Recept na získanie finančných úspechov je jednoduchý. Treba míňať menej, ako zarábate, a keď už míňate, tak pri tom uvažujte rozumne.

Ak sa týmto budete riadiť opakovane, uvidíte finančný úspech. Problémom ale je vydržať. Nie je to ľahké, a väčšina z nás počas toho skôr, či neskôr narazí na jeden alebo niekoľko problémov.

Spôsobom, ako veľa ľudí reaguje na tieto hrbole počas cesty plnenia svojich cieľov, je hľadanie výhovoriek. A toto vyhováranie so sebou zvyčajne prináša mnoho ďalších problémov, a tým Vaša cesta končí. Ospravedlňovanie sa stáva pravidlom, s ktorým sa stotožňujeme v každodenných aktivitách. Bohužiaľ, prináša to dlhodobú finančnú biedu.

Výhovoriek existuje toľko, koľko je zrniek piesku na pláži. V nasledujúcich riadkoch sa prečítate o siedmych  najbežnejšie používaných.

Súvisiace: 77 dôvodov prečo zle hospodárite s peniazmi

„Žijeme len raz!“

Výhovorka „Žijeme len raz!“ je často používaná s impulzívnym správaním.  Najhoršie na tom je, že človek sa tak väčšinou správa, aby rýchlo zabudol.

Na to aby ste boli finančne zodpovední, nemusíte žiť nudný život. Musíte byť len ochotní naučiť sa, ako míňať peniaze a uvedomiť si, či ich chcete míňať takým spôsobom, že v priebehu niekoľkých dni už o nich ani nebudete vedieť. Áno, možno žijete len raz, ale to nie je dôvod, pre ktorý by ste mali míňať peniaze ako sa Vám zachce. Zvážte si svoje výdavky múdro, a budete mať skvelý život nielen teraz, ale aj neskôr.

„Nie je možné posunúť sa ďalej! Je to zmanipulované!“

Vaša finančná situácia je výsledkom tisícok vlastných rozhodnutí. Nikto Vás nenúti míňať peniaze na koníčky alebo záujmy . Nikto Vás nepresviedča, aby ste kupovali. Nikto od Vás nežiada robiť riskantné rozhodnutia, alebo dať celé úsilie len do profesijného života. Ste  to práve Vy, kto sa rozhodol k týmto veciam – a preto budete aj niesť následky.

Ak ste zistili, že nemáte výsledky, ktoré ste očakávali, v prvom rade sa pozrite na seba. Obviňovanie iných alebo kričať „zmanipulovaná hra“ Vám prinesie len nenávisť, ktorá Vám zabráni pozrieť sa na svoje chyby.
„Zakaždým, čo sa posuniem dopredu, sa niečo stane!“

Život je plný mimoriadnych udalostí. Ak zistite, že tieto udalosti sú vždy v rozpore s Vašimi plánmi, potom je potrebné zmeniť Vaše existujúce plány. Najlepšie za také, pri ktorých je určitý priestor pre neočakávané udalosti.

Najdôležitejšia vec, ktorú by mali ľudia urobiť ako prvý krok vo svojich financiách, je založiť si núdzový fond. Každý by sa mal snažiť uložiť si aspoň tisíc dolárov na sporiaci účet. Väčšina odborníkov odporúča sporiť si najmenej šesť mesiacov. To by mal byť cieľ číslo 1.

Súvisiace: 19 zásad, ktoré Vám milionár od vedľa nepovie

„Ešte mám veľa času postarať sa o to!”

Problém s touto výhovorkou je, že nie je lepší čas na šetrenie ako teraz a to pomocou vašich finančných cieľov, bez ohľadu na to, aké tie ciele sú. Po druhé, začnete si veriť a Vaša budúca situácia Vám sama opraví  problémy. Ťažšie by bolo postarať sa o každý jediný cieľ  po samom.

Dôvod je jednoduchý: Zložená úroková sadzba umožňuje vytvárať peniaze pri akomkoľvek cieli. Čím viac rokov necháte Vaše peniaze úročiť, tým bude výsledok väčší. Ak začínate sporiť na dôchodok vo veku 25 rokov, bude Vám stačiť šetriť len 5% z čistého príjmu. Ak ale čakáte až do veku 45, budete musieť dať do sporenia viac ako 25% príjmu, aby ste mali našetrené tak isto ako by ste začali v 25-tich. Rovnakým spôsobom fungujú dlhy- malý príplatok, čo zaplatíte práve teraz, na konci vašej pôžičky k nej pridá najviac.

„Musím míňať, aby som bol ako ostatní a vyzeral dobre!”

V psychológii je tento efekt, takzvaný „spotlight efekt“, definovaný ako stav, pri  ktorom nadhodnocujeme mieru pozornosti, ktorú nám ostatní venujú. Ak robíte niečo naozaj výnimočné (buď v pozitívnom alebo negatívnom zmysle), nebudete vyčnievať z davu. Za zbytočne míňanie peniazi na to, aby ste žili tak isto ako Joneses, Vás nik nepochváli a ani Vám nebude venovať zvýšenú pozornosť. Ak všetci na ulici jazdia rovnakým autom, nikto si nevšimne, či vaše auto je o dva roky staršie alebo novšie, ako ostatné.

Namiesto míňania mincí „na zachovanie trendu“ vyhľadávajte radšej potrebné veci. Kúpte si funkčné auto, s ktorým nebudete mať problémy, vydrží dlhú dobu a dovolí Vám najazdiť veľa kilometrov. Nikto si to nevšimne a aj vaša peňaženka bude dýchať úľavou.

Súvisiace: 9 spôsobov ako sa stať milionárom

„Ja sa nikdy nedostanem von z toľkých dlhoch!”

Keď urobíte zlé finančné rozhodnutia, vyslovením takejto výhovorky len potvrdzujete jej pravdivosť. Ak sa jej budete pridržiavať, nikdy nedáte dlhu šancu, aby sa zmenšoval.

Každý mesiac sa sústreďte na to, aby ste platili minimálnu čiastku na každý dlh čo máte a tomu najmenšiemu dajte čo najviac. Onedlho, ten najmenší dlh zmizne, a potom hora Vašich dlhov bude vyzerať omnoho menšie.

„Investovanie je príliš riskantné! Prídem tak len o svoje peniaze!“

Väčšina investícii mimo sporiaceho účtu prináša aspoň nejaké riziko. Tu je príklad na pochopenie: Ak ste investovali do niečoho iného ako sporiaceho účtu, pravdepodobne sa nedotknete tých peňazí už zajtra, ani budúci týždeň a možno ani o rok.
To preto, že väčšina investícii mimo sporiaceho účtu, je určená na dlhú dobu. Ak nie ste profesionálnym obchodníkom, nezačnete si hneď nakupovať a predávať investície na dennodennej báze. Nakúpite ich a odložíte, až dovtedy kým nebudete tie peniaze potrebovať, alebo budete chcieť nejakú investičnú zmenu. To zaberie roky, niekedy desaťročia. Nemôžete predpokladať riziko len na základe toho, čo sa stalo na akciovom trhu včera, alebo minulý rok.

Súvisiace: 8 spôsobov, ako môže vaša výchova ovplyvniť vaše finančné návyky

Na záver: Nedovoľte, aby Vás tieto výhovorky ovládli. Každý si môže finančný úspech nájsť tak, že odloží výhovorky nabok a pokúša sa vytvárať nové možnosti. To by znamenalo vzdať sa niektorých rutín, ale ako náhle sa z nich vymaníte, budete mať pred sebou nový život.

Preložil: Andrea Francuzová

Zdroj: FoxBusiness

Facebook komentár