Brexit_je_pre_hospodarstvo_Spojeneho_kralovstva_paralyzou

Neschopnosť politikov Spojeného kráľovstva dohodnúť sa na tom, ako opustiť Európsku úniu vrámci Brexitu vedie občanov a podniky do chaosu a má rozsiahly vplyv ohľadom ochromenia britskej ekonomiky.

Slabý trh s bývaním, klesajúca produkcia automobilov, klesajúce onvestície a pesimizmus manažérov naznačujú, že takmer tri roky neistoty ohľadom Brexitu spôsobujú stagnáciu ekonomiky.

Posledný varovný signál prišiel počas dnešného dňa, kedy British Chambers of Commerce uviedla, že v prieskume 7 000 podnikov sa uvádza, že hospodársky rast sa v prvom štvrťroku takmer zastavil.

Generálny riaditeľ tejto skupiny – Adam Marshall poznamenal: “Naše zistenia by mali slúžiť ako jasné varovanie, že prebiehajúca slepá ulička vo Westminsteri (kde zasadá parlament) prispieva k prudkému spomaleniu reálnej ekonomiky.”

Súvisiace: Brexit “bez dohody” môže zasiahnuť 100 000 nemeckých pracovných miest

Neistota = ekonomická trauma

Ekonomika Spojeného kráľovstva sa v priebehu troch mesiacov končiacich v januári rozšírila len o 0,2%. Ekonómovia sa však obávajú, že tempo rastu sa odvtedy oslabilo.

Jedným z kľúčových dôkazov je problém v sektore služieb, ktorý predstavuje približne 80% HDP.

Prieskumy IHS Markit ukazujú, že zamestnanosť v sektore služieb vo februári klesla najrýchlejšie od februára roku 2012, keďže spoločnosti aj naďalej odkladajú prijímanie rozhodnutí z dôvodu neistoty ohľadom Brexitu.

Chris Williamson, hlavný ekonóm IHS Markit, uviedol, že údaje naznačujú, že ekonomika Spojeného kráľovstva “zostala vo februári blízko stagnácie” a že rast by sa mohol v prvom štvrťroku spomaliť na 0,1%.

Podľa údajov IHS Markit sa v marci znížila aj stavebná produkcia. Výroba sa počas mesiaca vyšplhala na vyššiu úroveň, ale len preto, že podniky sa stále pripravujú na prípravu okolo Brexitu.

Trh s nehnuteľnosťami

Trh s nehnuteľnosťami v Spojenom kráľovstve bol po hlasovaní o Brexite (v júni 2016) tvrdo zasiahnutý a jeho pretrvávajúca slabosť podčiarkuje pokračujúce náklady z neistoty.

Podľa hypotekárneho veriteľa – Nationwide, ceny domov v Londýne v prvom štvrťroku v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesli o 3,8%. Jedná sa o najvýraznejší pokles cien nehnuteľností v Londýne od roku 2009.

Howard Archer, hlavný ekonomický poradca klubu EY ITEM poznamenal: “Stupňovaný Brexit a ekonomická neistota podnecujú kupujúcich k opatrnosti.”

Royal Institution of Chartered Surveyors uviedla, že prieskum odborníkov z oblasti priemyslu ukázal, že nové nákupy ako aj predaje vo februári klesli už šiestym mesiacom za sebou.

Uviedli, že až 77% respondentov prieskumu potvrdilo, že zmätok okolo Brexitu na trhu vedie ku kríze.

Investície vysychajú

Ekonómovia tiež bijú na poplach, keďže investície čelia rozsiahlemu poklesu.

Investície spoločností v Spojenom kráľovstve v posledných troch mesiacoch roku 2018 klesli o 0,9%, čo znamená, že od prvej svetovej finančnej krízy sa investície po prvýkrát znížili v štyroch po sebe nasledujúcich štvrťrokoch.

Podľa The Society of Motor Manufacturers and Traders, nové investície v automobilovom priemysle v roku 2018 prepadli o polovicu.

Priemysel, ktorý bol zasiahnutý naftovými škandálmi a novými emisnými testami, trpel prudkým spomalením predajov. Vo februári výroba automobilov klesla už deviatym mesiacom za sebou.

Súvisiace: Náklady na Brexit sú už ohromujúce. A mohlo by to byť ešte horšie

Celkový pohľad

Centrálna banka Anglicka odhaduje, že britské hospodárstvo je už o 2% menšie, než by bolo, keby sa voliči rozhodli zostať v Európskej únii.

To znamená stratu pre britskú ekonomiku vo výške 800 miliónov libier (1 miliardy dolárov) týždenne. Medzičasom sa urobilo len veľmi málo práce na vyriešení iných ekonomických problémov, vrátane nevýraznej produktivity a rastúcej nerovnosti.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár