Nový Divoký Západ

Arktída bola dlho považovaná za takmer bezcennú „dieru“. Dnes je pripravená stať sa jedným z najdôležitejších regiónov sveta. Hneď ako sa za niekoľko desaťročí roztopia jej ľady.

Na rozdiel od všetkých ostatných morských oblastí sveta, neexistuje právny rámec zastrešujúci chod Arktídy. Existuje však Arktická rada, tvorená Kanadou, Dánskom, Fínskom, Islandom, Nórskom, Ruskom, Švédskom a USA, ktorá kontroluje a koordinuje politiku ohľadom Arktídy.

Rada však nemá právomoc rozhodovať. Členské krajiny používajú Radu na komunikáciu ohľadom politiky a výskumu. Členovia môžu realizovať svoju vlastnú politiku v rámci ich arktického územia.

Súvisiace: 15 ohromujúcich faktov o Rusku

Vzhľadom k prezentácii Rady pre medzinárodné vzťahy (Council of Foreing Relations, CFR), Arktída má veľmi veľký význam pre 5 štátov hraničiacich s Arktickým oceánom – USA (červená), Kanada (oranžová), Rusko (šedá), Nórsko (modrá) a Dánsko (zelená).

Otvorenie

1,1 milióna štvorcových kilometrov otvorených vôd umiestnených severne od hraníc štátov v tejto oblasti sú považované za medzinárodné vody. Tým pádom sú mimo dosahu súdnej moci arktických krajín.

S ubúdajúcim ľadom sa vytvára oblasť predurčená stať sa stredobodom strategickej súťaže a ekonomickej aktivity. Minulý rok Čína podpísala dohodu o voľnom obchode s Islandom a poslala tam ľadoborec napriek tomu že nemá relevantné nároky na Arktídu.

Súvisiace: Gazprom sa môže odkloniť na Východ a nahradiť dolár, alebo aj euro”: CEO

Ľady Arktického oceánu sa cez leto topia mimoriadne rýchlo

Neskutočne bohatá oblasť

Oblasť má zásoby cennej ropy, zemného plynu, nerastných surovín a tiež zásoby pre rybolov. USA odhadujú že značná časť nevyťaženej ropy – asi 15% zostávajúcej ropy na Zemi, viac ako 30% svetovej zásoby zemného plynu a asi 20% skvapalneného zemného plynu sa nachádzajú na arktickom morskom dne.

Čo sa týka prípravy, USA zaostávajú za ich potenciálnymi konkurentmi.

Na prvom mieste je Rusko, ktoré symbolicky umiestnilo svoju vlajku na dno Arktického oceánu pri Severnom póle v roku 2007.

Súvisiace: Ako investovať do posledne hranice ropy

Krajina, ktorej pätina územia leží za Severným polárnym kruhom, má najviac vyvinuté ropné polia a plošiny v tejto oblasti.

Ropné polia a plošiny v arktickej oblasti

Rusko si zvyšuje šance

Rada pre zahraničné vzťahy uviedla že podľa mnohých pozorovateľov „Rusko, ktoré investuje desiatky miliárd dolárov do jeho severnej infraštruktúry, je považované za najdominantnejšieho hráča Arktídy.“

Dôležitosť arktickej lodnej dopravy je tým väčšia, čím menej ľadu sa v Arktíde nachádza. Kremeľ má plán ako využiť túto geografickú zmenu.

Rusko chce Severomorskú cestu. Premávka tu vyskočila zo 4 plavidiel v roku 2010 na 71 minulý rok. Majú v pláne konkurovať Suezskému prieplavu v Egypte, pre dopravu medzi Európou a Áziou. A je celkom pravdepodobné že budú, pretože cesta z Európy do Ázie cez Severné more trvá 35 dní v porovnaní so 48 dňovú cestu cez Suezský prieplav. (pre Zväčšenie Kliknite na obrázok)

Cesta cez Arktický oceán

„Nová Studená vojna“

Kvôli arktickému surovinovému potenciálu a vplyvu na obchod, krajiny zintenzívňujú vojenskú pripravenosť v spomínanom regióne.

Nórsko tu pravidelne usporadúva vojenské cvičenia s vojakmi NATO. Operácia má názov „Cold Response“ čo znamená „Studená odpoveď“. V roku 2012 sa cvičenia zúčastnilo cez 16 000 vojakov z 15 členských krajín NATO.

“US Arctic Roadmap“ je plán, ktorý zvyšuje námornú bezpečnosť, rozvíja operačné skúsenosti v arktickom prostredí a podporuje pripravenosť a spôsobilosť. Americké námorníctvo zrýchlilo realizáciu plánu s ohľadom na jej „nedostatočnú pripravenosť vykonávať dlhodobé námorné operácie v Arktíde.“

Súvisiace: 11 najmocnejších vojenských armád sveta

Americká útočná ponorka USS Annapolis (SSN 760) kotví v Arktickom oceáne po vynorení cez metrový ľad počas polárneho cvičenia v roku 2009

Rusko medzitým oživilo prípravy na námorné operácie v jeho severných pobrežných vodách.

Súvisiace: Prečo Rusko musí zreformovať svoj energetický sektor

Podľa správy Rady pre zahraničné vzťahy Rusko ako „jediný arktický štát, ktorý neparticipuje v NATO, povýšilo vojenskú výstavbu v oblasti Arktídy medzi strategické priority tým, že obnovuje letiská a prístavy zo sovietskej éry a zhromažďuje tu námornú techniku.“ „Ku koncu roka 2013, prezident Putin, vydal inštrukcie ruskému vojenskému vedeniu, aby zameralo mimoriadnu pozornosť na Arktídu, s odôvodnením ruskej potreby ochrániť národnú bezpečnosť a záujmy v tejto oblasti pomocou všetkých dostupných spôsobov. Tiež dal príkaz na vytvorenie nového strategického vojenského velenia v ruskej Arktíde do konca roku 2014.“

Rada pre zahraničné vzťahy podotýka napriek tomu že mnohí odborníci odmietli ozbrojený konflikt v Arktíde , „že niektorí bezpečnostný analytici a akademici tvrdia, že územné spory a súťaž o zdroje zvyšujú riziko tejto oblasti stať sa príčinou novej Studenej vojny.“

Preložil: Martin Nemček

Zdroj: DebatePolitics, OilPrice

Facebook komentár