Akciové trhy pokračovali v ich býčom (rastovom) trende, ktorý začal v roku 2009 s tým, že americký akciový index S&P 500 v roku 2013 získal takmer 30%. Dlhopisy mali minulý rok horší výsledok, keďže počas mesiacov máj a jún razantne oslabili, ako investori do dlhopisov to brali – ako čas prehodnotiť ich investície. A hodnoty amerických domov vzrástli o viac ako 10%, čo rovnako pomáha obnoviť časť tzv “efektu bohatstva”, ktorý dáva spotrebiteľom dôveru míňať a riskovať.

Ale niekto vždy staví proti trendu, a tohtoročný zoznam porazených zahŕňa obvyklý mix arogancie, hlúposti a nešťastia. Tu sú niektorí z ľudí, ktorí v roku 2013 utrpeli veľké straty, či už peňažné alebo iné:

Eike Batista

Davnejšie bol brazílskym miliardárom so ženou s Playboya, s Mercedesom zaparkovaným vo svojej obývacej izbe. Teraz používa veľkú hromada výhovoriek. Batista za niekoľko rokov ohromil svet, ako rýchlo vybudoval svoje impérium brazílskych komoditných spoločností, ktoré zvýšili jeho bohatstvo na 30 miliárd dolárov (podľa časopisu Forbes). Ale jedna jeho firma po druhej sa začali rúcať, s bankrotom svojej ropnej spoločnosti OGX v roku 2013, čo spustilo kolaps celého portfólia. Batista tvrdí, že jeho podniky boli legitímne, a sľubuje jeho ďalší comeback – a zároveň tvrdí, že jeho majetok má stále hodnotu 1 miliardy dolárov. Forbes odhaduje, že jeho bohatstvo sa prepadla až 300 miliónov dolárov. Či tak alebo onak, je to jedna z najpozoruhodnejších prepadov modernej doby.

Bill Ackman

Titán z oblasti hedžoých fondov stratil takmer 500 miliónov dolárov, z dôvodu jeho neúspešnej snahy veriť firme JC Penney. Jeho verejná bitka zatlačiť na akcie Herbalife sa taktiež ukázala ako neúspešná, čím ho tento obchd stál zhruba 500 miliónov dolárov a možno aj viac. Ackman je považovaný za geniálneho investora, ale počas tohto roka prišiel o chladnú hlavu, čím prišiel o viac, ako jednu miliardu a podpriemerný výsledok jeho fondu zrejme nebude zvyšovať jeho povesť.

Prem Watsa

Tento v Indii narodený kanadský investor, prezývaný “Warren Buffett Kanady,” do druhej časti roku 2012 nazhromaždil takmer 10% podiel v umierajúcej spoločnosti smartphonov – BlackBerry cez firmu Fairfax Financial. Za tú dobu akcie tejto spoločnosti  zo svojho maxima poklesli o viac ako 80%, čo sa mohlo zdať, ako dobrá kúpa, ak ste verili v oživenie značky BlackBerry. Avšak akcie klesli pod 6 amerických dolárov, čo pomohlo zatlačiť straty Watsa na úroveň 500 miliónov dolárov.

To ešte nieje všetko. On nedávno poskytol tejto firme ďalších 250 miliónov dolárov, ako súčasť čerstvého financovania vo výške 1 miliardy dolárov, čo by malo pomôcť v jej ďalšom možnom obrate.

Paula Deen

Celebrita jej programami na varenie ročne zarábala viac ako 15 miliónov dolárov z jej show Food Network, ďalších práv, kníh a reštaurácií. Nasledne sa, ale vynorilo, že Deen-ová vo sojej práci používala rasové nadávky. Rôzne partnerstvá zo spoločnosťami boli následne zrušené, zatiaľ čo predaje kníh sa zrútili. Deen-ová prosila o odpustenie a vykonala veľké televízne vystúpenie plné ospravedlní. Ale aj keď jej fanúšikovia odpustia, jej osobnosť sa zdá byť u konca.

Glenn Beck

Konzervatívny komentátor, ktorý bol najviac prominentným obhajcom zlata na svete. Zlato v tomto roku pokleslo, pretože globálna ekonomika sa zotavila a investori presunuli svoje peniaze do akciových trhov. Nie je jasné, či Beck sám stratil nejaké peniaze, pretože nezverejňoval veľkosť svojich pozícií, ale jeho povesť ako “finančný poradca” iste utrpela.

Cena zlata začala rok na úrovni 1658 dolárov za uncu a teraz je na hodnote zhruba 1261 dolárov – čo je pokles o 24%. Priznávam svoje chyby, ale stále dúfam, že celosvetové turbulencie sa v roku 2014 vrátia, čo bude viesť k novému náporu do jedného skutočného uchovávateľa hodnoty. Beck ešte o drahých kovoch poznamenal: “Verím v hmotný majetok. Chcem niečo, čo môžem držať v ruke.”

Martha Stewart

Bol to ďalší ťažký rok pre túto známu predstaviteľku životného štýlu. Po prvé, spoločnosť pomenovaná po nej jej znížila výplatu o 500 000 dolárov, zo 4 miliónov dolárov ročne na 3,5 milióna dolárov. Potom Martha Stewart Living v podstate skončila jej licenčnú dohodu s JC Penney. Tento krok zasiahol zisk spoločnosti viac, než sa očakávalo, pretože firma Penney stiahla veľké množstvo reklamy z časopisov a televízie, kde vystupovala Martha Stewartová.

Na akcie jej spoločnosti bolo v poslednej dobe vydaných množstvo správ, ktoré uvádzali, že Martha Stewart Living bude s firmou eBay vytvárať nový web venovaný remeselným výrobkov s názvom à la Etsy. Ale jej akcie sú stále v 92% strate z ich historického maxima, ale analytici predpovedajú ďalšie straty aj v roku 2014.

Alex Rodriguez

Rozhodne na začiatku budúceho roka, bude pre najlepšieho hráča Yankees dosť trpký, keďže tento najvyššie platený hráč dostal pokutu za údajné užívanie liekov na zvýšenie výkonnosti. Tento trest by pre Rodrigueza mal byť v sezóne 2014 ocenený na úrovni 34 miliónov dolárov (vo forme odmien). Taktiež by to pre tohto 38-ročného hráča mohlo mať ďalšie následky v ďalších miliónoch dolárov, čo by bol veľký  kontroverzný koniec svojej legendárnej kariéry a bezpochyby by teda narušili jeho potenciál budúceho zárobku.

Prezident Obama

Jeho výplata je nezmenená a v bezpečí, ale Obama utrpel najprudší pokles obľúbenosti počas celého svojho predsedníctva ako jeho zdravotná reforma, vo forme zákona o cenovo dostupnej starostlivosti počas minulého roka na jeseň začala katastrofálnym začiatkom. Kongres taktiež utrpel vlastnú – rekordne nízku popularitu v dôsledku odstavenia vlády. Všetko toto by mohlo mať pokračovanie aj v roku 2014, pretože zdravotná starostlivosť – Obamacare bude pravdepodobné udržiavať sporné diskusie. Obama by mohol aj v roku 2014 byť jedným z najväčších porazených na poli politiky.

Zdroj: YahooFinance

Facebook komentár