Ak ráno prídete do práce v pyžame s motívom Ľadového kráľovstva (Frozen), tak sa na vás pravdepodobne uprú zmätené pohľady a možno vás pošlú aj domov, aby ste sa prezliekli.

No v niektorých prípadoch je to OK, ba dokonca rozumné, aby ste sa správali ako dieťa. Deti sa vedia učiť a tvoriť zmysluplné vzťahy lepšie ako dospelí.

Aby sme sa naučili ako objať naše vnútorné dieťa, pozreli sme sa na jednu diskusiu na portáli Quora: „Čo sa môžu dospeláci naučiť od detí?“ a sem sme uverejnili najlepšie odpovede. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli, čo sa môže naučiť vaše staré ja od toho nového.

Súvisiace: Hlavné rozdiely medzi úspešnými a neúspešnými osobnosťami

1. Poprosiť o pomoc je v poriadku

„Keď ste dieťa, váš celý život závisí od podpory a pomoci vašich rodičov. Bez nich by ste neboli ničím.“ Toto bola odpoveď Yanna Girarda z portálu Quora. „Nanešťastie, niekde počas cesty dospievania sme stratili schopnosť byť schopní prijať akýkoľvek spôsob pomoci.“

Je to poľutovaniahodné, lebo výskum navrhuje, že ak niekoho prosíte o pomoc, môžete vyzerať spôsobilejšie a môže to aj polichotiť tej osobe, od ktorej žiadate radu.

2. Staňte sa citlivejším. Pomôže vám to nájsť si priateľov

Eva Glasrud cituje riadky zo svojho blogu kde píše o tom, prečo si deti nájdu kamarátov oveľa ľahšie ako dospelí.

Vedci hovoria, že jednou z vecí, ktorá uľahčuje vytváranie si nového vzťahu je prostredie, ktoré povzbudzuje ľudí, aby sa otvorili pre druhých. Pretože sú deti ochotnejšie otvoriť sa oveľa viac ako dospelí (v ľubovoľnom prostredí), a preto si vedia vytvárať vzťahy rýchlejšie.

3. Je dôležité priznať si svoje emócie

Simranjeett Singh hovorí: „Potláčame naše emócie, lebo nechceme, aby si o nás iný mysleli niečo zlé.“ „Deti sa takto nesprávajú. Oni svoje emócie nepotláčajú a dávajú o nich vedieť. Dajú nám vedieť, keď ich niečo bolí, keď sú zmätení, nahnevaní, smutní alebo šťastní.“

Niekedy nie je ľahké vyrovnať sa s pocitami iných alebo dokonca zistiť, ako sa cítia druhí, najmä, ak je pocit intenzívny alebo bolestivý. Ale prijatie vlastných pocitov je rovnako dôležité, ako prijatie pocitov iných ľudí. O tomto písala psychologička Karyn Hall v časopise Psychology Today.

4. Neviete všetko

Preeti Pillai obhajuje ľudský stav zvedavosti a pýtania sa jednoduchých otázok. Presne tak, ako to robia deti.

„Postupným získavaním vedeckých hodností a postupom času si začíname myslieť, že vieme odpoveď na skoro akúkoľvek otázku.“ „Ale tak strašne sa mýlime!“

Za zdanlivou skromnosťou má zvedavosť nespočetné výhody. Napríklad, posilňuje to vaše osobné vzťahy, lebo trávite čas počúvaním, a toto zvyšuje aj váš pracovný výkon, lebo sa chcete stále zdokonaľovať.

5. Môžete skúsiť nové zážitky ešte pred tým, ako ste už plne pripravený

Deti nečakajú pokiaľ im veda nenavrhne, aby si odstránili pomocné kolieska z bicykla, jednoducho si ich dajú dole a uvidia, čo sa stane.

Sunanda Guha píše:  

Napriek tomu, že sú poznávaco, vývinovo a psychicky nepripravené na väčšinu toho, čo im svet ponúka, deti sú majstrami v tom, ako hneď skočiť do neznámych vôd. Neboja sa predpokladov pre nové aktivity. Naprv povedia „áno“ a až potom, keď pokračujú v danej veci, si začínajú uvedomovať všetky okolnosti. Je to návod pre nás, bezpečnosťou-závislých dospelákov, aby sme sa od nich niečo naučili. Deti sú žijúcim dôkazom toho, že nemusíme byť stále pripravený na ďalšie naše kroky.

6. Tam vonku je celý svet na preskúmanie

Deti sú nadšenými pozorovateľmi sveta okolo nich. Sharmistha Das píše:

„Choďte na prechádzku s dieťaťom a urobte presne toto aj s dospleným … choďte po rovnakej trase. Budete prekvapený z toho všímania si a vysvetľovania vecí deťom. Dospelí sú nevšímavejší.“

Podľa autorov „Inovátorovej DNA“ je pozorovanie jednou z kľúčových vecí pre zlepšovanie vlastnej osobnosti. Sledovanie každodenného správania ľudí vám môže dopomôcť k objaveniu riešenia vášho problému alebo problému vo vašej spoločnosti.

Súvisiace: 8 vecí ktoré robia mimoriadne úspešní ľudia

7. Neznámi ľudia a neznáme myšlienky nie sú desivé

Amigo Oak poznamenáva, že deti často prejavujú pochopenie bez rôznych predsudkov.

Keď sa stávame dospelými, nechávame naše skúsenosti zatieniť našu vnútornú túžbu po spoznávaní a zvedavosti po veciach, ktoré sú pre naše mysle úplne cudzie. Desíme sa zmien a naše mysle sú podozrievavé pri všetkom, čo je pre nás nové alebo proti tomu, čomu veríme. Mať presvedčenie je súčasťou dospievania a je to dobrá vec, avšak úplná strata schopnosti prijať novú myšlienku, alebo niečo čo nepoznáme, bez zaváhania a bez predsudkov je obrovská daň, ktorú musíme zaplatiť.

Preložil: Michal Guza

Zdroj: HackLife, Yahoo

Facebook komentár