Prezident_Svetovej_banky_Svet_celi_velkemu_objemu_dlhov

Po celom svete je rozmiestnený rozsiahly objem dlhov a Čína je toho veľkým dôvodom. S týmto vyjadrením na konci tohto týždňa prišiel prezident Svetovej banky – David Malpass.

Malpass ďalej uviedol: „Existujú výzvy, ktorým svet čelí, ale je potreba mať transparentné projekty vysokej kvality, kde je dlh naozaj transparentným. Čína svoje stratégie realizovala tak rýchlo, že v niektorých častiach sveta zostalo len príliš veľa dlhov,“ … “To je niečo, na čom s Čínou môžeme spolupracovať.”

Čína iným krajinám, vrátane USA poskytla bilióny dolárov. Podľa údajov ministerstva financií USA, Čína v amerických štátnych dlhopisoch 1. januára vlastnila 1,12 bilióna dolárov.

Malpass bol kritikom čínskeho úsilia ohľadom pôžičiek pre financovanie iniciatívy „Jeden Pás, Jedna Cesta“. Minulý rok poznamenal, že z dôvodu týchto pôžičiek slabšie krajiny čelia „nadmerným zadlženiam a nízkej kvalite projektov.″

Malpass tento týždeň uviedol, že Čína je ochotnou tieto snahy obmedziť a poznamenal: „Vidia, že je potreba mať s inými krajinami lepšie vzťahy a byť súčasťou svetového systému. Očakávam, že v tomto budem úspešný a s Čínou budem mať dobré vzťahy.“

Súvisiace:
Moderná menová teória môže spôsobiť veľké problémy finančných trhov
Štátny dlh USA prvýkrát v histórii prekročil hranicu $22 biliónov

Malpass tiež kritizoval Čínu za to, že od Svetovej banky poberala nízko-nákladové pôžičky napriek tomu, že je druhou najväčšou ekonomikou sveta a v roku 2016 prekonala hranicu príjmu banky pre nízko-rozpočtové úvery.

Malpass poznamenal: „Čína si uvedomuje, že jej úloha dlžníka v banke sa musí znížiť.“ Poznamenal tiež, že pôžičky Svetovej banky pre Čínu klesajú a očakáva, že to bude pokračovať aj v nasledujúcich troch rokoch.

Malpass bol do svojej novej funkcie zvolený len minulý piatok. Pred vstupom do Svetovej banky Malpass pôsobil ako tajomník Medzinárodných záležitostí ministerstva financií USA.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár