8_sposobov_ktore_Vam_pomozu_rozsirit_Vasu_intelektualnu_kapacitu_motivacnyWeb_sk

Začnite investovať do seba aby ste sa stali výnimočným človekom. Čím lepšie do seba investujete, tým budete lepšie pripravení na Vašu podnikateľskú cestu. Svoju kariéru si vybudujete len do to takej výšky, do akej rastiete Vy sám ako osobnosť. Dobrou správou je, že čas investovaný do Vášho osobného rastu je absolútne len a len pod Vašou kontrolou. Môžete do toho ísť a zažiariť, alebo nechať svoj osobný rozvoj tak. A preto existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ktoré Vám vedia pomôcť k rozšíreniu kapacít Vašej intelektuálnej a emočnej inteligencie.

1. Rozšírte si svoje obzory

Rozširovaním obzorov si odomknete bránu do sveta, pretože uvidíte aké široké možnosti máte. Nové zážitky privanú do Vášho života veci neznáme, ktoré Vás obohatia rôznymi skúsenosťami, ktoré nesmierne zvýšia Vaše poznanie. Odozva mozgu na nové veci sa prejavuje vytváraním nových neurónových dráh. Každá takáto nová dráha silnie zakaždým, keď si svoje nové zručnosti a silné stránky opakujete a takto ich zdokonaľujete. A práve z tohto dôvodu by ste sa mali vždy snažiť vykročiť mimo svoju komfortnú zónu. A to sa dá dosiahnuť veľmi ľahko. Môžete napríklad navštevovať nové miesta, z práce sa dostať domov nejakou novou trasou alebo dokonca skúsiť si vyčistiť zuby s rukou, ktorá nie je Vašou dominantnou rukou. Mozog je formovaný okolo návykov.

Čím viac skostnatiete a priľnete k návykom, tým ťažšie sa dokážete vysporiadať so zmenami. Ak žijete v každodennej rutine, nedokáže Vaša osobnosť rásť tak, ako by rástla keby ste zmenili hoci len pár každodenných maličkostí vo Vašom zabehnutom tempe. Začnite veci okolo seba meniť, aby ste takýmto tréningom začali prekvitať v nových oblastiach, s novými ľuďmi, v novom prostredí.

Súvisiace: 5 krokov, ktorými sa zbavíte strachu a dosiahnete úspech

2. Buďte vynaliezaví

Každý úspech začína predstavami o konečných výsledkoch, príležitostiach a možnostiach ktoré plánujete dosiahnuť. Čím viac si posuniete hranicu predstavivosti v tom čo chcete dosiahnuť, tým budete viac otvorenejší k vytváraniu inovatívnych a efektívnych spôsobov riešenia problémov, zručností v oblasti techniky „brainstormingu“ ako aj zručností socializovania a vytvárania nových sietí a kontaktov. Čím viac sa sústredíte na vízie, tým sa stanete vo svojom okolí známejší schopnosťou vidieť inšpiráciu vo všetkých oblastiach života ihneď ako sa na to vyskytne situácia.

Tento typ kreativity prináša sebaistotu, ktorá Vám veľmi pomôže nielen v každodennom ale aj v pracovnom živote. Ľudia okolo Vás budú vedieť, že vy ste ten za ktorým treba ísť pre nové a tvorivé nápady, ktoré posunú smerovanie vecí vpred lepším alebo novým smerom. Kreativita je kľúčovou vlastnosťou ktorú potrebujete na to, aby ste sa stali inteligentným inovátorom. Neexistuje nič také ako „nebyť kreatívny“. Všetci to majú v sebe. Aj štipka kreativity môže znásobiť Vaše nadšenie ku každodenným činnostiam, a taktiež môže premeniť nudné činnosti na aspoň trošku zábavnejšie.

3. Čítanie prinášajúce potešenie

Úspech pre podnikateľov nepredstavuje len nejakú vec o ktorú sa snažia, ale je pre nich hlavnou prioritou a to až do takej miery, že mnoho z nich sa zabúda aj zabaviť, oddychovať alebo uvoľniť sa. Osobný rast vždy neznamená byť ponorený stále v nejakej knihe. Čítanie vo všeobecnosti, bez ohľadu na obsah, je úžasnou činnosťou pre Váš mozog. Či ide o detektívku, fiktívny príbeh, Vaša obľúbenú poéziu alebo športový časopis, čítanie stimuluje procesy Vašej predstavivosti.

Bez toho aby ste si to uvedomovali, Váš mozog pri čítaní vynakladá energiu na to, aby prevádzal čítané slová do obrazov, ktoré sa vo Vašej mysli premietnu do filmu. Čítanie Vám prinesie oddych, prevedie Vás do iného sveta a vytvorí Vám emocionálne spojenie medzi Vami a písmenami na papieri. Každý človek sa občas aspoň na chvíľu potrebuje odpútať a uniknúť z reality. Ak nemáte možnosť dovolenkovať, čítanie kníh môže byť výbornou náhradou. Navyše čítaním si rozširujete slovnú zásobu, napĺňate svoj mozog správnymi gramatickými výrazmi a spojeniami, ktoré Vám pomôžu byť nielen lepším čitateľom ale aj pisateľom, ale čo je dôležitejšie najmä komunikátorom, ktorý sa viac zaujíma o svoje okolie ako o seba.

4. Trénujte svoj mozog

Existuje mnoho ľahko osvojiteľných techník, ktoré držia Vašu myseľ v strehu. Ľahko sa viete dostať k aplikáciám ako je napr. hra Puzzle alebo Luminosity (program vytvorený za účelom trénovania pamäte, riešenia problémov a pod.), ktoré si zdarma viete stiahnuť do svojich smartfónov. Takéto typy hier a techník riešenia problémov sú vytvorené na to, aby zvýšili neuroplasticitu Vášho mozgu, prostredníctvom ktorej je Váš mozog schopný formovať nové nervové spojenia umožňujúce človeku fungovať na výkonnejšej úrovni. Čím viac neuroplasticity Váš mozog má, tým rýchlejšie dokáže vytvárať nové spojenia a tým rýchlejšie a efektívnejšie dokáže spracovať informácie. Snaha dosiahnuť veľký úspech sa však môže zredukovať len na prijímanie rozhodnutí, a to z dôvodu že mnohí zabudnú trénovať svoj mozog na každodennej báze.

5. Dôsledné učenie

Vždy je čo sa učiť. Nikdy sa nevyvyšujte nad vzdelávanie. Prebuďte nadšenie k získavaniu a zlepšovaniu nových zručností a informácií. Aby ste sa stali úspešným podnikateľom, musíte vždy zisťovať a hľadať čo je nové, čo nie je ešte úplne pochopené alebo obsiahnuté v rámci oblasti ktorej sa venujete. Keď pracujete na Vašom vzdelávaní je veľmi bolestivé uvedomiť si, koľko vecí ktoré sa dajú poznávať ešte neviete. Čím viac sa venujete učeniu, tým budete pripravenejší na to, aby ste sa stali excelentným stratégom. Čím viac vedomostí nadobudnete, tým viac informácií budete mať k dispozícii keď budete robiť dôležité rozhodnutia. Učenie zvyšuje Vašu sebaistotu, pretože zvyšuje rozsah Vašich schopností a zručností, prispieva k rozvoju Vášho talentu, a tiež Vám umožňuje pracovať nie tvrdšie, ale rozumnejšie a efektívnejšie. Pamätajte, že vždy existuje ešte niečo čo neviete a čo sa dá učiť. Takýmto spôsobom pocítite citeľné zlepšenie Vašej schopnosti dosahovať svoje ciele.

6. Fyzická aktivita

Fyzická aktivita Vám nepomáha udržiavať sa len v dobrej forme, ale tiež prispieva k vyššej funkčnosti Vášho mozgu. Mozog má lepšiu odozvu vtedy, keď má dostatočný prísun kyslíku. Ak dodáte svojmu mozgu väčšiu dávku kyslíka napríklad cvičením, ten sa Vám odvďačí zlepšením pamäte a zvýšením schopnosti sústredia. Takto dokážete predchádzať aj poklesu poznávacích schopností Vášho mozgu. Bez cvičenia by Váš mozog nedokázal prijímať nové informácie alebo zabezpečovať vývoj nových buniek. Najrýchlejší a najefektívnejší spôsob ako sa stať bystrejším, menej stresovaným, menej depresívnym a energickejším je začať hýbať svojim telom.

Súvisiace: Bohatí ľudia nikdy nehovoria tieto 4 veci a vy by ste taktiež nemali

7. Doprajte si dostatok spánku

Výskum dokázal, že ak si privodíte nedostatok spánku, nielenže ohrozíte svoju výkonnosť, ale bude to mať aj dopad na každého z Vášho okolia kto je závislý na Vašom maximálnom výkone. Mnohé štúdie preukázali, že nedostatok spánku je pravý opak správneho nakladania so svojim rozumom a intelektom. Nebezpečenstvo tvrdej práce vykonávanej dňom aj nocou bez zastavenia je možné porovnať stavu opitosti alebo otravy, ktorej ste vystavený nielen Vy, ale aj ľudia okolo Vás. Pre to je nevyhnutné dopriať si dostatok spánku, prostredníctvom ktorého si budujete schopnosť udržateľnej pozornosti, a prostredníctvom ktorého si udržiavate jedinečnosť svojho intelektu. Je to tak jednoduchá vec, a aj napriek tomu veľmi málo podnikateľov si dokáže ťažko ustrážiť práve spánok, ktorý je pod ich priamou kontrolou, a ktorý by dokázal priniesť obrovské rozdiely do ich života a úspechu. Nedovoľte aby sa to stalo aj Vám.

8. Šaty robia človeka

Bolo dokázané, že to čo nosíte má priamy dopad na zdokonaľovanie Vašej inteligencie. Test známy pod názvom “Stroop Test” ukázal, že ľudia, ktorí nosia laboratórne biele plášte mali lepšie výsledky v testoch mentálneho výkonu, ako ľudia z kontrolnej skupiny tohto testu, ktorí nenosili takéto plášte.  Preto sa správne hovorí, že v uniforme je sila. Treba si treba uvedomiť, ako dôležité je obliekať sa adekvátne k profesionálnej pozícii ktorú zastávate. Po prvé, to ako sa obliekate Vám dáva priamu odpoveď na otázku kto ste a aký je Váš potenciál úspechu. Budete zastávať presne takú životnú či pracovnú rolu alebo pozíciu, k akej sa vhodne oblečiete.  Po druhé, to ako ste oblečený má okamžitý dopad na to, ako Vás vníma Vaše okolie, a taktiež ako ľudia okolo Vás vnímajú Vašu intelektuálnu kapacitu. Čím sa oblečenie lepšie na konkrétnu príležitosť, tým hodnotnejšie sa budete cítiť a tým vážnejšie Vás bude brať aj Vaše okolie. Mozog nereaguje len na vedomosti ale aj na náladu. Keď sa lepšie oblečiete, tak sa budete aj lepšie cítiť. Čím viac si pozdvihnete náladu, tým otvorenejšie flexibilnejšie a inteligentnejšie sa budete cítiť, a dokonca aj Vaše okolie Vás bude vnímať ako skúsenejšieho počas rokovania alebo rozhovorov s kolegami alebo počas toho keď sa budete predstavovať nejakej novej skupine ľudí. A preto, sa vždy oblečte tak, aby ste urobili dojem.

Preložila: Zuzana Panaková

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných ale aj motivačných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, Yahoo

Facebook komentár