Ak ste si mysleli, že vám postgraduálne štúdium zaručí skvelú prácu a solídnu cestu k splácaniu svoje študentskej pôžičky, zamyslite sa znova.

Podľa Štatistického úradu USA bola miera nezamestnanosti v roku 2012 4,5% u bakalárov a 3,5% pre magistrov a doktorantov.

Ale okrem pracovných štatistík, sú tu tri ďalšie dôvody, prečo postgraduálne štúdium nemusí stáť za to.

1. Mohli by ste byť obmedzený zameraním iba na jeden predmet

Prešli ste si štyrmi rokmi, možno aj piatimi alebo šiestimi. Zmenili ste špecializáciu niekoľkokrát, než ste prišli na to, ktorá vám vyhovuje najlepšie.

Postgraduálne štúdium sa javí ako ďalší logický krok k prehĺbeniu svoje znalosti o tejto otázke.

Samozrejme, ak ste študovali za lekára alebo právnika, bolo by to prospešné, pre vás a vašich budúcich klientov, zamerať sa na svoje špeciality. No môže to byť obmedzujúce investovať všetky svoje prostriedky do jednej oblasti odborných znalostí.

Americký štatistický úrad ukazuje, že 73% absolventov má prácu, ktorá nesúvisí s ich hlavným štúdiom, pričom takmer 40% z nedávnych absolventov mali prácu, ktorá nevyžaduje titul vôbec.

2. Mohli by ste byť príliš kvalifikovaný pre výkon pracovných miest, ktoré sú momentálne vonku.

Dôvod, prečo sa dáme na vysokú školu, je v konečnom dôsledku získať dobrú prácu. Niektorí ľudia sa rozhodnú pre magisterské alebo doktorantské štúdium na nájdenie lepšiej práce.

Zamestnávatelia sa môžu na vás a váš titul pozrieť tromi rôznymi spôsobmi:

Máš správne zázemie pre prácu

Si príliš kvalifikovaní

Máš nedostatočnú kvalifikáciou

Samozrejme, že ideálny by bol pohľad prvý.

Pracovali ste tvrdo a dlho, aby sa dostali tam, kde ste. Neočakávate, že budete niečo menej než ideálny kandidát pre prácu. Naopak, vaša tvrdá práca v škole vám nemusí zaručiť prácu, ktorú chcete.

Niektoré firmy sú stále v recesijnom režime a neponúkajú pozície, pretože nie sú pripravení zaplatiť držiteľovi postgraduálneho titulu toľko, koľko si zaslúžia.

Ak ste väčšinu času strávili štúdiom, je pravdepodobné, že ste neskúšali stáž alebo dobrovoľnícku prácu vo svojom odbore. Teraz nemáte dostatok skúseností. Pre niektorých zamestnávateľov to môže znamenať, že ste si nezobrali čas nájsť si prácu, alebo ste jednoducho nezamestnateľný.

3. Už ste v dlhoch – prečo to ešte zhoršovať?

Priemerný dlh študentských pôžičiek bol 27.253 amerických dolárov v roku 2012 pre vysokoškolákov. Ak ste ako väčšina, prispievate do tejto štatistiky.

Dvojročný magisterský študijný program môže stáť od 80 000 až 120 000 dolárov v závislosti na inštitúcii a poli zamerania. Štatický úrad uvádza, že absolventi postgraduálneho štúdia zarábajú približne 250 dolárov viac za týždeň ako bakalárske tituly.

Inými slovami, ako držiteľ postgraduálneho titulu sa váš dlh možno štyrikrát zväčšil a vaše príjmy sa zvýšili o menej než 25%. To vám splácanie študentského dlhu neuľahčí.

Ak strávite štyri až šesť rokov vysokoškolským štúdiom a ďalšie dva až štyri roky absolventskej školy, mali by ste dúfať, že si prácu vo svojom odbore nájdete. Inak ste naspäť tam, kde ste začali, s premrhanými rokmi a v hlbšom mori dlhu.

Stojí vám táto extra 1% šanca na nájdenie práce za to?

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: Debt-org

Facebook komentár