdravia sa všeobecne až tak nelíši podľa socio-ekonomického statusu: 83% dospelých osôb s disponibilným príjmom v horných 20% majú zdravie buď “dobré” alebo “veľmi dobre”, zatiaľ čo asi 76% z tých, s disponibilným príjmom v spodných 20% uviedlo to isté.

Zdroj: Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD)

Facebook komentár