Austrália sa stala najštastnejšou krajinou na svete, čím tento titul získala štvrtým rokom po sebe.

Táto tzv. “najšťastnejšia krajina” porazila Nórsko a Švédsko a týmto dosiahla na prvé miesto indexu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) menom Better Life Index.

OECD – medzinárodná organizácia združujúca rozvinuté krajiny s vysokými príjmami posudzovala výsledok celkového indexu podľa 11 rôznych kritérií, ktoré vidí ako nevyhnutné k šťastnému životu.

Romina Boarini, vedúca monitoringu časti blahobytu a pokroku u OECD uviedla: “Jej index šťastia je jedným z mnohých takýchto indexov publikovaných každým rokom a je tento výsledok je zverejňovaný už dlhých desať rokov. Dodala, že sa líši od ostatných indexov, vďaka svojej vysokej kvalite dát a interaktivite s užívateľmi.

Súvisiace: TOP: Najšťastnejšie krajiny na svete

OECD začala zbierať údaje šťastia a pohody pár rokov po roku 2000, pri pohľade na ukazovatele príjmov a majetku spolu s ostatnými, ktoré sú ťažšie kvantifikované, ako je aj občianska angažovanosť.

Ostatné používané ukazovatele sú zdravie a vzdelanie, kvalita miestneho životného prostredia, osobná bezpečnosť a celková spokojnosť so životom. Dáta sú potom analyzované, aby sa zabezpečilo, že sa dajú porovnať s rôznymi krajinami OECD.

Podľa jej správy si Austrálčania užívajú nadpriemernú kvalitu života takmer vo všetkých z týchto kategórií.

Krajina “protinožcov” sa radí na vrchol v občianskej angažovanosti, ktorá sa medzi inými kritériami pozerá aj na účasť voličov. Taktiež sa nachádza nad priemerom v zozname 36. krajín aj v kvalite životného prostredia, zdravotného stavu, bývania, osobnej bezpečnosti, pracovných miest a príjmov, vzdelania a zručností, subjektívnej pohody, sociálnych kontaktov, príjmov a bohatstva.

Súvisiace: Austrália je najšťastnejšie miesto pre život, už tretím rokom

OECD použila aj vedecký výskum, aby zistila, čo robí ľudí šťastnými tým, že krajinám umožnila rozhodnúť, ktoré kritériá sú pre nich najdôležitejšie a umiestniť im väčšie alebo menšie hodnoty.

To vie pomôcť krajinám zistiť čo je pre ich obyvateľov najdôležitejšie. Ak je pre nich dôležité životné prostredie alebo rovnováha medzi pracovným a súkromným životom ako kľúč k ich šťastiu, môžu v tejto oblasti zvýšiť hodnotu týchto vlastností podľa týchto priorít.

Podľa 60 000 ľudí, ktorí sa podelili o svoje názory, najdôležitejším faktorom šťastia, je spokojnosť so svojim životom, zdravím a vzdelaním.

Vedci OECD vo svojej správe vysvetlili: “Existujú rozdiely v závislosti na tom, kedy ste prišli, koľko vám je rokov, a niekedy, či ste muž alebo žena.”

OECD ďalej uviedla: “Pre ľudí v Japonsku je osobná bezpečnosť prioritou pre pohodu a pre obyvateľov v Latinskej Amerike je najväčšou hodnota vzdelania.

Austrálčania tvrdia, že najcennejšie je mať dobrú rovnováhu medzi prácou a osobným životom, čo je tiež jediná kategória, v ktorých zaostáva za priemerom.

Dve krajiny – Veľká Británia a Island klesli z minuloročného zoznamu Top 10 a boli nahradené Fínskom (na číslo deväť) a Novým Zélandom (na číslo 10).

V spodnej časti rebríčka 36. priemyselných krajín sú Gréci (34), ktorí podľa OECD trpia najnižšej spokojnosti so životom. V Mexiku (35. miesto) je najväčším problémom bezpečnosť, s veľkým počtom vrážd a napadnutím a Turecko ( 36) nakoniec dosiahlo nevhodné výsledky v kategóriách príjmu a bývania, ako aj životnej spokojnosti a rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom.

Súvisiace: Tu je zoznam krajín, kde sú mladí ľudia najšťastnejší

Ale aj krajiny, v spodnej časti zoznamu majú dôvody byť šťastným. OECD upozorňuje, že Grécko sa nachádza nad priemernými výsledkami zdravia a kvality životného prostredia a Mexiko s vysokou úrovňou životnej spokojnosti.

Turecko, aj keď je stále v pätách zvyšku priemyselne vyspelých krajín sa v posledných dvoch desaťročiach môže pochváliť za pokrok pri zlepšovaní kvality života svojich občanov.

1. Australia
2. Nórsko
3. Švédsko
4. Dánsko
5. Kanada
6. Švajčiarsko
7. USA
8. Fínsko
9. Holandsko
10. Nový Zéland

Kompletný zoznam si môžete prezrieť TU

Facebook komentár