Grécky akciový trh sa po dnešnom zrútil znovuotvorení zrútil o viac ako 20%. Bol otvorený prvýkrát po piatich týždňov.

Akciový index v Aténach sa otvoril v takmer 23% strate a medzi najviac klesajúce sektory patria akcie bánk. Štyria najväčší veritelia tejto krajiny – Pireus, Alpha Bank, National Bank of Greece a Eurobank všetci boli v prepade o viac ako 30%.

Finančná kríza Grécka na konci júna prinútila úrady k pozastaveniu akéhokoľvek obchodovania, aby sa zabránilo veľkému prepadu. Boli zavedené kontroly kapitálu, vrátane uzatvorenia bánk a finančných trhov. Výbery z bankomatu boli obmedzené na 60 eur (66 amerických dolárov) za deň.

Súvisiace: Viac ako 20 krajín sveta čelí dlhovej kríze, ako Grécko

Tieto banky sa znovu otvorili 20. júla, potom, čo sa Európa v zásade dohodla na novom záchrannom pláne, ale výbery zostali obmedzené na 420 eur (455 dolárov) za týždeň.

Grécke banky sú v hroznej situácií a opierajú sa iba o núdzovú hotovosť od Európskej centrálnej banky. Grécko si medzičasom dohodlo nový záchranný plán o hodnote 96 miliárd amerických dolárov, čo zahŕňa rekapitalizáciu bánk na úrovni 25 miliárd eur (26,7 miliárd amerických dolárov).

Súvisiace: Grécko sa drží nádeje, že ropa pomôže jeho ekonomike

Tento prepad sa deje najmä preto, že Grécko sa dohodlo na povinnosti prijať pravidlá Európskej únie na reštrukturalizáciu bánk v rámci novej dohody ohľadom pomoci. Tieto pravidlá sú navrhnuté tak, aby umiestnili viac bremien zo štátnej pomoci bankám na investorov a hlavných vkladateľov, čo zabráni stratám daňových poplatníkov.

Grécko naliehavo potrebuje peniaze pred 20. augustom, kedy je potrebné vykonať platbu ECB, teda ak chce zostať v eurozóne. Grécka ekonomika je už dlhšiu dobu paralyzovaná krízou. Najnovšie údaje o výrobnej aktivite za mesiac júl sa dostali na rekordné minimá.

Zdroj: Bloomberg, CNN

Facebook komentár