7_otazok_ktore_sa_pytaju_zaujimavi_ludia_2017

Stretnete niekoho nového. Spýtate sa ho na meno a snažíte sa rozvinúť konverzáciu. Prvá otázka, ktorú položíte, bude pravdepodobne vyzerať nasledovne:

  • Čo nové?
  • Čomu sa venuješ?
  • Odkiaľ pochádzaš?

Nuda.

Nepoužívajte opotrebované frázy, z ktorých sme už všetci unavení. Vyskúšajte nasledujúce otázky, ktoré môžu rozprúdiť zmysluplnú konverzáciu. Niektoré z nich si môžu vyžadovať, aby ste si s dotyčným vymenili niekoľko úvodných viet a vzbudili dôveru. Prirodzene, na položené otázky odpovedajte aj vy, aby konverzácia nebola jednostranná.

Súvisiace: 7 detských lekcií, ktoré z vás urobia úspešnú osobnosť

Aký je Tvoj príbeh?

Na túto otázku neexistuje vopred stanovená odpoveď. Dotyčný Vám môže začať rozprávať o svojom výlete do zahraničia, o zážitkoch z cestovania s hudobnou kapelou, o získaní grantu na financovanie startupu či o talente od Boha, pomocou ktorého spestruje život ľuďom vo svojom okolí.

Čo najlepšie sa Ti prihodilo počas dňa (alebo týždňa)?

Touto otázkou okamžite posuniete konverzáciu tým správnym smerom. Svojmu spoločníkovi dáte možnosť rozprávať o zážitku, z ktorého je nadšený.

Čo bolo najvýznamnejšou chvíľou Tvojho života?

Aj touto otázkou svojho spoločníka vyzývate, aby sa s Vami podelil o osobnú skúsenosť, ktorá pre neho veľa znamená. Podnietite jeho záujem a vybudujete si s ním hlbší vzťah. Práve pred touto otázkou sa však hodí porozprávať sa o bežných veciach a pripraviť si pôdu na tému, ktorá o Vás aj o Vašom spoločníkovi prezradí oveľa viac.

Ktorá kniha Ťa najviac ovplyvnila?

Rozhovor o obľúbenej knihe môže viesť ku osobnejšej konverzácii o názoroch a motiváciách Vášho spoločníka. Zistíte, ako daná kniha zmenila jeho život a vďaka tomu si s ním vybudujete hlbšie spojenie. Môžete pokračovať ďalšími zaujímavými otázkami na podobnú tému.

Čím si chcel byť v detstve?

Toto je dobrý spôsob, ako sa o niekom dozvedieť viac. Všetci sme kedysi snívali o nejakom zamestnaní. Lekár, policajt, astronaut, superhrdina a tak ďalej. Nadviažte na príhody, ktoré Vám vyrozpráva a pýtajte si, či má podobné sny aj dnes (vrátane superhrdinov).

Keby si mohol dostať zaručene pravdivú odpoveď na jednu otázku, čo by si sa opýtal?

Niekoho by možno zaujímalo, kto naozaj zavraždil Kennedyho. Iný by sa pýtal, či existuje Boh. Na túto otázku môžete dostať rôzne odpovede. Vážne, intelektuálne, vtipné či vonkoncom uletené. Každá Vám však prezradí niečo o záľubách, hodnotách, názoroch a zmysle pre humor daného človeka.

Prečo si si vybral svoje zamestnanie?

Touto otázkou odkryjete rôzne črty osobnosti svojho spoločníka. Výber zamestnania poukazuje na viaceré stránky jeho povahy. Zistíte, čo ho vystihuje, čo ho motivuje, čo ho baví. A predovšetkým to, či svoju prácu považuje za povinnosť alebo poslanie.

Môžete naraziť aj na skryté zákutia jeho mysle. Mnoho ľudí je nespokojných so svojím súčasným zamestnaním. Môžete sa dostať do pozície, v ktorej budete jeho poradcom a pomôžete mu prekonať stres zo zmeny zamestnania.

Vo svojich konverzáciách by ste sa mali riadiť troma zásadami:

Uvedomte si, že ste nudní

Väčšina z nás má problém uvedomiť si, že ostatní sa v našej spoločnosti nudia. Každý si o sebe myslí, že je zaujímavý. Scott Adams je autorom knihy „Ako zlyhať takmer vo všetkom a napriek tomu byť úspešný: Príbeh môjho života.“ Svojim čitateľom ponúka jedinú radu: „Buďte struční a pozitívni“.

  • Struční: Naučte sa vyjadriť svoju myšlienku a nenaťahovať konverzáciu príliš dlho. Ľudia, ktorí rozprávajú pomaly, neodpovedajú okamžite a pridlho formulujú svoje myšlienky do slov, rýchlo strácajú záujem svojich poslucháčov.
  • Pozitívni: Udržujte pozitívnu náladu konverzácie (vyhýbajte sa háklivým témam ako náboženstvo či politika). Nebuďte príliš seriózni, monotónni a netvárte sa, že máte srdce z kameňa. Prejavte svoje emócie, smejte sa vtipom, opätujte úsmev svojich spoločníkov a bavte sa na trápnych situáciách.

Všímajte si, či Vám ľudia kladú otázky. Keď žiadne neprichádzajú, môže to znamenať, že Váš konverzačný partner sa nudí. Je načase, aby ste svoje rozprávanie ukončili a položili otázku jemu.

Buďte zvedaví

Organizácia Greater Good Science Center uverejnila niekoľko štúdií, ktoré tvrdia, že zvedaví ľudia nadväzujú kvalitnejšie vzťahy. Výskum vraví, že zvedaví ľudia sa vedia lepšie stotožniť so svojimi blízkymi, ľahšie sa vyrovnávajú s odmietnutím a v spoločnosti sa cítia ako doma. Ľudia sa vo všeobecnosti cítia lepšie v prítomnosti jednotlivcov, ktorí prejavujú zvedavosť. Považujú ich za atraktívnejších.

Todd Kashdan je psychológom na Univerzite Georgea Masona a autorom knihy „Zvedavý?“. Zúčastnil sa na jednej zo spomenutých štúdií a jej výsledky ho vôbec neprekvapili. Kashdan povedal: „Pri budovaní a udržiavaní medziľudských vzťahov je oveľa dôležitejšie zaujímať sa o iných, ako byť zaujímavý. Takto dokážete udržať konverzáciu pri živote. Je to tajnou prísadou všetkých vzťahov.“

Rhett Power, ktorý píše pre portál Inc. a je spoluzakladateľom spoločnosti Wild Creations, vraví: „Zvedavosť vzbudzuje záujem. Čo si tento človek myslí, čo ho zaujíma, ako to robí, po čom túži, ako sa pozerá na svet? Pokorní ľudia chápu, že nepoznajú odpoveď na všetky otázky. Vedia, že každý neznámy človek a každá skúsenosť ich naučí niečo nové.“

Súvisiace: 6 účinných spôsobov ako sa spojiť s naozaj dôležitými ľuďmi

Podeľte sa s dobrou príhodou (či dvoma)

Niekedy skrátka cítite, že konverzácia sa blíži ku bodu mrazu. Vtedy je dobré mať v zálohe niekoľko príhod. Podeľte sa s príhodami, ktoré ste už rozprávali iným obecenstvám a máte overené, že sú vtipné, zaujímavé, informatívne a dokážu upútať rôznych ľudí. Scott Adams navrhuje, aby ste nerozprávali príhody o veciach, ale radšej o iných ľuďoch. Väčšinu z nás totiž najviac fascinuje ľudské správanie.

Myšlienka na záver

Všimli ste si, že vyššie uvedené otázky sú osviežením a prinášajú do konverzácie niečo nové? Možno na to nie ste zvyknutí, ale chopte sa iniciatívy a upriamte konverzáciu na Vášho spoločníka. Ľudia radi rozprávajú o sebe. O to viac, keď majú čo povedať a prispejú tým ku plnohodnotnej konverzácii.

Keď položíte otázku ako prví, určite ocenia Váš záujem. Keď sa budete správať nesebecky a upriamite pozornosť na niekoho iného, okamžite sa v očiach zúčastnených ľudí stanete zaujímavejším človekom.

Preložil: Albert Rákai

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Quora, Mantelligence

Facebook komentár