Libra voči americkému doláru aktuálne zaznamenala najvyšší týždenný zisk, od začiatku marca, keďže je vedený posunom v sentimente investorov k riziku po nesúrodom vplyve odchodu Británie z EÚ.
Libra sa počas minulého mesiaca pohybovala v blízkosti 30-ročných miním, kedďže forexové trhy vystrašila nekompromisná rétorika okolo Brexit rétoriky, na konferencii konzervatívnej strany.
Ale kupujúci počas tohto týždňa zatlačili britskú libru z úrovní okolo $ 1,21 na $ 1,25 – najvyššiu úroveň od “bleskového krachu” zo 7. októbra, čo odráža zmiernenie neistoty okolo Marka Carneyho (guvernéra Centrálnej Banky Anglicka) a štvrtkovým rozhodnutím Najvyššieho súdu proti článku 50.
Po páde o viac ako 6 percent, počas minulého mesiaca, sa libra v novembri dostala do protiútoku. Libra počas posledného obchodného dňa vzrástla o 0,6 percenta na $ 1,2549 a voči euru vzrástla o 0,5 percenta, k úrovni £ 0,886. Na konci dňa libra v Londýne vzrástla o 0,3 percenta na $ 1,2494.
Súvisiace: Britská libra bleskovo prepadla až o viac ako 6%
Pán Carney bude guvernérom Centrálnej Banky Anglicka (BoE) o rok dlhšie a vo štvrtok prišiel so zvýšením prognóz rastu. Taktiež pomohol rozptýlil špekulácie ohľadom hroziaceho zníženia sadzieb a varoval pred “obmedzenou toleranciou” pre vysokú infláciu, čo sú faktory, ktoré sú oporou pre libru.
Hans Redeker, ktorý je analytikom pre banku Morgan Stanley poznamenal, že BoE “nastolila výber nového smeru” a pán Carney na tlačovej konferencii vo štvrtok poukázal, že nemá “žiadny záujem na oslabení britskej libry.”
Problémom pre investorov bolo, že nevedeli byť optimistickými v prostredí vysokej politickej neistoty.
Niektorí, vrátane Dereka Halpennyho, ktorý je vedúcim predstaviteľom výskumu trhov so zameraním na Európu v MUFG, vyžarujú viac presvedčenia ako väčšina ostatných.
Súvisiace: Briti razantne zvýšili záujem o pasy v EÚ
Ten uvádza šesť dôvodov, prečo odpredaj libry môže byť “prehnaným”: Výhľad na rast Británie sa zlepšuje; Záväzok spoločnosti Nissan so svojím závodom v Sunderlande poukazuje na menšie následky Brexitu, než sa predpokladalo; Zahraničný dopyt investorov vo Veľkej Británii po štátnych dlhopisoch sa zvyšuje; Vláda môže usilovať o dohodu, kde aj naďalej prispievať do rozpočtu EÚ; akcie európskych bánk sa zotavujú; a zmena rozhodnutia okolo článku 50 môže vychýliť sentiment investorov od tvrdého Brexitu.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: FinancialTimes, WSJ
Facebook komentár