8_zlych_financnych_navykov_z_detstva_a_ako_ich_riesit

  • To, ako vás rodičia vychovali a narábali s vlastnými financiami, môže mať obrovský vplyv na to, aké rozhodnutia robíte v dospelosti.
  • To, že vaši rodičia žili na vysokej nohe alebo skromne, rozviedli sa, alebo sa o financiách nikdy nerozprávali, môže mať dlhotrvajúci vplyv na deti.
  • Ak vás rodičia rozmaznávali a teraz vediete nákladnejší život, ako si môžete dovoliť, odhodlajte sa vyskúšať, aké by to bolo žiť skromne.
  • Ak mali vaši rodičia zlé skúsenosti s nárastom burzy cenných papierov, je možné, že sa budete celkovo vyhýbať investovaniu do akcií – mali by ste to však ešte zvážiť.

Či si to už uvedomujeme, alebo nie, to, ako sme boli vychovaní má obrovský vplyv na nás v dospelosti. Výsledok môže byť samozrejme, aj pozitívny. Inokedy to však môže byť pre náš blahobyt škodlivé, hlavne, ak ide o naše finančné zdravie. Avšak to neznamená, že by sme mali obviňovať mamu alebo otca (alebo oboch) pre naše finančné chyby a nechať to tak. Ale keď nájdeme, v čom sú zakorenené naše zlozvyky, môžeme ich vziať do vlastných rúk a vedome sa snažiť ich zmeniť.

Tu je osem bežných rodičovských správaní, ktoré negatívne ovplyvňujú finančné návyky a rady, ako ich prekonať. Nech sa teda začne sedenie!

Vaši rodičia boli veľmi skromní

Správanie: Či už skutočne potrebovali držať rozpočet stále „na uzde“, alebo nie, učili vás myslieť stále najskôr na financie. Vyzeralo to, akoby vám zakazovali všetko, čo ste chceli ako dieťa.
Vplyv: Aby ste si to vynahradili, míňate priveľa. Nekontrolovateľné nakupovanie sa objavuje ako reakcia na pocit zanedbania v detstve. Všetci sme už asi počuli o deťoch prísnych rodičov, ktoré sa vzbúrili a nekontrolovateľne začali míňať peniaze, nie? Možno sa predvádzate s peniazmi práve kvôli skromnosti vašich rodičov.

Riešenie: Porozprávajte sa s rodičmi o dôvodoch ich rozhodnutí. Za ich rozhodnutiami môže byť oveľa viac, ako ste boli schopní pochopiť v detstve. Naopak, myslite na to, že vašou odplatou za nedostatok v detstve je teraz finančný blahobyt. Skúste správne nasmerovať toho vnútorného rebela vo vás, aby namiesto míňania peňazí, šetril. Ak nie ste dostatočne odhodlaný prestať nadmerne míňať, skúste sa prinútiť tým, že budete automaticky sporiť, kedy to len bude možné.

A nedovoľte, aby sa to stalo znova: Ak budete mať deti, určite im vždy odôvodnite, ako narábate s peniazmi, aby sa naučili výhody šetrenia a necítili sa nahnevane.

Rodičia vás rozmaznávali

Správanie: Možno boli vaši rodičia zanedbávaní v detstve, a tak sa rozhodli nadmerne míňať na vás. Vyrástli ste v blahobyte a mali ste vždy všetko.

Vplyv: Myslíte si, že máte právo na luxusný životný štýl. Keď rozmaznané deti vyrastú, často očakávajú, že môžu a mali by stále mať všetko, čo len chcú. Problém je, že nemusíte mať k dispozícii príjem, ktorý by pokryl váš život na vysokej nohe, čo môže viesť k zbytočným dlhom.

Riešenie: Zmeňte pohľad na nárok na vlastnenie mnohých „vecí“ a premeňte ho radšej na finančnú slobodu neskôr. Odhodlajte sa vyskúšať skromnejší život a odkladať si peniaze na dôležitejšie ciele, ako je kúpa domu, príjemný dôchodok alebo založenie rodiny. Začnite automatické dôchodkové sporenie, aby ste sa prinútili lepšie rozhodovať ohľadom peňazí do budúcnosti.

Súvisiace: 11 stratégií ako viac zarábať podľa ľudí, ktorí sa sami vypracovali na milionárov

Vaši rodičia boli mimoriadne veľkorysí

Správanie: Možno vyrástli v chudobe alebo priamo zažili traumu. Preto sa rozhodli investovať svoj čas a peniaze do vecí, z ktorých boli veľmi nadšení.

Vplyv: Máte srdce na správnom mieste, ako mali aj vaši rodičia. Ale mali by ste míňať menej peňazí ako si skutočne môžete dovoliť bez pocitu viny alebo z povinnosti. Či sa už cítite byť zaviazaný k niečomu, lebo to robili vaši rodičia, alebo chcete byť rovnako veľkorysý, naučte sa povedať „nie“ charite. Charita je úžasná a vznešená vec, avšak človek často podľahne emóciám a povie „áno“ príliš často, hoci si to nemôže dovoliť.

Riešenie: Rozhodnite sa, ktoré veci sú pre vás dôležité a stavte si rozpočet na charitu, ktorý si skutočne môžete dovoliť. Myslite však aj na neočakávané udalosti, ktoré budete chcieť podporiť. Potom si v banke nastavte trvalý príkaz, z ktorého budete posielať peniaze na charity, ktoré si zvolíte buď mesačne, alebo ročne, závisiac od toho, čo si skutočne môžete dovoliť. Aspoň budú charity takto vedieť, čo od vás môžu očakávať. Takýmto spôsobom budete dopredu presne vedieť, koľko prispejete a nebudete nútený robiť unáhlené rozhodnutia pod vplyvom emócií.

Rodičia vás nikdy neučili o peniazoch

Správanie: Toto je veľmi častý problém, ktorý plynie z podvedomého nedostatku informácií samotných rodičov o financiách. Peniaze sú notoricky témou, ktorá je tabu a nemá sa o nej hovoriť. A, samozrejme, ženy majú za sebou minulosť, keď boli vynechávané z rozhodovania o financiách v domácnosti. Takže celé generácie rodičov sa vyhýba rozhovorom o peniazoch s deťmi kvôli neinformovanosti.

Vplyv: Ste nerozumný, čo sa peňazí týka, či už ide o nadmerné míňanie, nedostatočné šetrenie, alebo vyhýbanie sa šetreniu a/alebo finančnému plánovaniu vo všeobecnosti. Nemáte základné vedomosti o narábaní s peniazmi, takže ste ponechaný na to, aby ste sa učili z vlastných chýb.

Riešenie: Vzdelávajte sa. Odoberať stránku DailyWorth je skvelý štart. Môžete ísť aj o krok vpred a najať si skúseného, kvalifikovaného finančného poradcu, ktorý vám môže ponúknuť osobné poradenstvo, dostane vás na správnu cestu, ako dosiahnuť ciele a zároveň vás aj niečo naučí. Pýtajte sa na názory rodiny alebo priateľov, rozprávajte sa s viacerými kandidátmi, až kým nenájdete niekoho, kto sa vám páči a veríte mu. Ak máte deti, nech je pre vás prioritou rozprávať sa s nimi o peniazoch a zapájať ich do finančného plánovania, aby tak preťali kruh.

Rodičia zlorečili na burzu cenných papierov

Správanie: Či už zažili Veľkú hospodársku krízu, trpeli počas Americkej hypotekárnej krízy, alebo sa rozhodli investovať do nesprávnych akcií, teraz sa rozhodli uložiť peniaze na to najbezpečnejšie miesto… pod posteľ.

Vplyv: Úplne sa vyhýbate investovaniu do akcií. Možno sa vám zdá, že je to najrozumnejšie rozhodnutie, avšak je potrebné, aby vaše peniaze rástli ako je to len možné, aby ste si našetrili na pohodlný dôchodok. Nezostáva vám veľa iných možností okrem investovania do akcií alebo nehnuteľností.

Riešenie: Buďte opatrný a rozmýšľajte strategicky o investíciách. Znamená to, aby ste si spravili adekvátny prieskum a, ak je to potrebné, pýtajte sa, aby vám bolo jasné, do čoho idete a či to nenarúša vaše ciele a nie je to príliš riskantné. Uistite sa tiež, že celkový stav vašich investícií je dostatočne rôznorodý, aby ste sa nevystavili zbytočnému risku.

Vaši rodičia žili na vysokej nohe

Správanie: Možno si kompenzovali zanedbávanie z detstva, alebo len chceli vždy tromfnúť ostatných. Nech už je dôvodom čokoľvek, rodičia boli rozmaznaní a míňali viac, než mohli.

Vplyv: Míňate viac, než si skutočne môžete dovoliť. Hoci sa snažíme nepodobať sa na našich rodičov, nie vždy sa nám to darí. Skutočnosť, že ste vyrastali v dome, kde vaše vzory žili okázalo, vám môže znemožniť prijať skromnejší život. Nešťastným výsledkom je potom neustály pokus tromfnúť ostatných ľudí, ale i vlastných rodičov.

Riešenie: Ak sa nedokážete presťahovať z prostredia, ktoré vás núti nadmerne míňať, musíte sa aspoň prinútiť k obmedzeniu. Znamená to, že si zriadite trvalý príkaz, vďaka ktorému budete šetriť peniaze, ktoré by ste inak minuli a založíte si účet a budete mať debetnú kartu na ľubovoľné míňanie bez ochrany prečerpania úveru.

Vaša mama nebola nezávislá

Správanie: Či už bola vydatá za jedného bohatého muža, alebo viacerých, vždy bolo o ňu postarané a nemusela sa starať o peniaze (aspoň pokiaľ o tom viete vy).

Vplyv: Tiež čakáte na Princa Krasoňa. Prečo by ste mali trpieť, keď netrpela ani vaša mama? Táto podvedomá otázka často bežne končí otáľaním a nezodpovedným míňaním peňazí, lebo sa spoliehate na to, že niekto vás napokon finančne zachráni.

Riešenie: Prebuďte sa z tejto nerealistickej rozprávky! Prestaňte čakať na záchranu, zachráňte sa sami. Koniec bude oveľa uspokojivejší a budete môcť byť na seba hrdý, že ste vzorom vo finančnej nezávislosti pre svoje deti aj iných.

Súvisiace: Tony Robbins prezradil 10 tipov, ktoré Vám pomôžu rozmýšľať ako bohatý človek

Vaši rodičia sa rozviedli

Správanie: Toto je smutná realita mnohých rodín a faktor, ktorý ovplyvňuje rôzne psychologické problémy detí, ktoré zahŕňajú aj nesprávne narábanie s peniazmi.

Vplyv: Zaumienili ste si, že bude žiť šťastne, až kým nezomriete. Nemusí to byť vždy zlá vec, avšak môže to viesť k tomu, že sa rýchlo vydáte, kúpite dom a založíte rodinu unáhlene alebo pre nesprávny dôvod. Potom sa môže stať, že budete míňať viac peňazí, než si môžete dovoliť, zadĺžite sa, budete pod dlhodobým finančným stresom až sa napokon rozvediete. Kruh plný chýb pokračuje.

Riešenie: Dajte si záväzok, že budete vždy finančne nezávislý, hoci sa oženíte/vydáte alebo už ste v manželstve. To znamená, že si zriadite vlastné oddelené účty na míňanie, sporenie a investovanie a prioritou vo vašom vzťahu bude prispievať na vlastný dôchodkový účet ako to len bude možné (hoci nie ste živiteľom rodiny alebo ste sa vzdali pozície správcu domu). Ak zarábate výrazne viac ako váš potenciálny partner, možno budete uvažovať nad podpísaním predmanželskej zmluvy ako praktické a ochranné opatrenie.

Preložila: Emília Kosztolányiová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, BI

Facebook komentár