Ako_profitovat_z_rastucich_urokov_2018

Nenechajte rastúce sadzby premeniť vaše financie hore nohami.

Určite ste počuli príslovie “čo ide hore, musí ísť aj dole”. Toto platí aj o úrokových sadzbách, čo znamená, že úrokové sadzby musia ísť aj hore, po tom čo boli doteraz nízke. Končí sa nám teraz obdobie s historicky nízkymi úrokovými mierami, ekonomika je silná. Pri týchto okolnostiach sa Federálna banka zväčša rozhodne zvýšiť úrokové sadzby, jednoducho len preto, lebo si to ľudia môžu dovoliť a návrat peňazí formou úrokov pomáha udržiavať ekonomiku v silnej pozícií.

Avšak zvyšovanie úrokových sadzieb neznamená, že to ide vždy z nášho vrecka. Naopak, zvyšovanie úrokových sadzieb nám môže pomôcť na ceste k finančnému úspechu. Tu je 15 spôsobov ako sa pripraviť na (ako aj profitovať) rastúce úrokové sadzby.

1. Porozumieť

Ak ste v investovaní začiatočník, je dôležité oboznámiť sa s tým, ako úrokové miery fungujú. Toto neplatí len o úrokových sadzbách na hypotékach a úveroch, ale o úrokoch vo všeobecnosti. Iba tak budete mať lepší prehľad o to, ktorých rád sa držať a na ktoré radšej zabudnúť.

2. Znižovať objem dlhov

Keďže teraz je drahšie mať akékoľvek dlhy, je ten správny čas urobiť všetko preto, aby ste sa ich zbavili. Splaťte si dlhy na kreditných kartách čo najskôr, keďže u nich je úroková miera najviac premenlivá.

Súvisiace: Krutá pravda o sporení a investovaní: 12 faktov pre každého investora

3. Nakupovať

Ak rozmýšľate nad veľkým nákupom, ale čakáte, kým sa sadzby znížia, prestaňte čakať. Je tu veľká šanca, že Centrálna banka sa opäť rozhodne zvýšiť úrokové sadzby, takže si kúpte ten dom, o ktorom snívate, vezmite si auto alebo úver čo najskôr. Čím dlhšie čakáte, tým je väčšia šanca, že zaplatíte na úrokoch ešte viac ako teraz.

4. Znova prerozdeliť

Ak držíte peniaze v dlhodobých investíciách, možno je čas zvážiť ich premiestnenie do krátkodobejších fondov, kde vám môžu v súčasnosti zarobiť viac peňazí za kratší čas. Konzultujte to s finančným poradcom, ak si myslíte, že táto alternatíva je pre vás vhodná.

5. Sporiť

Ak ste dobrý v sporení, zvyšujúce sa úrokové sadzby sú pre vás ako stvorené, pretože to znamená, že zhodnotenie vašich úspor bude tiež väčšie. Vyskúšajte niektoré z nasledujúcich tipov, aby ste maximalizovali vaše úspory a aby vaše peniaze zarábali.

6. Investovať

Nie je podstatné, do čoho sa rozhodnete investovať, či už do akcií, dlhopisov, spoločností, realít, alebo čohokoľvek iného, teraz je ten správny čas urobiť uvážené finančné rozhodnutia a riskovať, aby vaše peniaze pre vás začali zarábať.

7. Mať prehľad o akciových trhoch

Ak ste sa ešte nezapojili do investičných trhov, teraz je ten správny čas urobiť to. Verejné dôchodky sú už investované v akciách, takže ak pracujete pre vládu alebo máte nejaký dôchodkový fond, tak pravdepodobne už profitujete zo solídneho akciového trhu a rastúcich úrokových sadzieb.

8. Kupovať krátkodobé sporenia

Ak preferujete investovať bez rizika, momentálne vám viac zarobí krátkodobé investičné sporenie ako dlhodobé. Ak je to možné pouvažujte nad zmenou.

9. Splatiť dlhy

Áno, pravdaže vám odporučíme aj splatenie dlhov a úverov, ak je to možné. Úvery a dlhy na kreditkách pravdepodobne zvýšia úrokové sadzby, takže sa ubezpečte, či nejdete za tie steaky na večeru platiť spolu s úrokmi viac, ako ste plánovali.

10. Diverzifikovať

Ak máte skrytú hotovosť, žiadne dlhy a solídny príjem, v prípade že nediverzifikujete svoje portfólio, nechávate si ujsť obrovskú príležitosť. Ak ste zväčša naklonený ku konzervatívnejším investíciám a nechcete priveľmi riskovať, určite sa poraďte s finančným poradcom o vhodnej forme investovania.

11. Presúvať

Ak máte dlhy na kreditných kartách, zvážte ich presun na jednu bezúročnú kartu. Veľký počet kreditných kariet ponúka počiatočné bezúročné obdobie (okolo 18 mesiacov). Toto by vám mohlo pomôcť splatiť vyššiu čiastku rýchlejšie.

12. Prefinancovať

Skôr ako úrokové sadzby opäť porastú, možno by ste aktuálne mali prefinancovať (ak ste to plánovali) hypotéku na dom či auto. Zároveň, ak ste kupovali dom či auto pred érou dobrých úrokových sadzieb, ešte stále môže byť čas na prefinancovanie, lebo nemusíte mať najlepšie podmienky na trhu. Poobzerajte sa, či by ste nemohli mať lepšie.

13. Splatiť dlhy

Vyplaťte akékoľvek dlhy a kreditky s variabilnou úrokovou sadzbou, ako aj hypotéky s premenlivým úrokom. Zahŕňa to tiež dlhy na kreditkách, na ktorých sa , samozrejme, úroková sadzba môže veľmi ľahko meniť.

Súvisiace: Prečo by ľudia nemali panikáriť z rastu úrokových sadzieb na hypotéky

14. Skrátiť investičný horizont

Ak sa necítite v tomto období na investovanie, skúste len krátkodobé investície, ktoré vás nezaväzujú na desaťročia. Krátkodobé investície môžu mať za kratší čas vyššiu výnosnosť a tým vám dajú možnosť, za chvíľu sa posunúť a urobiť väčšie investície, napríklad do realitného trhu.

15. Riadiť sa vlastnou intuíciou

Ľudia na to často zabúdajú, ale investovanie je osobná vec. Čo funguje pre tvojho suseda alebo blízkeho kamaráta, nemusí byť vhodné pre tvoje ciele. Ak ste na vážkach, premyslite si svoje vlastné dlhodobé ciele a odtiaľ sa odrazte a nájdite si svoju cestu k tomu cieľu.

Preložila: Andrea Andresz

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár