Ratingová agentúra Standard and Poor’s na konci tohto týždňa zvýšila investičný rating na úvery Grécka na “B-” z “CCC +” so stabilným výhľadom, na základe pokračujúceho pokroku v znižovaní nákladov a re-kapitalizácie bánk.

Ratingová agentúra ďalej uviedla: Grécko je “v zásade v súlade” s podmienkami jeho záchrannej dohody, v hodnote 86 miliárd eur (92 miliardy dolárov), ktorú financujú štáty eurozóny, čo otvára možnosť pre širšie oddlženie. Je potrebné poznamenať, že grécka ekonomika sa “ukázala odolnejšiu”, než sa očakávalo.

Súvisiace: 
Grécko sa drží nádeje, že ropa pomôže jeho ekonomike
Grécko strávilo až 90 z posledných 192 rokov vo finančnej kríze

S&P poznamenala: “Prípadná dohoda o dôchodkovej reforme v priebehu tohto roka zvyšuje šancu na omnoho lepšie podmienky. Predpokladá, že po tohto-ročnom minimálnom raste, bude nasledovať “robustnejšie” oživenie gréckej ekonomiky.

Počas minulého roka, Grécko súhlasilo s podmienkami novej záchrannej dohody, ktorá zahŕňala úsporné opatrenia po tom, čo ju v referende voliči odmietli. Kampaň proti dodatočným výdavkovým škrtom viedla ľavicová vláda strany Syriza, ktorá bola predtým v roku 2015 aj zvolená.

Zdroj: Reuters, BBC

Facebook komentár