Zdruzenie_Facebooku_pre_kryptomenu_Libra_sa_rozpada

Spoločnosti EBay, Stripe, Mastercard a Visa na konci tohto týždňa oznámili náhly odchod z projektu kryptomeny Facebooku – Libra. Správa prichádza týždeň po tom, čo firma PayPal taktiež oznámila svoje stiahnutie z projektu, pretože vládne regulačné orgány pokračujú v kontrole plánov.

Vo vyhláseniach nasledujúcich po správach, spoločnosti uviedli, že projekt rešpektujú a vidia potenciál, ale rozhodli sa zamerať na iné úsilia. Hovorca spoločnosti Stripe vo vyhlásení uviedol, že spoločnosť „podporuje projekty, ktorých cieľom je sprístupniť internetový obchod ľuďom z celého sveta.“ Spoločnosť Stripe „zostane otvorená spolupráci Združeniu Libra v neskoršej fáze.“

Hovorca spoločnosti Visa uviedol, že spoločnosť „bude pokračovať v hodnotení a naše konečné rozhodnutie bude ovplyvnené množstvom faktorov, vrátane schopnosti Združenia plne uspokojiť všetky požadované regulačné očakávania. Pokračujúci záujem spoločnosti Visa o virtuálnu menu Libru pramení z nášho presvedčenia, že dobre regulované siete založené na blockchainoch by mohli rozšíriť hodnotu bezpečných digitálnych platieb na väčší počet ľudí a miest, najmä na rozvinuté a rozvíjajúce sa trhy.“

Zdá sa, že pôvodná koalícia 28 firiem zástancov kryptomeny Libra klesá, pretože zákonodarcovia aj naďalej pochybujú o tom, ako to ovplyvní suverénne meny a ako vedúci projektu môžu zabezpečiť ochranu spotrebiteľov. Mercadopago a PayU sú v súčasnosti jedinými dvoma platobnými spoločnosťami, ktoré pokračujú v podporovaní kryptomeny. Pôvodní podporovatelia Uber a Lyft agentúre CNBC povedali, že k ich kompletnému zapojeniu do projektu nedošlo.

Podporovatelia, ktorí opustili projekt, mohli vidieť obavy, potom čo spoločnosť PayPal oznámila svoje ukončenie spolupráce v priebehu minulého týždňa. Informácie ohľadom rýchleho odchodu firiem eBay, Stripe a Mastercard nasledovali, potom čo už predtým všetky tri firmy odchod pravdepodobne zvažovali. Tieto rozhodnutia uskutočnili pred plánovaným zasadnutím Rady Združenia kryptomeny Libra, počas 14. októbra. O týždeň neskôr sa projekt kryptomeny Libra opäť dostane do popredia pred americkými zákonodarcami.

Marcus vypovedal pred Americkým výborom v júli. V tom čase sa predstavitelia vrátane predsedníčky Maxine Watersovej, opýtali Marcusa, či Facebook odloží svoje plány, kým nebudú zavedené potrebné nariadenia. Waters Marcus podľa vyjadrení neodpovedal kladne.

Súvisiace:
PayPal odstúpil zo združenia pre kryptomenu Libra od Facebooku
Francúzsko tvrdí, že „nemôže schváliť“ projekt Libra od Facebooku na európskej pôde

Združenie Libra predstavujúce neziskovú organizáciu, zodpovedné za správu kryptomeny, uviedlo, že aj po oznámení spomínaných firiem sa stále teší na ďalší pokrok.

Vo vyhlásení vedúci politiky a komunikácie Dante Disparte uviedol: „Zameriavame sa na pokrok a pokračovanie v budovaní silného Združenia niektorých z popredných svetových podnikov, organizácií pôsobiacich v sociálnej oblasti a ďalších zainteresovaných strán s cieľom dosiahnuť bezpečnú, transparentnú a pre spotrebiteľov priateľskú implementáciu globálneho platobného systému, ktorý odstraňuje finančné obmedzenia pre miliardy ľudí. Tešíme sa na začiatočné zasadnutie Rady Združenia Libra, ktoré sa uskutoční len za 3 dni a oznámime počiatočných členov Združenia Libra.“

Spoločnosť Facebook to odmietla komentovať.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár